Tapkime draugais!

Ūkininkai kviečių į supirktuves vežti neskuba

Paskelbė:

Paskelbta:


Kristina VAITKEVIČIENĖ

Ja­vap­jū­tės pra­džia sun­ki. Už­puo­lę lie­tūs, per­mai­nin­gi orai su­mai­šė kor­tas dau­ge­liui ra­jo­no ūki­nin­kų. Iš pra­džių nė­jo įva­žiuo­ti į lau­kus, klim­po tech­ni­ka, o vė­liau gali su­pras­tėti grū­dų ko­ky­bė. Dau­ge­lis sa­ko, kad to­kio der­liaus, ko­kio ti­kė­ję­si, tur­būt ne­su­lauks. Ūki­nin­kai, pa­ruo­šę tech­ni­ką, iš­nau­do­ja kiek­vie­ną gied­rą pus­die­nį.

Lau­kuo­se prie Sla­ba­dų pa­kal­bin­tas ūki­nin­kas Leo­nas Gal­gi­nai­tis sa­kė sa­vo žie­mi­nius kvie­čius pra­dė­jęs kul­ti sek­ma­die­nį. Tą­dien jų drėg­nu­mas dar bu­vo 19 pro­c., pir­ma­die­nį – jau 17 pro­c.

– Da­bar jie jau dau­giau pra­džiū­vę, – pa­sa­ko­jo mū­sų ra­jo­ne di­džią­ją savo že­mių da­lį tu­rin­tis, bet Griš­ka­bū­dy­je gy­ve­nan­tis L.Gal­gi­nai­tis. – Mes ūki­nin­kau­ja­me tri­se: aš, uoš­vis Jo­nas Len­kai­tis ir svai­nis Val­das Len­kai­tis. Pas­ta­ro­jo var­du re­gist­ruo­tas eko­lo­gi­nis ūkis. Ja­me jau nu­kū­lė­me apy­tik­riai 42 hek­ta­rus žie­mi­nių kvie­čių. Iš hek­ta­ro bi­ro apie 3–3,5 to­nos. Vi­sai ne­blo­gai. Ir su pikt­žo­lė­mis šį­met su­si­tvar­kė­me. Nu­si­pir­ko­me spe­cia­lias akė­čias, ku­rio­mis ap­dir­bus lau­kus žo­lės ne taip au­ga. Eko­lo­gi­nės pa­skir­ties že­mė­se dar li­ko ne­nuim­ta apie 80 hek­ta­rų žir­nių ir mie­žių mi­ši­nio, bet šie dar ža­li.

Tri­se ūki­nin­kai dir­ba 800 hek­ta­rų že­mės. Vie­nu kar­tu į lau­ką iš­va­žiuo­ja trys kom­bai­nai. Prie ūkio jau pa­de­da ir abie­jų svai­nių sū­nūs, nuo­lat dir­ba aš­tuo­ni dar­bi­nin­kai.

– Šį 31 hek­ta­ro plo­tą jau bū­tu­me pa­bai­gę, bet ry­te, kai su­si­ruo­šė­me va­žiuo­ti, pra­dė­jo krap­no­ti, – pa­sa­ko­jo L.Gal­gi­nai­tis. – Te­ko lauk­ti iki pie­tų. Ši­tas lau­kas ne­koks – žo­lė­tas, kvie­čiai kai kur su­gu­lę. Di­de­lis pri­va­lu­mas, kad ra­žie­no­je kom­bai­nai su­smul­ki­na ir pa­sklei­džia šiau­dus. Čia ki­tais me­tais augs run­ke­liai. Žie­mi­nių kvie­čių yra apie 200 hek­ta­rų. Au­gi­na­me ir 270 hek­ta­rų va­sa­ri­nių rap­sų. Žie­mi­nių ne­tu­rė­jo­me: per­nai ne­bu­vo nau­dos, tai ir ne­sė­jo­me.

– Kad tech­ni­ka ne­klimp­tų lau­kuo­se ir ja­vai ne­bū­tų su­gu­lę, tai gal ir grei­čiau ei­tų­si, – ant­ri­no Val­das Len­kai­tis. – Dėl ja­vų drėg­nu­mo – tai dar pu­sė bė­dos. Tu­ri­me sa­vo džio­vyk­lą, tai su­si­tvar­ko­me. Vie­nu me­tu jo­je ga­li­ma iš­džio­vin­ti apie 20 to­nų.

Ūki­nin­kai į su­pirk­tu­ves grū­dų vež­ti sa­kė ne­sku­bė­sian­tys. Pir­ma pri­pils sa­vo san­dė­lius, ku­riuo­se tel­pa apie 700 to­nų, pa­skui lauks, kol kai­nos pa­kils.

– Dar neaiš­ku, ko­kie orai bus, gal vi­sai ja­vus su­ga­dins, tai ge­riau jau tu­rė­ti at­sar­gą pa­čių pir­mų­jų, – kal­bė­jo žem­dir­biai. – Jei vis­kas klos­ty­sis pa­lan­kiai, ta­da bus ga­li­ma iš­vež­ti par­duo­ti.

Svai­niai sa­ko pa­si­da­li­jan­tys dar­bus. Sla­ba­duo­se nu­pirk­to­se bu­vu­sio ko­lū­kio fer­mo­se įreng­tos dirb­tu­vės, ku­rioms va­do­vau­ja Val­das Len­kai­tis, „po­pie­ri­nį“ dar­bą at­lie­ka Leo­no Gal­gi­nai­čio žmo­na, o že­mių „stra­te­gi­ja“ – su­tuok­ti­nio ži­nio­je.

Ne­se­niai įsi­gy­tas ir „Mit­su­bis­hi L 200“ vi­su­rei­gis, ku­riuo leng­viau va­žiuo­ti pa­žliu­gu­siais ir duo­bė­tais lau­kų ke­liu­kais.

– Anks­ti šį­met pra­si­dė­jo ja­vap­jū­tė, nie­kad ši­taip ne­bū­da­vo, kvie­čiams dar nok­ti rei­kė­tų, bet jei lauk­si­me, bus ne­ge­rai, – tvir­ti­no vie­nuo­lik­tus me­tus ūki­nin­kau­jan­tys svai­niai. – Dar tos liū­tys stab­do dar­bus…

Ge­rai, kad tri­mis kom­bai­nais į lau­kus iš­va­žia­vę ūki­nin­kai ga­li ne­ma­žai pa­da­ry­ti.

Nau­jau­sias „John Deer“ nu­si­pirk­tas be­lau­kiant pa­ra­mos iš ES struk­tū­ri­nių fon­dų. L.Gal­gi­nai­tis sa­kė dar 2005 me­tais pa­ra­šęs pro­jek­tą, šis pri­pa­žin­tas tin­ka­mu, tik lė­šų pri­trū­kę. Bu­vo pa­ža­dė­ta, kad pa­ra­mą gaus iš 2007–2013 me­tams nu­ma­ty­tų lė­šų. Kol kas pi­ni­gė­lių ūki­nin­kas ne­su­lau­kė.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content