Tapkime draugais!

Tarp gydymo įstaigų siuntinėtą pacientą sutvarstė pati mama

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė KVIESULAITIENĖ

Per vieną dieną penkiskart iš vienos gydymo įstaigos į kitą su šešiamečiu sūneliu vaikščiojusi ir medikų pagalbos nesulaukusi vilkaviškietė galop pati perrišo sužalotą vaiko koją. Šešiamečio mama net neįsivaizdavo, kad finansavimo, kurį medicinos įstaigos gauna už ligonių gydymą, tvarka gali atsisukti prieš pačius pacientus.

Susižalojo koją

Šešiametis Deividas su šeima prieš savaitę atostogavo pajūryje. Paskutinę poilsiavimo dieną berniukas važinėjo keturračiu velomobiliu. Iš judančios transporto priemonės sugalvojęs iššokti vaikas buvo paglemžtas po ratais ir susižalojo koją.

Pirmąją pagalbą suteikę Palangos gydytojai įspėjo, kad žaizdą reikės perrišinėti kiekvieną dieną ir nuramino, kad tai atliks bet kurios medicinos įstaigos medikai, jei šeima dar susirengusi kur nors vasaroti. Palangiškiai paaiškino, kad tokia paslauga net ir neturintiems sveikatos draudimo kainuotų nebrangiai – tik 4 litus.

Bet Deivido mama Inga daugiau vasaroti nesiruošė ir su sūneliu išvyko namo. Moteris buvo rami, kai pasiekė Vilkaviškį ir apie 18 val. kreipėsi į ligoninės Priėmimo skyrių.

Neturėjo kabineto

Čia budėję medikai I.Jašinskienei paaiškino, jog poliklinikos darbo metu (Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centras darbo dienomis dirba iki 19 val.) negali suteikti tokios paslaugos, tad reikia kreiptis į PSPC Vaikų konsultaciją.

Moteris su sūneliu netrukus jau stovėjo prie Vaikų konsultacijos registratūros langelio, bet išgirdo, kad ir čia vaikui niekas padėti negali.

– Medikė man paaiškino, kad poliklinikos chirurgai jau nebedirba, o Vaikų konsultacija neturi specialių patalpų, kurios tiktų žaizdoms perrišti, – pasakojo I.Jašinskienė.

Motina su šešiamečiu vaiku buvo nukreipta atgal į ligoninės Priėmimo skyrių.

Reikėjo siuntimo

Tačiau šioje gydymo įstaigoje mažojo paciento taip pat niekas nelaukė. Mamai buvo pasakyta, jog tokiu atveju ji turėjo atnešti siuntimą iš šeimos gydytojo, ir patarta skubėti atgal į Vaikų konsultaciją.

– Kol nulėkėme į polikliniką, buvo 19 val. ir vaikų gydytojos jau buvo išėjusios namo, – apie savo ilgą kelionę po medicinos įstaigas pasakojo šešiamečio mama. – Vaikų konsultacijoje dar buvusi slaugytoja pasakė, kad be gydytojo niekas siuntimo išrašyti negali.

Tada moteris dar kartą grįžo į ligoninės Priėmimo skyrių. Iš medikų ji išgirdo, kad eilėje laukia keli sužaloti ligoniai, kad vaikui sutvarstyti koją chirurgas galės nebent po kelių valandų, ir pasiūlė atvykti apie 22–23 val.

– Aš siūliau sumokėti už paslaugą, bet niekas žaizdos neperrišo. Buvau taip susinervinusi, kad nežinojau, nei ką sakyti, nei ką daryti, – jaudindamasi kalbėjo vilkaviškietė.

Perrišo mama

Moteris matė, kad chirurgas tikrai tuo metu buvo užsiėmęs – medikas siuvo žaizdą, o priimamajame buvo prisėdę ir daugiau ligonių. Tačiau šešiamečio mama suabejojo, ar tikrai buvo būtinas gydytojas, kai vaikas iš vakaro buvo apžiūrėtas ir konsultuotas Palangos specialistų.

– Jei gydytojas užimtas, negi ligonio žaizdos negali perrišti slaugytoja? – stebėjosi I.Jašinskienė.

Supykusi dėl tokio abejingumo Inga vaistinėje įsigijo tvarsliavos, vaistininkės rekomenduotų medikamentų ir perrišo sūnaus koją namuose – be specialių patalpų žaizdoms perrišti ir chirurgo priežiūros. Žaizda dėl to nesupūliavo. Dabar Deividas kasdien vyksta persirišti žaizdos pas chirurgą, jo kojytė gyja.

Kaltės neįžiūri

Kodėl mažasis pacientas ir jo mama buvo siuntinėjami iš vienos medicinos įstaigos į kitą, paaiškinimo kreipėmės į Vilkaviškio ligoninės ir Pirminės sveikatos priežiūros centro vadovus.

Laikinai ligoninės vyr. gydytojo pareigas einantis Petras Arūnas Vaitiekūnas buvo įsitikinęs, kad jo vadovaujamos įstaigos medikai buvo visiškai teisūs.

– Žaizdos perrišimas yra paslauga, priklausanti bendrosios praktikos gydytojo normai. Tad mums Ligonių kasos už ją neapmoka. Perrišti žaizdas privalo pirminės sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios prisirašęs pacientas, gydytojai.

Jeigu pacientas kreipiasi po šių įstaigų darbo valandų, paslaugą atliekame mes, o už ją ligoninei sumoka pirminės sveikatos priežiūros įstaiga, – aiškino P.Vaitiekūnas.

Ligoninei šiuo metu vadovaujantis medikas pripažino, kad dėl minėtos paslaugos su Pirminės sveikatos priežiūros centru dažnai tenka konfliktuoti. Mat ligoninės chirurgo konsultacija pagal antrinio lygio paslaugų įkainius įvertinta 20 litų. Tiek ir prašoma iš pirminio lygio įstaigos. Toks įkainis netenkina PSPC vadovų.

Siuntinėti negalima

Jei pacientas būtų socialiai nedraustas ir už perrišimą norėtų susimokėti iš savo kišenės, jam paslauga su medikamentais Vilkaviškio ligoninėje atsieitų 35,40 Lt.

– Jeigu pirminės sveikatos priežiūros įstaiga mums apmokėtų, jokių problemų pacientams nekiltų, – kortas atskleidė P.Vaitiekūnas.

Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. gydytoja Regina Ražukienė teisinosi, kad ne jie sukūrę tokią tvarką – pirminį ir antrinį lygius, kuriems priskirtos tam tikros funkcijos. Bet pripažino, kad šiuo atveju pacientą išsiuntusios jų medikės buvo neteisios.

– Nors chirurgas tuo metu nedirba, bet kuris bendrosios praktikos gydytojas gali nusivesti pacientą į procedūrų kabinetą, kur yra medikamentai, tvarsliava, ir perrišti žaizdą, – aiškino PSPC vadovė. – Negalima siuntinėti paciento.

Tikriausiai konfliktas nebūtų toks aštrus, jei paciento mamytei būtų viskas paaiškinta iki galo.

Pacientui nerūpi

Abiejų gydymo įstaigų medikai piktinosi, kodėl pacientai laukia paskutinės minutės – į gydytojus kreipiasi ne darbo valandomis, o vakare. Tokių pacientų, kurie gydytis nutaria pavakariais, medikai sulaukia kasdien.

Reikia pripažinti, kad nuolat gydymo įstaigų duris varstantys pacientai, sergantys chroniškomis ligomis, jau seniai žino tvarką – kur, kada ir pas ką kreiptis. Tačiau pirmą kartą į bėdą patekusiam žmogui tikrai ne tas galvoje. Jis žino, kad gydymo įstaiga, kaip ir kitos pagalbos tarnybos, dirba ištisą parą, tad tikrai tikisi sulaukti pagalbos.

Ir ne pacientui turėtų rūpėti, už kokią paslaugą ir kuriai gydymo įstaigai pinigus moka Ligonių kasos.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

Įvykiai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content