Kristina VAITKEVIČIENĖ
Penktadienį į tradicinę ūkininko dieną Marijampolės profesinio rengimo centro Vilkaviškio skyriaus salėje rinkosi tik pienininkai. Susitikimą su Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistais inicijavo susisiekimo ministras Algirdas Butkevičius, kuris ir pats dalyvavo renginyje.
Sulaukė ūkininkų
nepasitenkinimo audros
A.Butkevičius sakė nepolitikuosiąs ir daug nekalbėsiąs, mat apie žemės ūkio reikalus išmanantis nedaug, tad mieliau paklausysiąs, kokia yra situacija.
Didžiausios reakcijos sulaukė Žemės ūkio ministerijos Bendrosios rinkos organizavimo departamento direktoriaus pavaduotojas Rimantas Krasuckas. Kalbėdamas apie padėtį pieno sektoriuje, ministerijos specialistas paminėjo, kad vidutinė pieno supirkimo kaina Lietuvoje šiuo metu yra 902 litai už toną. Taip jis susilaukė itin didelės pasipiktinimo bangos ir vos nebuvo nušvilptas susirinkusių pienininkų. Ministerijos atstovas teisinosi, kad tokios yra iki šios dienos gamintojų pateiktos natūralaus pieno supirkimo kainos ir kitokių jis neturi. Žemdirbiai salėje garsiai reiškė nepasitenkinimą ir replikavo, jog tokia ministerija, kuri negina jų interesų, o klauso perdirbėjų, jiems nereikalinga.
Klausimus teikė raštu
Turbūt susinervinęs ministerijos atstovas suklydo ir atsakydamas į ūkininko Arvydo Šlivinsko klausimą, ar ūkininkai tiesiogiai gali parduoti savo primelžtą pieną užsienio perdirbėjams ir ar tai bus įskaityta kaip kvotos įvykdymas.
R.Krasuckas iš karto pasakė, kad pienininkai tai daryti gali. Tik vėliau, tą patį klausimą detaliau išdėsčius Vilkaviškio žemės ūkio skyriaus vyr. specialistei Linai Grygelaitienei, ministerijos atstovas suskubo pridurti, kad užsienietis turi būti registruotas Lietuvoje kaip pieno supirkėjas, antraip į užsienį „išplaukusio“ pieno niekas neįskaitys.
Kadangi dėl to kilo antra pasipiktinimo banga, Pienininkų asociacijos Vilkaviškio skyriaus vadovas Albinas Šneideris paprašė leisti kalbėti specialistams, o savo nuomonę ir klausimus išsakyti po vieną arba užrašyti. Stambus pienininkas sakė prašantis elgtis santūriau dėl to, kad ministerijoje nebūtų manoma, jog vilkaviškiečiai nesukalbami ir valdingi žmonės. Raginimo buvo paklausyta ir specialistams ėmė keliauti rašteliai su klausimais.
Nespėjo ministro
paklausti apie dyzeliną
Susisiekimo ministras gavo vieną klausimą: kada bus asfaltuojamas kelias per Matuliškių gyvenvietę? A.Butkevičius informavo, kad greičiausiai tai bus daroma kitais metais, kai į rajono biudžetą keliams tvarkyti įplauks apie 9 mln. litų. Daugiau klausimų ministras nesulaukė. Įsikarščiavę ūkininkai mieliau puolė R.Krasuckį.
Kodėl taip karštligiškai kyla dyzelino kainos, per sąmyšį paklausta per vėlai, nors Seimo narys aiškiai buvo pasiruošęs apie tai kalbėti. Vienas ūkininkas susizgribo to paklausti susirinkimo pabaigoje, kai ministras jau buvo išskubėjęs į Salomėjos Nėries vidurinės mokyklos paskutinio skambučio šventę.
Direktorius žadėjo
tarpininkauti
Nacionalinės mokėjimo agentūros direktorius Saulius Silickas tokios audringos pasipriešinimo reakcijos nesulaukė, nors ūkininkai nebuvo patenkinti tuo, jog prisiskambinti NMA specialistams – didžiulė problema. Neskuba šie atsakyti ir į elektroninius laiškus arba neatsako visai.
Direktorius daug kalbėjo apie sistemos pakeitimus, po kurių, anot S.Silicko, viskas turėtų vykti daug operatyviau. Svečias dėkojo Žemės ūkio skyriaus vedėjui Vitui Gavėnui už aiškią informaciją dėl pasėlių deklaravimo programos nesklandumų. Viešai paprašytas vedėjo, agentūros direktorius pažadėjo paraginti specialistus greičiau Vilkaviškio rajono ūkininkams pervesti išmokas už praėjusius metus. S.Silickas pajuokavo, kad jei to nepadarysiąs, V.Gavėnas kasdien jam neduosiąs ramybės.
Dokumentų pateikta
triskart daugiau
NMA direktorius teigė, kad šįmet ūkio modernizavimo programoje dalyvauti suskato triskart daugiau ūkininkų nei pernai. S.Silickas nerimavo, kad specialistams bus keblu laiku susitvarkyti su tokia krūva dokumentų.
Direktorius sakė, kad, peržiūrėjęs statistinius duomenis apie mūsų rajoną, jis suskaičiavo, jog trečdalis visų paraiškų paramai gauti Marijampolės apskrityje yra iš Vilkaviškio rajono. Tai, pasak jo, yra labai geras rodiklis, pagal kurį galima spręsti, kad rajono ūkininkai yra gerai informuojami apie paramos galimybes ir turi daug žinių.
Svečiams buvo pateikta nemažai aktualių klausimų. Kai kurie pieno gamintojai skirstėsi nesulaukę renginio pabaigos, mat, anot jų, iš tuščių kalbų nėra jokios naudos. Pasak ūkininkų, apie aptariamus reikalus juos geriausiai informuoja Vilkaviškio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus specialistai. Kiti pasiliko asmeniškai pasikonsultuoti su atvykusiais specialistais.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.