Užsitikrinti finansiškai saugią ateitį norime kiekvienas. Daugelis suprantame, kad reikia dalį pinigų atidėti ateičiai, juos investuoti. Tačiau sprendimo dažnai nepadarome. „Neturiu pakankamai pinigų“, „nėra laiko tuo užsiimti“ – dažniausiai tokios priežastys, kurios mums trukdo pasirūpinti lėšomis savo ateičiai. Bet ar iš tiesų neturime galimybės? O gal tai tik klaidingi įsitikinimai? Apie tai kalbamės su SEB Vilniaus banko Marijampolės filialo direktoriumi Romualdu Makausku.
– Kokiems žmonėms svarbu pradėti galvoti apie investavimą?
– Investavimas yra ne kas kita, kaip pinigų kaupimas savo ateičiai. Kiekvienas, kuris nori užsitikrinti finansinį saugumą, nebijoti, iš ko jis pragyvens, jeigu staiga sumažėtų pajamos ar jų kuriam laikui netektų, tie, kurie nori ir senatvėje nevaržyti savo poreikių, jau dabar turėtų galvoti apie investavimą. Kuo anksčiau pradedame tuo rūpintis, tuo geresnių rezultatų galime pasiekti. Tai aktualu kiekvienam žmogui, kuriam lieka kažkiek laisvų lėšų.
– Bet dažnai atrodo, kad tų laisvų lėšų nelieka, kad nėra pinigų, kuriuos galėtum investuoti.
– Iš tikrųjų dažnas, paklaustas apie investavimą, sako, kad tam neturi pinigų, nes mano, kad investicijoms reikalingi tūkstančiai. Taip anaiptol nėra – kiekvienas žmogus turi atidėti lėšų ateičiai pagal savo galimybes. Tai gali būti kad ir 50 ar 100 litų per mėnesį. Tam galima skirti premijas, susigrąžintas pajamų mokesčių lengvatas ar neplanuotas pajamas. Kita vertus, žmonės sako, kad neturi pinigų, kuriuos galėtų skirti kaupimui, tačiau neretai grynaisiais arba banko sąskaitose laiko nemažas pinigų sumas – didesnes, negu reikia atsargai netikėtoms išlaidoms ar nenumatytiems atvejams (paprastai tam rekomenduojama 3-6 mėnesių atlyginimų dydžio suma). Tokie tinginiaujantys pinigai taip pat turėtų virsti dirbančiomis santaupomis – keliauti į investicinius fondus, obligacijas, investicinį gyvybės draudimą, savanoriško kaupimo pensijų fondus ar kitur. Svarbu, kad jie dirbtų ir ne tik kompensuotų dabar taip padidėjusią infliaciją, bet ir uždirbtų pelno.
– Paminėjote daugybę investavimo būdų. Ar įmanoma paprastam žmogui susigaudyti? O privačios konsultacijos juk nemažai kainuoja ir yra prieinamos tik turintiems daugiau pinigų.
– Investavimo paslaugų išties yra labai daug. Dar pernai atlikome apklausą, kuri parodė, kad žmonėms trūksta konsultacijų investavimo klausimais, jie nori daugiau patarimų. Dėl šių priežasčių rudenį SEB Vilniaus bankas pirmasis rinkoje pristatė konsultantus – investavimo paslaugų vadybininkus. Jų pagrindinis darbas ir yra drauge su klientu išsiaiškinti, ko jis siekia kaupdamas lėšas (sukaupti pinigų senatvei, vaikų mokslams, nenumatytiems atvejams, paskolos pradinei įmokai už būstą, atostogoms ir panašiai), kokios jo galimybės ir kokiu būdu jis gali įgyvendinti šiuos tikslus. Tuomet kiekvienam sudarome asmeninį investavimo planą, kaip tai pasiekti. Konsultacija trunka apie vieną valandą ir yra nemokama. Be to, žmonėms, kurie konsultuosis iki balandžio 29 dienos, pasiūlysime ir papildomų investavimo paslaugų nuolaidų. Tereikia užsiregistruoti konsultuotis telefonu 1528 arba internete www.seb.lt. Tai jau būtų pirmas svarbus žingsnis į savo finansinę gerovę.
– O kiek reikia skirti laiko, kad galėtum investuoti? Ar tam reikia daug žinių?
– Pirmiausia reikia noro, nes dažnai apie tai tiesiog nesusimąstome. Tuomet – ieškoti galimybių bent dalį laisvų pinigų (kuriuos skiriame nebūtinoms išlaidoms) atidėti ateičiai. Jeigu žmogui sunku prisiminti ir kaskart pervesti šią sumą, reikia sudaryti periodinio kaupimo sutartį. Ją sudaryti taip pat padės SEB Vilniaus banko investavimo paslaugų vadybininkai. Svarbu patiems pasirūpinti savo ateitimi, nes tikimybė laimėti aukso puodą ar paveldėti milijoną yra menka. O dar svarbiau – neatidėlioti šio sprendimo. Atidėliodami jį, prarandame pelno procentus ir atidedame galimybę gyventi geriau.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.