Všį „Naujosios viešosios vadybos fondas“ su naujienu portalu DELFI atliko tyrimą ir apžvelgė Lietuvos savivaldybių vadovų – savivaldybių merų ir administracijos direktorių išsilavinimą.
Geras vadovas – nebūtinai tas, kuris yra įgijęs aukščiausią ar naujausią išsilavinimą, tačiau aukštųjų mokyklų, rengiančių būsimus vadovus, nuomone, geram vadovui ypač reikalingos vadybos (viešojo administravimo), ekonomikos, teisės, o vadovui, dirbančiam viešajame sektoriuje, – ir politologinės žinios.
Analizė atskleidė, kad absoliuti dauguma Lietuvos savivaldybių merų (75 proc.) ir administracijos direktorių (65,5 proc.) yra baigę sovietinias mokymo įstaigas. Tačiau kas trečias administracijos direktorius (32,7 proc.) jau turi nepriklausomos Lietuvos mokyklos atestatą, nors tarp merų, tokių tik kas penktas (21,7 proc.). Kitose valstybėse išsilavinimą įgijusių savivaldybių vadovų Lietuvoje beveik nėra.
Visi Lietuvos administracijos direktoriai turi aukštąjį išsilavinimą ir tik penki merai vadovauja savivaldybėms, turėdami tik vidurinėse ir aukštesniosiose mokyklose gautus atestatus. Populiariausios Lietuvos savivaldybių vadovų kalvės yra Lietuvos žemės ūkio (28,9 proc.) ir Kauno technologijos universitetai (20,2 proc.). Šių universitetų absolventai yra pusė šalies savivaldybių vadovų.
Tyrimo duomenimis, net du trečdaliai vadovų (60,5 proc.) yra baigę universitetus, kuriuose mokoma daugiausia realinių, techninių ir veterinarinių dalykų (KTU, VGTU, LŽŪU, LVA), o kas šeštas savivaldybių vadovas (15,8 proc.) yra pedagogas. Beveik 40 proc. Lietuvos savivaldybių vadovų turi techninės, o dar 14 proc. žemės ūkio krypties išsilavinimą. Vadovams rekomenduotinų žinių (PVET – politologija, vadyba, ekonomika, teisė) atestatus yra įgyję vos aštuoni Lietuvos merai ir trečdalis administracijų direktorių (34,6 proc.).
Naujosios viešosios vadybos fondas informaciją apie savivaldybių vadovų išsilavinimą surinko iš viešai skelbiamų duomenų – Vyriausios rinkimų komisijos anketų ir pačių merų bei administracijos direktorių internete pateikiamose biografijose. Kiekvienu aspektu tyrėjai galėjo remtis informacija apie 104–117 vadovus, nes kai kurie vadovai visuomenei nenurodo visų duomenų apie savo išsilavinimą. Apžvalgoje analizuoti vadovų vėliausiai gauti ir aukščiausio lygio atestatai.
Gytis JANIŠIUS
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.