Tapkime draugais!

Patarimai keliautojams

Paskelbė:

Paskelbta:


Kad kelionėje neužsikrėstumėte cholera

Plečiantis tarptautiniams ryšiams, išaugus keliaujančiųjų srautui bei atsiradus galimybei per trumpą laiką pasiekti bet kurią pasaulio šalį, padidėjo rizika susidurti su choleros infekcija ir galimybė įvežti ją į mūsų šalį. Šiame straipsnyje pateikiama informacija apie minėtą ligą bei patarimai, kaip nuo jos apsisaugoti kelionės metu.

Kas yra cholera?

Cholera – tai ūmi žarnyno užkrečiamoji liga, kurią sukelia bakterijos – choleros vibrionai. Ligos inkubacinis periodas – 2–5 dienos. Daugiau kaip 90 proc. užsikrėtusiųjų liga pasireiškia lengvai: jokių simptomų nebūna arba lengvai viduriuojama. 2–5 proc. užsikrėtusiųjų išsivysto sunkios ligos formos, pasireiškiančios stipriu vandeningu viduriavimu ir vėmimu, dėl to prarandamas didelis organizmo skysčių ir druskų kiekis. Negydant tokie ligoniai miršta.

Pagrindinę choleros infekcijos nešiotojų dalį sudaro asmenys su besimptome infekcija ir sergantys lengvomis ligos formomis. Jie dažniausiai lieka neišaiškinti ir palaiko choleros vibriono cirkuliaciją aplinkoje. Choleros sukėlėjas daugelį metų gali išgyventi vandens telkiniuose, todėl dažniausiai užsikrečiama geriant užterštą vandenį ar per tokiu vandeniu užterštą maistą, per ledą, pagamintą iš užteršto vandens. Infekcija gali būti perduodama per jūros produktus (žuvys, vėžiagyviai, gaudomi iš užterštų cholera vandens telkinių ir valgomi dažniausiai žali). Užsikrečiama ir per maistą, kuris ruošiamas cholera sergančių ar užsikrėtusių žmonių.

Cholera pasireiškia šalyse, kur nuolat trūksta švaraus geriamojo vandens, labai didelis gyventojų tankumas, žemas sanitarinis lygis. Keliaujantys į tokias šalis rizikuoja susirgti šia liga.

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro duomenimis, pastaraisiais metais pasaulyje kasmet užregistruojama nuo
131 943 iki 594 694 susirgimų cholera. Daugiausiai serga Afrikos, Amerikos ir Azijos žemynų gyventojai. Kiekvienais metais įvežtiniai choleros atvejai registruojami ir Europoje. Šiais metais liga jau diagnozuota Prancūzijoje ir Ispanijoje, kai susirgo asmenys, grįžę iš Indijos.

Patarimai, kaip
apsisaugoti nuo choleros:


• gerti tik virintą (ne mažiau kaip 1 minutę) arba chloru dezinfekuotą vandenį (chloro preparatų galima įsigyti vaistinėse);

• karšti gėrimai (kava, arbata), buteliuose ar pakeliuose išfasuoti gėrimai pavojaus nekelia;

• nevartoti ledo gabaliukų, jei nesate tikri, kad jie pagaminti iš švaraus vandens;

• valgyti tik rūpestingai termiškai paruoštą bei karštą maistą; tik ne žemesnė kaip +70° C temperatūra visose maisto dalyse gali sunaikinti choleros sukėlėją; paruoštą maistą būtina laikyti atskirai nuo žalių maisto produktų;

• vengti žalio jūros maisto (žuvų, vėžiagyvių);

• užsikrėsti per vaisius ir daržoves rizika maža, ypač prieš valgymą nuplovus, nulupus ar nuskutus žievelę;

• gerti tik pasterizuotą ar virintą pieną;

• įsitikinti, kad maistas, perkamas gatvėse, yra rūpestingai termiškai paruoštas;

• kuo dažniau plauti rankas: prieš valgio ruošimą ir prieš valgymą bei pasinaudojus tualetu;

• prieš valgant ar geriant, įsitikinti maisto ir vandens kokybe.

Laikantis šių patarimų galima išvengti ir kitų žarnyno užkrečiamųjų ligų, plintančių per vandenį ir maistą.

Ką reikia daryti įtarus,
kad susirgote cholera?


Staiga pradėjus viduriuoti, nedelsiant reikia kreiptis į gydytoją. Prieš jam atvykstant, patariama gerti kuo daugiau skysčių: cukraus–druskos tirpalo (6 šaukšteliai cukraus ir 1 šaukštelis druskos 1 litrui vandens), silpnos arbatos, druskų tirpalo, kurį galima įsigyti vaistinėse (vartoti taip, kaip nurodyta instrukcijoje).

Daugiau informacijos apie choleros profilaktiką galite rasti Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro tinklalapyje (www.ulpkc.lt) skelbiamose „Maistu ir per aplinką plintančių infekcinių ligų epidemiologinės priežiūros ir kontrolės metodinėse rekomendacijose“.

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos
ir kontrolės centro inform.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

Įvykiai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content