Įgyvendinant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva parengtą Socialinių paslaugų įstatymą nuo 2007 m. sausio 1 d. numatoma visų miestų ir rajonų savivaldybėse įsteigti naujas 556 socialinių darbuotojų, dirbančių su socialinės rizikos šeimomis, pareigybes. Tam numatoma skirti 8041 tūkst. litų iš valstybės biudžeto.
Šiomis lėšomis finansuojamos socialinių darbuotojų pareigybės bus steigiamos socialinių paslaugų įstaigose (Socialinių paslaugų centruose, Vaikų dienos centruose, Paramos šeimai tarnybose, seniūnijose ar kitose socialines paslaugas teikiančiose įstaigose), o darbas su socialinės rizikos šeimomis organizuojamas šių šeimų namuose bei minėtose įstaigose.
„Socialinės rizikos šeimoms svarbu suteikti ne tik materialinę paramą, bet ir socialines paslaugas, didinti jų prieinamumą. Ilgą laiką tokios šeimos nebuvo įvardijamos kaip socialinių paslaugų gavėjos, paslaugos tokioms šeimoms nebuvo organizuojamos ar dėl nepakankamai plataus įstaigų, teikiančių paslaugas socialinės rizikos šeimoms, tinklo nebuvo vykdomas socialinės rizikos šeimų ugdymas. Taip pat nebuvo vieningos sistemos, kuri aiškiai apibrėžtų, kas yra atsakingas už teikiamas paslaugas socialinės rizikos šeimoms“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė.
Pasak ministrės, tokia situacija lėmė, kad socialinės rizikos šeimos ne visada galėjo sulaukti pagalbos, kuri padėtų įveikti iškilusius sunkumus, nes vien materialinė parama socialinės rizikos šeimoms nėra veiksminga.
Ateinančiais metais pradėsiantys dirbti socialiniai darbuotojai lankysis ir tose šeimose, kurių vaikams jau nustatyta laikinoji globa ir dėl to šie vaikai gyvena vaikų globos namuose. Taip tikimasi sumažinti šių vaikų, jų šeimų socialinę atskirtį ir mažinti vaikų globos namų poreikį šalyje.
Statistikos departamento duomenimis, 1995 m. Lietuvoje buvo užregistruota 9,7 tūkst. socialinės rizikos šeimų ir šis skaičius augo iki 2001 m. (18,7 tūkst.). Nuo 2001 m. tokių šeimų sumažėjo 12 proc. ir 2005 m. jų buvo 16,4 tūkst., o vaikų skaičius jose – 36,5 tūkst.
Socialinės rizikos šeimose augantys vaikai pernai sudarė 4,4 proc. visų Lietuvoje gyvenančių vaikų.
Indrė TRAKIMAITĖ
Socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėja ryšiams su visuomene
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.