Dangyra APANAVIČIENĖ
Negailestingai šaltas ir vėjuotas šeštadienio oras kiek pakoregavo tradicinės Kovo 11-osios Nepriklausomybės akto signatarų sueigos scenarijų. Šventė Ožkabaliuose, tautos patriarcho J.Basanavičiaus tėviškėje, vyko kiek pagreitintu tempu, dėl stipraus vėjo liko neužkurtas laužas ant Aukuro kalno.
Tačiau nepabūgęs šalto oro į šventę atvyko kadenciją baigęs šalies Prezidentas, buvęs Vyriausybės vadovas, Kovo 11-osios akto signataras Algirdas Brazauskas su žmona Kristina.
Į Basanavičynės kiemą besirenkančius svečius sutiko šventės organizatoriai ir šeimininkai – J.Basanavičiaus sodybos-muziejaus darbuotojai bei kiek anksčiau į šventę atvykę Marijampolės apskrities administracijos, kuriai jau nuo praėjusių metų priklauso ši įstaiga, atstovai. Šventinę nuotaiką visiems kėlė Donato Ziegoraičio vadovaujamo Virbalio vidurinės mokyklos pučiamųjų orkestro muzika.
Oficialioji dalis neužtruko, nes kalbėtojai ilgomis kalbomis nevargino sužvarbusių šventės dalyvių. Trumpai susirinkusius pasveikino Marijampolės apskrities viršininkas Albinas Mitrulevičius, rajono Savivaldybės mero pavaduotojas Jonas Meškauskas, sodybos-muziejaus direktorė Rūta Vasiliauskienė. Kalbėjo ir svečiai – kadenciją baigęs šalies Prezidentas Algirdas Brazauskas, į Basanavičynę atvykstantis jau ne pirmą kartą, iš Vilkaviškio kilęs krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, dar iki renginio pradžios spėjęs apžiūrėti savo jau ūgtelėjusį ąžuoliuką, nė vienos signatarų sueigos nepraleidžiantis ąžuolyno kūrimo pradininkas Vitalius Stepulis, taip pat „Tautos namų santaros“ tarybos pirmininkas Antanas Gudelis, kiti.
Šventės vairą į savo rankas
perėmusi Kovo 11-osios akto signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė, vėliau, kaip paprastai, dirigavusi medelių sodinimui, pasveikino jubiliejinius gimtadienius šventusius signatarus Donatą Morkūną ir Algirdą Ražauską. Kartu su gėlėmis jiems buvo įteiktos įrėmintos balsavimo kortelės, kurias prieš daugelį metų Parlamente jie užpildė savo ranka, ir taip pat įrėmintos dr. J.Basanavičiaus sodybos nuotraukos.
Dalyvių Basanavičynė šiemet sulaukė daug mažiau nei praėjusį pavasarį, kai čia buvo švenčiamas sodybos-muziejaus 15 metų įkūrimo jubiliejus. Gerokai mažesnis buvo ir savo ąžuoliukų aplankyti atvykusių signatarų būrelis (ne pirmi metai tarp jų nesimatė ir mūsų rajono signataro Jono Mačio). Taigi ir ąžuolų tądien pasodinta mažiau.Savąjį medelį talkinant apskrities viršininkui A.Mitrulevičiui Signatarų giraitėje atsodino A.Brazauskas, kitą ąžuoliuką jis pasodino atkurtos nepriklausomos Lietuvos pirmosios Vyriausybės garbei.
Nuo šiol savo medelius ąžuolyne augins ir buvęs miškų ūkio ministras Vaidotas Antanaitis, 2006 metų valstybinės Jono Basavičiaus premijos laureatas Konstantas Algirdas Aleksynas, kiti.
Artėjant Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno 20-osioms įkūrimo metinėms, savo medelių dar nepasodinę dešimt signatarų.
Iš ąžuolyno parėjusius šventės dalyvius šeimininkės kvietė prie stalo ir vaišino karšta arbata, grikių koše bei sriuba iš dilgėlių. Klojime skambant Gražiškių folkloro ansamblio „Gražupis“ (vadovė Aldona Krapavickienė) dainoms, buvo galima ne tik pasislėpti nuo vėjo, sušilti, bet ir paragauti alaus, suvalkietiško skilandžio ar tik ką sumušto sviesto.
Atsisveikindami signatarai dėkojo sodybos šeimininkams už gražiai prižiūrimą ąžuolyną, už puikią šventę ir svetingumą. Organizatoriams, saviveiklininkams, moksleiviams jie dovanų paliko knygų ir po didžiulį tortą. Susėdę į autobusą signatarai išvyko apžiūrėti Pajevonio piliakalnio, prie kurio palydėjo ir ekskursiją vedė Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius Antanas Žilinskas.
Krašto apsaugos ministras J.Olekas bei Kristina ir Algirdas Brazauskai toliau kelionės netęsė, iš Basanavičynės jie pasuko namų link.
Beje, A.Brazauskas sakė pasigedęs kelio ženklų, vairuotojus nukreipiančių į Ožkabalius. Apskrities viršininkas A.Mitrulevičius pažadėjo pasirūpinti, kad rodyklės būtų įrengtos jau nuo Marijampolės. Sužinojęs, kad sodybą-muziejų gausiai lanko ir jaunavedžiai, A.Brazauskas pasiūlė pakelėje įrengti ir „karčemą“.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.