Birutė NENĖNIENĖ
Tarp kelintus metus mokyklose dirbančių socialinių pedagogų ir tik pirmuosius žingsnius žengiančių darbo su socialinės rizikos šeimomis socialinių darbuotojų seniūnijose yra daug bendrų sąlyčio taškų. Socialiniai pedagogai pakvietė juos dalyvauti pokalbyje-diskusijoje apie tai, kiek ir kaip galima padėti socialinės pagalbos reikalingiems vaikams, jų šeimoms spręsti problemas, kurių vis daugėja.
Renginyje dalyvavo keletas mokyklų psichologų. Švietimo skyriaus ir Vaiko teisių apsaugos tarnybos vyr. specialistės I.Meseckienė ir E.Mikalauskienė, Socialinės paramos skyriaus vedėja D.Grabauskienė ir kiti pasidalijo naujausia informacija, kalbėjo apie poreikį bendradarbiauti sprendžiant visiems opias problemas.
Kam patiki vaiką
Mokyklose susiduriama su nauja situacija, kai išvažiuojantys uždarbiauti į užsienį tėvai arba vienintelis iš turimų tėvų vaikus palieka senelių ar kitų artimųjų priežiūrai. Kilus būtinybei, artimieji, kurių priežiūrai palikti vaikai, negali atstovauti vaikų interesams nei mokykloje, nei gydymo įstaigoje, o socialiniai pedagogai, psichologai neturi įgaliojimų spręsti vaikų problemų.
Tačiau ne visiems tėvams yra žinoma, jog praeitą vasarą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje priimtas sprendimas dėl vaikų laikinosios globos (rūpybos) nustatymo ir jos vykdymo priežiūros, palengvinantis pedagogų rūpestį. Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistė E.Mikalauskienė paaiškino, kaip tėvai, prieš išvykdami ilgesniam laikui gyventi ir dirbti į kitą valstybę, gali sutvarkyti atstovavimo savo vaikui ir jo priežiūros klausimus.
Su prašymu dėl laikinos globos (rūpybos) nustatymo Lietuvoje paliekamiems vaikams tėvai turi kreiptis į Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybą. Prašyme jie turi nurodyti, kam patiki savo vaiko priežiūrą, į kokią šalį ir kuriam laikui išvyksta, savo koordinates, kontaktinius telefonus ir įsipareigojimus siųsti tam tikrą pinigų sumą vaikams išlaikyti. Asmuo, prisiimantis globoti vaiką, turi pateikti savo asmens dokumento kopiją, sveikatos pažymą. Jei nepilnametį vaiką priimančioje globoti šeimoje gyvena vyresnių nei 16 metų vaikų, Vaiko teisių apsaugos tarnybai reikia pateikti ir jų sutikimą.
Tik turėdama šiuos dokumentus, Vaiko teisių apsaugos tarnyba parengia projektą, kurį patvirtina Savivaldybės administracijos direktorius. Kol nėra administracijos direktoriaus įsakymo dėl laikinosios globos (rūpybos) nustatymo vaikui, tėvų prašymas, kuriame jie paveda savo nepilnamečių vaikų priežiūrą nurodytam asmeniui, jokios teisinės galios neturi. Tėvų prašymu įsteigus laikinąją globą (rūpybą), vaikui globos (rūpybos) išmoka nėra mokama.
Susipažįsta su šeimomis
Nuo vasario 1 dienos visose seniūnijose įdarbintos socialinės darbuotojos darbui su rizikos šeimomis. Iki šiol sudėtingas situacijas sprendė ir „gaisrus gesino“ Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistės, joms padėjo seniūnijose dirbančios socialinio darbo organizatorės.
Problemų prisikaupę daug, todėl ateityje Vilkaviškyje ir Kybartuose su socialinės rizikos šeimomis turėtų dirbti po dvi darbuotojas. Šiuo metu iš Vaiko teisių apsaugos tarnybos gavusios socialinės rizikos šeimų sąrašus, naujosios darbuotojos susipažįsta su jomis ir jų aplinka. Kiekvienos socialinės darbuotojos žiniai, priklausomai nuo aptarnaujamos teritoritorijos, tenka maždaug po 27 socialinės rizikos šeimas.
Kaip sakė Socialinės paramos skyriaus vedėja D.Grabauskienė, su kiekviena tokia šeima turi būti sudarytas darbo planas, ji stebima, su ja dirbamas prevencinis darbas. Naujieji specialistai kiekvieną mėnesį kartu su Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistais ir socialiniais darbuotojais turės aptarti tokių šeimų situaciją. Be to, turėtų būti labai glaudus ryšys su socialiniais pedagogais ir klasių vadovais, pasikeičiama turima informacija.
Atpalaidavo mokytojus
Nuo Naujųjų metų įsigaliojo Socialinės paramos moksleiviams įstatymas, pedagogus atpalaidavęs nuo nemokamo maitinimo dokumentų tvarkymo. Tuo rūpinsis ne klasių vadovai ar socialiniai pedagogai, bet mokinio tėvai turės kreiptis į seniūnijos socialinio darbo organizatorę arba socialinių išmokų specialistę su prašymu ir pateikti visus reikalingus dokumentus. Pagal Socialinės paramos skyriaus paruoštus dokumentus Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu bus skiriamas nemokamas maitinimas mokiniams iš nepasiturinčiai gyvenančių šeimų.
Nemokamus pietus ir pusryčius, turi teisę gauti mokiniai, jeigu pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 1 VRP (Valstybės remiamų pajamų) dydis ir mokinys auga socialinės rizikos šeimoje.
Turi kreiptis tėvai
Praeitų metų birželio mėnesį Seimo patvirtintas Socialinės paramos moksleiviams įstatymas numatė naują paramos rūšį – prasidedant mokslo metams vaikus iš nepasiturinčių šeimų aprūpinti būtiniausiais mokinio reikmenimis. Vilkaviškio rajono savivaldybės taryba šių metų sausio 26 dienos sprendimu patvirtino socialinės paramos mokiniams ir mokinių aprūpinimo mokinio reikmenimis tvarkos aprašą. Kaip ir tuo atveju, kad vaikas gautų nemokamą maitinimą, taip ir dėl aprūpinimo mokinio reikmenimis į seniūnijų socialinio darbo organizatorius ar socialinių išmokų specialistus turi kreiptis tėvai (įtėviai) arba jų įgalioti asmenys.
Jei socialinės rizikos šeimoje augančio vaiko tėvai nesikreipia dėl šios paramos, tokiu atveju paramos prašo mokykla, pateikdama šeimos gyvenimo sąlygų tyrimo aktą, surašytą komisijos, sudarytos iš seniūno, mokinio klasės vadovo ir socialinio pedagogo.
Kas geriausiai žino
Dėl mokinių aprūpinimo būtiniausiais mokinio reikmenimis tarp socialinių pedagogų ir Socialinės paramos skyriaus atstovų įsiplieskė karšta diskusija. Mokyklų socialiniai pedagogai jaučiasi perdaug apkrauti popieriais, nerealiomis ataskaitomis, ne jiems priklausančių reikalų tvarkymu, o nuo to nukenčia tiesioginis, prevencinis, darbas su vaikais. Jų manymu, yra neteisinga, kad mokinio reikmenimis mokyklose turi rūpintis socialiniai pedagogai.
Socialinės paramos skyriaus nuomone, niekas kitas, kaip klasės vadovas ir mokyklos socialinis pedagogas, negali geriau žinoti, ko reikia nupirkti konkrečiam vaikui. Pagaliau tai turėtų būti kiekvienos įstaigos vidaus reikalas, kam patikimas vienas ar kitas darbas.
Diskusijos-pokalbio pabaigoje prieita prie išvados: visiems socialiniams darbuotojams darbų apimtys didėja, todėl tik išsiaiškinus kiekvieno darbo specifiką galima naudingai bendradarbiauti.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.