Birutė NENĖNIENĖ
Po kelerių metų pertraukos vilkaviškiečio, ypač tautosaka besidominčio kraštotyrininko Albino Kurtinaičio rankose – nauja, dar spaustuvės dažais kvepianti knyga „Garnio vaikai“.
Dalį „Piko valandos“ spaustuvėje (Marijampolė) tūkstančio egzempliorių tiražu išleistų knygų autorius paliko Vilkaviškio knygyne, ten ir reikėtų jų teirautis.
Šiuo metu jau sunkiau surandamos Albino Kurtinaičio ankstesniais metais parašytos knygos. Pirmoji, pasirodžiusi 1993 metais, vadinosi „Baltasis žodis“, vėliau – „Dvigalvis ir dviuodegis žirgas“ (1994 m.), „Milda. Karalaitis ir varinis vilkas“ (1995 m.), „Lietuvių tautosakos pradžiamokslis“ (2000 m.), „Senieji vyžiai ir jų paminklai“ (2002 m.).
– Kodėl šią knygą pavadinote būtent taip? – naujos knygos pasirodymo proga pakvietėme pokalbio daugeliui pažįstamą vilkaviškietį, kuris šią vasarą dažnai išsiruošia į vienos dienos ekspedicijas.
– Pagal kitų tautų tautosaką vaikai atsiranda iš girios, pelkės, šulinio ar kopūsto ir t.t. Tik viena mūsų tauta sako, kad vaikus neša garniai. O kur jie būna, žiemoja? Afrikoje… O tai reiškia, kad mes parnešti iš Afrikos… Pagaliau, geriau viską suprasite perskaitę paskutinę knygos eilutę.
– Ši Jūsų knyga yra pirmoji, kurią iliustravote ir savo nuotraukomis, žemėlapiais, schemomis. Ką vaizduoja schema–piešinys ant knygos viršelio ?
– Tai Vyžių takas. Jis jungia Lietuvos ir Lenkijos teritorijoje esančius ežerus: Beržinį, Vygrelį, Graužinį, Ežeryną (Ešerinį, Galindą), Vyželį, Vyžainį, Vištytį, Dunojų ir Triduonį. Praėjusią vasarą kaip tik ėjau šiuo taku. Tai – šventas kelias, ir tie visi ežerai šventi. Apie tako dvasinę konstrukciją rasite aprašyta knygoje.
– Ką daugiau į šią knygą sudėjote?
– Istoriją nuo seniausių laikų – nuo tada, kai mes, lietuviai, atėjome prie Baltijos jūros ir kaip gyvenome iki 1500 metų.
– Knygos paantraštėje yra nuoroda, jog tai 2005–2006 metų ekspedicijos tyrinėjimai. Kokie buvo tie tyrinėjimai?
– Mano pagrindinis įrankis – kastuvas. O talkininkai – moksleiviai. Ir nepasakyčiau, kad jaunimas nesidomi žila senove. Visų pirma reikia sudominti, leisti pačiam ieškoti, tyrinėti.
– Kokiam skaitytojui skirta Jūsų knyga?
– Sūdavos krašto žmonėms, kurie nežino, jog gyvena, vaikščioja, dirba ant tų mano aprašomų paminklų, nes jiems jau nieko nesako ir jokių jausmų nesukelia nei akmuo, nei tėviškės laukų kauburys.
– Ar tyrinėdamas atrandate pats sau kažką naujo?
– Galiu rimtai atsakyti, jog tyrinėju beveik septyniasdešimt metų, tačiau beveik kasdien atrandu kažką naujo, kažką sužinau, ko vakar nežinojau.
O visi ieškojimai prasidėjo nuo tautosakos. Buvo įdomiausia tai, kad mūsų tautosaka labai skirtinga nuo kitų tautų, nors daug kas nori ją pritempti prie graikų, romėnų ar kitų.
Mūsų tautosaka filosofiniu, religiniu ir visais kitais atžvilgiais neturi nieko bendro su kitomis tautomis. Todėl ir įdomu, kaipgi atrodė tie žmonės, mūsų protėvių protėviai, koks buvo jų gyvenimas.
– Kurį laiką kasinėjote, tyrinėjote su Vilniaus universiteto specialistais. Kodėl vėliau į šią sritį pasinėrėte vienas?
– Man, pavyzdžiui, svarbiausia ne rasti kokiame nors gylyje klumpę ir ją išmatuoti, bet išsiaiškinti, kas kada ją nešiojo, kaip elgėsi ir t. t.
Juk tautosaka – tai žmonės, asmenybės ir kur bei kaip jie gyveno. Todėl ieškau jų pėdsakų, nuolatos papildau tai, ką jau buvau radęs ir išsiaiškinęs.
– Kaip Jus priima žmonės?
– Galiu iliustruoti viena citata iš savo knygos. „Po dienos darbų grįžtu iš laukų į savo palapinę. Prie parduotuvės po obelim du geria alų. Atsinešu ir prisėdu. Vienas tuojau klausia:
–Tai ką čia ieškai?
–Viską, ką tik randu.
– A, pensininkas, tai praleidi laiką.
– Ne. Čia mano darbas.
– Ir už tai tau moka atlyginimą?
– Žinoma.
Antras trenkė kumščiu į stalą, kad visi buteliai pašoko:
– Aš jums seniai visiems sakiau, kad jis nėra durnas.“
Ir dabar sakau, jog būna nuostabu, kad sužinoję, ko ieškau, žmonės atsiveria ir pasako labai daug, to net nenujausdami labai praturtina ir papildo mano žinias.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.