Šiuo metu Gižų Kazimiero Baršausko pagrindinės mokyklos dailės galerijoje „Žalia – Geltona“ veikianti paroda „Vandalizmas mūsų aplinkoje“ į sausio 11 d. vykusį atidarymą pritraukė didelį būrį mūsų rajono dailės mokytojų, Gižų Kazimiero Baršausko pagrindinės mokyklos mokinių, mokytojų, kaimo bendruomenės narių ir svečių iš Marijampolės. Galerijoje rodomi Klaipėdos miesto Adomo Brako dailės mokyklos mokinių kūriniai. Tai Klaipėdos miesto savivaldybės organizuotas ir paremtas gabių vaikų ir jaunimo ugdymo konkurso projektas, praėjusiais metais įgyvendintas minėtoje mokykloje.
Projektas buvo vykdomas dviem etapais. Pirmajame etape Adomo Brako dailės mokyklos auklėtiniai fotografijose užfiksavo „įkalčius“ – akivaizdžius vandalizmo pėdsakus Klaipėdos mieste, juos aptarinėjo su projektui vadovaujančiais dailės mokytojais, ieškodami atsakymų į užduotą klausimą ir tinkamiausių sprendimo būdų, atlikimo technikų. Antrajame etape, remiantis surinkta vaizdine medžiaga, aptarimais, buvo kuriami darbai, interpretuojantys niokojimo faktus ir atskleidžiantys moksleivių požiūrį į esančią problemą. Rimos Baukaitės – Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos direktoriaus pavaduotojos, dailės mokytojos ekspertės, projekto vadovės teigimu, mokiniai buvo labai aktyvūs ir nuoširdūs.
Ryškiaspalviai vienodo formato klaipėdiečių mokinių kūriniai – žinutės žiūrovui. Jie trykšta informacija apie mus pačius ir supančią aplinką, labai atvirai komunikuoja ir turi rimtą socialinį užtaisą. Žiūrovas labai greitai patiki tuo, kas pasakojama. O pasakojama atvirai, aiškiai ir įtaigiai, varijuojant atlikimo technikomis, spalva, komponavimu, materialiosios kultūros inkliuzais tapybiškame paveikslo fone, kartais autoriaus komentarais paveiksle, kūrinio pavadinimu – paaiškinimu („Katinas… kelionės“, „Skulptūrų parke“, „Rankos be proto“, „Gėlių mindžiojimas…“). Šiukšlių inkliuzai kai kuriuose kūriniuose – estetiškas ir meniškas įspėjimas apie kintančią Žemės ekologinę būklę.
Dvidešimt aštuoniais Adomo Brako dailės mokyklos mokinių kūriniais teigiama: „Gausu vandalizmo ženklų mūsų aplinkoje: aprašinėtos pastatų sienos, suniokotos autobusų stotelės ir vaikų žaidimų aikštelės, išdraskyti taksofonai, išvartyti, sulaužyti suoleliai, sugadinti šviestuvai, aplaužyti medžiai, ištrypti augalai, supjaustytos kėdės viešajame transporte, subjauroti kultūros paminklai, meno kūriniai – skulptūros… Dėl brutalios elgsenos apraiškų mūsų gyvenamoji aplinka tampa atstumiančia, bauginančia, nebelankoma dykra.“
Žiūrovas, perskaitęs klaipėdiečių mokinių kūriniuose užkoduotąją žinutę, perleidęs ją per save, užveria galerijos duris ir pasineria į įvairius apmąstymus.
Apie tai parodos atidaryme-seminare, pristatydama projektą, kalbėjo ir jo vadovė, dailės mokytoja ekspertė Rima Baukaitė: „Norint ką nors pakeisti, reikia pradėti nuo savęs. Juk kiekvienam maloniau gyventi tvarkingame mieste, pasivaikščioti ir pasigėrėti gražiu miesto parku, neužteršta upe, švariu pajūriu…“
Paroda galerijoje veiks iki sausio pabaigos.
Virginija ARMANAVIČIENĖ
Gižų Kazimiero Baršausko
pagrindinės mokyklos
dailės mokytoja metodininkė,
ugdymo turinio (dailė)
konsultantė
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.