Eglė MIČIULIENĖ
Su karo gydytoju majoru Viliumi KOČIUBAIČIU galima kalbėti įvairiomis temomis. Apie mediciną, apie patirtį Afganistane, kur V.Kočiubaitis dukart vyko atlikti karo gydytojo misijos, apie pasiektą profesinę karjerą – nuo eilinio gydytojo iki Karo medicinos tarnybos Mokymo centro viršininko pareigų.
Tačiau šįkart nutarėme pasikalbėti pačia mėgstamiausia šio žmogaus tema – apie Vištytį.
V.Kočiubaitis, nors jau daug metų gyvena Kaune, domisi Vištyčio krašto istorija, žmonėmis, renka medžiagą ir kuria šio krašto internetinį puslapį www.vistytis.ten.lt. Kaip prisipažino pats pašnekovas, Vištytis – jo pirmoji ir neblėstanti gyvenimo meilė.
Save vadina vištyčioku
– Jau dvidešimt vienerius metus gyvenate Kaune. Kaip Jus vadinti – kauniečiu, vištytiškiu, o gal vištyčioku?
– Kaune dirbu, o laikau save vištyčioku (nors skaičiau, kad literatūriškai reikėtų sakyti vištytiškis). Ir netgi galvoju ateity sugrįžti daktarauti į Vištytį… Esu karo gydytojas, o kariuomenėje tarnaujame tik iki 55 metų, paskui – į pensiją.
– Kodėl tada pabėgote į Kauną?
– Taip gyvenimas susiklostė. Ten mokiausi, gavau darbą, sukūriau šeimą.
– Kiekvienas turime savo tėviškę, bet ne kiekvienas tiek daug savęs jai atiduodame…
– Negaliu pasakyti, kad labai daug atiduodu tėviškei. Tiesiog domiuosi Vištyčio istorija, žmonėmis ir renku apie tai informaciją, senus žemėlapius, nuotraukas. Pradėjau rašyti Vištyčio metraštį. Esu surinkęs apie 400 įdomesnių datų. Ypač domiuosi II Pasaulinio karo istorija.
Medžiagą renku iš įvairiausių šaltinių: iš muziejaus (labai daug padėjo kraštotyrininkė mokytoja Birutė Mardosaitė – ji mane užvedė ant kelio), įvairių knygų, interneto. Dabar jau nelabai ir žinau, iš kur dar ką nors gauti.
Faktų turiu daug: nuo pat Vištyčio atsiradimo iki šių dienų. Vienas istorikas iš Vilniaus man atsiuntė iš senosios vokiečių kalbos į lietuvių kalbą išverstus „Kryžiuočių kelių aprašus“. Juose pirmą kartą paminėtas Vištyčio ežero vardas. Tai buvo 1384 metais.
Internete – trečdalis
– Kada pradėjote kurti Vištyčiui skirtą interneto svetainę www.vistytis.ten.lt?
– 2003 metais. Galbūt dabar ji – jau per sudėtinga. Manau, kad reikėtų padaryti atskirai reklaminį puslapį apie Vištytį turistams, o šio krašto istorijai skirti atskirą svetainę.
Esu padaręs ir Vištyčio bažnyčios, ir mokyklos interneto puslapius. Tik laiko turiu vis mažiau.
– Užimate ne vienerias pareigas, turite šeimą, domitės Vištyčio istorija ir dar randate laiko kurti interneto puslapį. Gal Jums kas nors talkina?
– Dabar jau padeda dukra, jai – šešiolika metų. Lina techniniais dalykais mane gerokai „apšovusi“, pati jau sukūrusi tris svetaines apie jūrų kiaulytes, šunis ir bendrą, apie naminius gyvūnus. Ji siūlosi pakeisti puslapio dizainą, viską išdėstyti patogiau.
Taip, laiko esu sugaišęs nemažai. Viskas – savaitgalių, laisvalaikio sąskaita. Bet visko, ką esu surinkęs, į internetą sudėjau gal tik trečdalį.
– Gal iš visų surinktų faktų rengiatės išleisti knygą?
– Iki knygos dar toli. Gal ir būtų galima, turint daug laiko… O laiko nėra. Į ateitį ką nors sunku planuoti. Kaip sakoma, žmogus planuoja – Dievas juokiasi…
– Jūsų sukurtame tinklalapyje – daug istorinių Vištyčio nuotraukų. Iš kur jų gavote?
– Vienas atsiuntė draugai, kitų paprašiau iš knygų autorių. Pavyzdžiui, dvi autentiškas Vištyčio medinės sinagogos – dabar jos išlikusi tik viena siena – vidaus nuotraukas iš savo kolekcijos padovanojo (Amerikoje gyvenantis) Borisas Feldbliumas.
Turiu ir Vištyčio cerkvės, kurios jau seniai nebėra, ir muitinės, ir Vištyčio banko, kuris stovėjo prie bažnyčios, nuotraukų. Galvoju, kad reikėtų surengti senų retų Vištyčio nuotraukų parodą.
Medžiojo kaizeris
– Iš www.vistytis.ten.lt svetainėje esančio forumo akivaizdu, kad šiuo kraštu domisi ir daugiau žmonių.
– Per dieną svetainėje vidutiniškai apsilanko 30–50 žmonių. Daug medžiagos, nuotraukų yra atsiuntęs vištyčiokas Mindaugas Žolynas, kuris dirba Kultūros ministerijoje, taip pat kybartietis, dabartinis premjero G.Kirkilo patarėjas Mindaugas Jurkynas – jo seneliai gyvena Vištytyje.
Manau, kad į darbą galėtų įsitraukti ir mokykla: mokiniai parašytų žinučių apie tai, kas vyksta Vištytyje. Bet vaikams istorija, matyt, neįdomi. Kažin ar jie žino, kad, pavyzdžiui, Vištyčio dvare gimė žemaičių ir Vilniaus vyskupas Jurgis Tiškevičius. Arba kad Vištytyje medžiojo vokiečių kaizeris Vilhelmas II. Čia buvo ir feldmaršalo Hermano Gėringo medžioklės plotai…
Vištytyje kažkada gyveno 4000 žmonių. Tai – gana nemažai. Iš jų kone pusė buvo žydai. Jie čia turėjo ir savo maldos namus, ir mokyklą, daug parduotuvių.
Vištyčio miestelis pirmą kartą minimas 1530 metais ir buvo žinomas jau tada, kai apie Kybartus dar niekas nežinojo. Pro Vištytį ėjo kelias į Rytprūsius, Lenkiją. Jo reikšmė sumažėjo, kai buvo nutiestas geležinkelis iš Peterburgo į Karaliaučių. Tada Vištytis pradėjo nykti, reikšmingesni tapo Kybartai…
– Dabar Vištytyje (kaip ir kituose kaimuose) žmonių mąžta, jaunimas bėga į didmiesčius, užsienį…
– Bėga – gal taip ir turi būti. O aš noriu grįžti. Žmona labai pyksta, kai taip sakau (juokiasi).
Nuo „Pergalės“ laikų
– Ar tada, kai prisikaupė daug istorinės medžiagos, pradėjote kurti tinklalapį?
– Atvirkščiai. Kurdamas tinklalapį norėjau įdėti šiek tiek Vištyčio istorijos. O kai pradėjau – tiek pririnkau…
Dabar radau neseniai išleistą vieną rusų autoriaus knygą, kurioje aprašomos rusų ir vokiečių kovos, taip pat – ir Totorkiemyje. Čia buvo ešalonuota gynybos linija, vyko labai įnirtingos kovos, nes vokiečiai nenorėjo įsileisti rusų į Prūsiją. Čia juk už kilometro – Prūsija… Tai va, toje knygoje daug parašyta apie Vištytį: ir kaip kovos vyko, ir kas jį išvadavo. Visa tai jau esu išvertęs, bet reikia, kad medžiagą perskaitytų lituanistai.
Laikraščiuose radau, kad Vištytį vadavo toks pulkininkas N.Kusakinas. 1971 metų „Pergalės“ laikraštyje net radau to pulko vado nuotrauką.
– Kur skaitėte tokią seną „Pergalę“?
– Kauno viešosios bibliotekos archyve. Ten yra visi 60-ies metų numeriai – nuo pat pirmųjų. Peržiūrėjau visus tuos numerius ir viską, kas buvo parašyta apie Vištytį, atsišviečiau. „Pergalėje“ buvo daug rašoma apie Vištytį.
– Savo kuriamame interneto puslapyje perspausdinate ir straipsnius iš dabartinės „Santakos“. Tačiau šių straipsnių nekomentuojate.
– Užsisakau „Santaką“ internetu – skaitau elektroninį variantą. Esu parašęs porą komentarų – gerų, žinoma. „Santaka“ man – laikraštis numeris pirmas Lietuvoje. Kaip galėčiau kritikuoti žmones, kurie rašo apie Vištytį?
Rusai – apie priešistorę
– Naršote ir po rusiškus interneto tinklalapius. Ar juose irgi randate vertingos medžiagos?
– Rusai senais laikais mažai domėjosi Vištyčiu, nebent tada, kai patekome į sovietų valstybės sudėtį. O anksčiau Vištytis buvo įdomesnis vokiečiams, žydams, lenkams… Na, gal kiek domėjosi ir rusai – juk vienu metu priklausėme Rusijos imperijai. Pavyzdžiui, po 1900 metų, kai visas Vištytis buvo sudegęs, caras Nikolajus II dovanojo 10 tūkst. rublių.
Dabar rusai sukūrę neblogą puslapį apie Vištyčio aukštumą (www.vystynez.ru). Aš pažįstu šio tinklalapio kūrėjus, esame apsikeitę medžiaga. Jie, kurdami savo puslapį, konsultavosi su manimi. O aš iš tų žmonių gavau medžiagos apie Vištyčio priešistorę, akmens amžių šiame krašte. Visa tai sukėliau į mūsų internetinį puslapį.
Gaila nykstančių vertybių
– Kaip, jūsų nuomone, Vištytis atrodo dabar, ką jame reikėtų keisti?
– Dabar Vištytis išgražėjęs. Tik kai kurių gatvių pavadinimus reikėtų grąžinti.
Pavyzdžiui, pagrindinei Taikos gatvei reikėtų grąžinti senąjį Vižainio pavadinimą.
Manau, reikėtų sutvarkyti vietos infrastruktūrą. Daug kur paežerėse – krūmai ir kemsynai. Reikėtų ir kokio viešbutėlio, kad žmonės žiemą turėtų kur apsistoti, trūksta bankomatų.
Žinoma, reikia prižiūrėti ir tai, kas išlikę. Vištytyje kažkada buvo trys malūnai. Du neišliko: tai Lapašinsko malūnas, kuris buvo prie ežero, toje vietoje, kuri matosi žiūrint tiesiai nuo evangelikų bažnyčios, ir vandens malūnas.
Išlikęs tik senasis Kanapkio vėjo malūnas. Tai tikrai labai didelis paveldas, o jis dabar pūva. Šį malūną valstybė turėtų perpirkti iš savininkų, bet gal jie daug prašo, nežinau.
Galbūt reikėtų pažymėti, kur anksčiau stovėjo cerkvė – ten likę tik keli pamatų akmenys. Skaudu, kad knygnešio ir visuomenės švietėjo Petro Kriaučiūno gimtinėje nėra nė akmens. Sudegė namelis, ir viskas. Bet juk P.Kriaučiūnas visiems suvalkiečiams – tas pats, kas žemaičiams – Motiejus Valančius.
Beveik kas savaitę
– Kaip dažnai grįžtate į gimtinę?
– Kai prasideda sezonas – nuo balandžio iki spalio – grįžtu beveik kiekvieną savaitę.
– Ar šeima nepyksta, kad tiek daug laiko skiriate Vištyčiui?
– Pyksta. Bet čia man – geriausias poilsis. O Palangoje iš karto pavargstu nuo žmonių masės. Žinoma, važiuosiu ten ir šiemet, bet tik dėl šeimos.
– Ką veikiate atvykęs į Totorkiemį (čia V.Kočiubaitis įsigijo sodybą – aut. past.)?
– Kasdien nuvažiuoju į Vištytį, aplankau mamą, bendrauju su vištyčiokais, nes visus juos pažįstu, važiuoju prie ežero išsimaudyti. Kartais užsuku į „Viktorijos“ poilsiavietę. Ji mane traukia dėl to, kad ten, „Dobilėlio“ stovykloje, – mano praleistos vasaros. Mano mama dirbdavo stovyklos buhaltere, o aš ten atostogaudavau. Ir dabar galiu pasakyti, kuriame namelyje gyvenau, kur stovėjo mano lova…
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.