Tapkime draugais!

Vidaus elektros tinklai – atidėliojamas gyventojų rūpestis

Paskelbė:

Paskelbta:


Daugiabučių gyvenamųjų namų vidaus elektros tinklais turėtų rūpintis patys gyventojai ar namus eksploatuojančios įmonės, tačiau gyventojai investuoti į vidaus elektros tinklus neskuba.

Kol lėšos kaupiamos namo stogo remontui, langų keitimui ir šildymo sistemų rekonstrukcijai, susidėvėję vidaus elektros tinklai nebeatlaiko apkrovų, gyventojams vis dažniau sutrinka elektros energijos tiekimas. Nuo namo eksploatacijos pradžios tarnaujančios elektros instaliacijos bei kita įranga nebeatitinka priešgaisrinės apsaugos reikalavimų ir kelia grėsmę namo gyventojų turtui bei gyvybei.

Daugelio senos statybos daugiabučių vidaus elektros tinklai pradėti eksploatuoti prieš 20 ir daugiau metų. Jie nepritaikyti didelėms elektros apkrovoms. Daugėjant elektros įrenginių butuose, tinklai neatlaiko, gyventojams sutrinka elektros energijos tiekimas. Norint išvengti elektros tiekimo pertrūkių ir rimtesnių nelaimių, būtina rekonstruoti namo vidaus elektros tinklus, atnaujinti morališkai ir fiziškai pasenusią elektros įrangą. „Netvarkingi vidaus elektros tinklai – įsisenėjusi problema, kuri vieną dieną gali tapti nelaimės priežastimi, – sakė Valstybinės energetikos inspekcijos viršininkas V.Miškinis. – Prijungiant vis naujus elektros prietaisus, susidėvėjusi elektros įranga nebeatlaiko apkrovų, nuolat dingstant elektrai, genda buitinė technika, dėl netvarkingos vidaus instaliacijos bet kada gali kilti gaisras.“

Daugelis daugiabučių ar nuosavų namų gyventojų vis dar nežino, kad vidaus elektros tinklais turi rūpintis jie patys. „Vidaus elektros tinklo ribos nurodomos vartotojo su elektros energijos tiekėju pasirašomoje sutartyje. Senos statybos namuose vidaus elektros tinklas dažniausiai prasideda nuo atvado (oro arba kabelio linijos į pastatą) ir įvadinės apskaitos spintos. Daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose įvadiniai elektros įrenginiai paprastai montuojami namo viduje, bendro naudojimo patalpose. Už vidaus elektros ūkio priežiūrą ir saugų eksploatavimą yra atsakingas namo savininkas ar namą eksploatuojanti organizacija“, – sakė akcinės bendrovės „VST“ Elektros tinklo tarnybos direktorius R.Borkys.

Dingus elektrai, dažniausiai kreipiamasi į elektrą tiekiančią įmonę, tačiau daugeliu atvejų šios įmonės specialistai be elektros likusiems gyventojams negali padėti, nes už vidaus tinklo gedimų pašalinimą, vidaus elektros tinklo priežiūrą ir remontą atsakingi patys gyventojai. Apie pusė akcinę bendrovę „VST“ pasiekiančių klientų skambučių yra dėl įvairių gedimų namo vidaus elektros tinkle. Vien Kaune per 2006 metus VST specialistai užfiksavo 3551 klientų iškvietimą dėl įvairiausių elektros įrenginių gedimų. Iš jų – 1551 atvejis, kai gedimas nustatytas „VST“ bendrovei priklausančiuose įrenginiuose. Kita dalis – maždaug 2000 atvejų – įvairūs gedimai vidaus tinkluose.

Specialistai, kuriems patikėta butų ūkio priežiūra, pripažįsta, kad gedimai vidaus elektros tinkluose yra išties didelė ir rimta problema, tačiau gyventojai į ją vis dar žiūri atsainiai ir, rūpindamiesi bendru namo turtu, neretai skiria per mažai ar apskritai neskiria lėšų elektros ūkiui atnaujinti. Dažniausiai lėšos kaupiamos namo stogo remontui, langų keitimui ir šildymo sistemų rekonstrukcijai, bet ne vidaus elektros tinklams. Vyrauja klaidinga nuomonė, kad pirmiausia būtina pakeisti seno daugiabučio langus, apšiltinti sienas, sutvarkyti vamzdynus, o nusidėvėjęs elektros ūkis investicijų dar gali palaukti. Geriausia daugiabučius namus renovuoti kompleksiškai, tačiau šis procesas yra pradėtas tik Vilniuje, Panevėžyje ir Plungėje. Daugiabučių vidaus elektros tinklams rekonstruoti reikia nemažai investicijų, tačiau įrangos netvarkant galima tikėtis rimtos avarijos ir tuomet prireiks kur kas daugiau lėšų jai likviduoti.

Renata SAULYTĖ

Akcinės bendrovės „VST“
Ryšių su visuomene atstovė

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content