Eglė MIČIULIENĖ
Nemažai Vilkaviškio rajono gyventojų iš AB „Via Lietuva“ neseniai gavo pranešimus apie jų žemės sklypuose nustatytas specialiąsias žemės naudojimo sąlygas ir galimas kompensacijas. Žmonės sukluso: juk kompensacijų veltui niekas nedalina.
Apie draudimus nerašo
Su pranešimu, gautu iš „Via Lietuvos“, į redakciją užsuko ir vienas vilkaviškietis. Vyras turi sklypą sodų bendrijoje. „Gal galite plačiau paaiškinti, ką reiškia šis raštas? Kaip suprantu, mano sklypas patenka į kelių apsaugos zoną. Čia parašyta, kad turime teisę į kompensaciją. Vadinasi, sklype atsiranda ir tam tikri veiklos apribojimai, draudimai? Apie juos nieko nerašoma, bet juk kompensacijas moka ne už dyką?“ – svarstė vyras.
Atsiųstame rašte gyventojas informuojamas, kad vadovaujantis Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymu 2024 m. spalio 9 d. parengtas susisiekimo ministro įsakymu patvirtintas Valstybinės reikšmės kelių apsaugos zonų nustatymo planas Vilkaviškio rajono savivaldybėje.
Taip pat pridurta, kad veiklą kelių apsaugos zonos teritorijose reglamentuoja minėto Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo III skyriaus II skirsnio 19 straipsnis bei LR susisiekimo ministro 2021 m. patvirtintas Pritarimo projektui ar numatomai veiklai kelių apsaugos zonose tvarkos aprašas.
Beveik 10 tūkst. sklypų
Kokia konkrečiai veikla apribojama, „Via Lietuva“ nenurodė – gyventojui palikta domėtis pačiam. Pateikiama tik patrauklesnė informacija apie tai, kad vadovaujantis minėto įstatymo 11, 13 ir 141 straipsniais sklypo savininkas turi teisę į kompensaciją, dėl kurios gali kreiptis į AB „Via Lietuva“.
Toliau jau smulkiu šriftu surašyta, kad „prašymas išmokėti kompensaciją gali būti pradėtas nagrinėti ne anksčiau, nei bus įregistruotas Planu nustatytos teritorijos, kurioje taikoma specialioji žemės naudojimo sąlyga, plotas, o sprendimas išmokėti kompensaciją gali būti priimtas tik už pateiktame prašyme nurodytus argumentuotus ir dokumentiniais įrodymais pagrįstus nuostolius, patiriamus dėl Planu nustatytos teritorijos taikymo.“
Susisiekimo ministerijos svetainėje radome lentelę, iš kurios matyti, kad į kelio apsaugos zoną mūsų rajone patenka netoli 10-ies tūkst. sklypų. Skaičius – tikrai didelis. Kadangi įmonės pranešime neiškomunikuota, kokie draudimai įsigalioja, kokių veiksmų gyventojai negalės atlikti savo sklypuose ir kokiais atvejais jie gali kreiptis dėl kompensacijų, apie tai pasiteiravome pačios AB „Via Lietuva“.
Tam tikra veikla ribojama
Iš įmonės Komunikacijos skyriaus atstovės spaudai gavome tokį paaiškinimą.
„Pagal galiojantį įstatymą, AB „Via Lietuva“ turi pareigą registruoti jau esamų kelių apsaugos zonas Nekilnojamojo turto registre. Šios apsaugos zonos nėra naujos, jos galioja seniai, bet pagal įstatymą tik dabar pradėtos žymėti.
Pagal kelio kategoriją, kelio apsaugos zona yra prie magistralinių kelių 70 metrų, prie krašto kelių 50 metrų, prie rajoninių kelių 20 metrų. Pagal įstatymą, sklypų, kurie patenka į kelio apsaugos zoną, savininkams yra siunčiami pranešimai, kuriuose jie informuojami, kad jų sklypas patenka į kelio apsaugos zoną.
Atkreipiame dėmesį, kad siunčiamas pranešimas yra informacinio pobūdžio, kad jokie nauji apribojimai nėra taikomi. Žemė, esanti kelių apsaugos zonoje, nėra nusavinama, tačiau pagal įstatymą, tam tikra veikla šiose teritorijose yra ribojama. T. y. anksčiau buvo ir išlieka nuostata, kad kelių apsaugos zonose draudžiama statyti ir (ar) rekonstruoti pastatus, įrengti išorinę reklamą, naudoti reklamą, imituojančią kelio ženklus ir (arba) naudojančią kelio ženklų simboliką“.
Reikia kreiptis leidimo
„Via Lietuva“ atsiųstame rašte dar kartą akcentuojama, kad teisę į kompensaciją turi tiktai tie sklypų savininkai, kurie dėl konkrečių specialiųjų žemės naudojimo sąlygų taikymo patyrė ar patiria realius ir pagrįstus nuostolius, kuriuos prašoma kompensuoti. Kiekvienas kompensavimo atvejis bus svarstomas individualiai.
Tiesa, „Via Lietuva“ atstovai nepaaiškino, jog rekonstruoti pastatus draudžiama tik tokiais atvejais, jeigu rekonstravimo metu didėja pastato išorės matmenys. Be to, šio įstatymo straipsnio 2 punktas nurodo, jog „miestuose, miesteliuose ir kaimų kompaktiškai užstatytose teritorijose statyti ir (ar) rekonstruoti pastatus kelių apsaugos zonose leidžiama įstatymuose nustatyta tvarka gavus kelio savininko ar valdytojo pritarimą (derinimą) projektui ar numatomai veiklai“.
Kitaip tariant, net ir kelio apsaugos zonoje veikla vis dėlto yra galima gavus leidimą iš savininko – „Via Lietuva“.
Jei painiai surašytame įstatyme žmogus pasiklystų, jis turėtų kreiptis į AB „Via Lietuva“ (Kauno g. 22-202, LT-03212 Vilnius) tel. (0 5) 232 9600 arba, esant rimtesniam atvejui, vertėtų pasitarti su teisininku.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.