Tapkime draugais!

Trumpalaikės senelių globos paslauga – tik dokumentuose

Paskelbė:

Paskelbta:


Birutė NENĖNIENĖ

Pastarosiomis dienomis per Lietuvą nuskambėjo žinia apie tai, kad Šiaulių globos namuose nuo lapkričio 1 dienos įkurtas darželis senukams. Tokį sprendimą priėmė miesto Savivaldybė. Kol kas jame apgyvendinti trys seneliai. Šiauliečiai teigia, jog sąrašas pageidaujančiųjų į senelių darželį jau ilgėja.

Pasiteiravę mūsų laikraščio skaitytojų apie tokį visuomenėje neįprastą darželį, sulaukėme beveik vienareikšmiško atsakymo, kad jo labai reikėtų.

Paslauga šeimai

Žmonės pasakojo, jog patys rūpinasi nusenusiais tėvais arba turi tokių savo draugų, pažįstamų. Ne vienam ir ne kartą yra tekę atsisakyti bendrų šeimos kelionių, nes neturi kam palikti bent trumpą laiką pagloboti senų savo tėvų, o šių vienų palikti dėl sveikatos būklės neįmanoma. Pasak pašnekovų, šiuo sunkmečiu apie tokią įstaigą galima tik pasvajoti – nežinia, kas ir kaip turėtų ją prižiūrėti, išlaikyti ir t. t.

Savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Danutė Grabauskienė, išgirdusi klausimą apie darželio seneliams kūrimą, papasakojo, kas šia linkme daroma ir galėtų būti daroma mūsų rajone.

2006 m. lapkričio 29 d. rajono Tarybos sprendimu buvo patvirtintas socialinių paslaugų organizavimo ir mokėjimo už socialines paslaugas rajono Savivaldybėje tvarkos aprašas.

2008 metais šis dokumentas buvo papildytas.

Dokumente nurodyta, jog viena iš socialinių paslaugų rūšių, teikiamų mūsų rajono gyventojams, yra trumpalaikė stacionari socialinė globa.

„Trumpalaikė stacionari socialinė globa – tai šeimos atokvėpiui skiriama paslauga. Mes ją vadiname artimųjų atokvėpio paslauga. Už ją, kaip ir kitų paslaugų gavimo atvejais, globojamas žmogus turėtų susimokėti 80 proc. savo gaunamų pajamų. Yra nustatyta sumokamo mokesčio už trumpalaikę globą apskaičiavimo metodika“, – aiškino D. Grabauskienė.

Priėmimo tvarka

Kaip ir kitokios, taip ir trumpalaikės globos paslaugų teikimo organizatoriai yra savivaldybės. Todėl dėl socialinių paslaugų skyrimo asmuo ar jo globėjas su raštišku prašymu turi kreiptis į savo rajono Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrių. Skyriaus specialistai, gavę asmens prašymą, nustato socialinių paslaugų poreikį individualiai. Asmens nesavarankiškumas įvertinamas kompleksiškai pagal jo amžių, organizmo funkcinius sutrikimus, kitas ypatybes, turinčias įtakos gebėjimui rūpintis asmeniniu gyvenimu. Nustatant poreikį, kompleksiškai vertinami šeimos narių gebėjimai, galimybės bei motyvacija spręsti savo šeimos socialines problemas ir kt.

„Dėl trumpalaikės socialinės globos reikėtų mažiau dokumentų“, – aiškino D. Grabauskienė. Užtenka asmens dokumento, medicininio išrašo iš gydančio gydytojo, seniūnijos buities tyrimo akto ir motyvuoto, priežastį nurodančio prašymo.

Mūsų rajono žmonės trumpalaikės globos paslaugą galėtų gauti Gudkaimio senelių globos namuose. Po vieną, du ar tris senelius galima būtų apgyvendinti iki mėnesio.

Tačiau dėl tokios paslaugos į Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrių niekas nesikreipė.

Kreipiasi dėl slaugos

„Gal trūksta informacijos? Reikalui esant žmonės, matyt, randa kokią nors išeitį, galbūt savo artimą žmogų laikinai pagloboti palieka giminėms“, – svarstė D. Grabauskienė.

Socialinių paslaugų rajone organizavimo ir mokėjimo už šias paslaugas tvarkos aprašas buvo paruoštas vadovaujantis Socialinių paslaugų įstatymu, kurio paskutinė redakcija patvirtinta 2006 metais.

Į Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrių dažniau kreipiamasi dėl slaugos paslaugos. Pagal priimtą tvarką, ligotą, medikų priežiūros ir gydymo reikalingą, dažniausiai vienišą žmogų Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje galima apgyvendinti 120 dienų, o sudėtingesniais atvejais – ir ilgesniam laikui.

D. Grabauskienė pastebėjo, kad šiais metais sulaukta mažiau prašymų dėl slaugos artimiems žmonėms poreikio.

Galima tik pasvajoti

Vadinamieji darželiai seneliams, arba trumpalaikės globos paslauga, kuri mūsų rajone įteisinta jau dveji metai, nėra populiari galbūt ir dėl to, kad tiesiog nėra įprasta savo mamą, tėtę ar senelį trumpam išvežti iš namų.

„Senelis seneliui nelygu. Vieni labai nori bendrauti, išeiti iš namų, puikiai jaučiasi su svetimais žmonėmis, o kiti pageidauja ramybės ir toks aplinkos pasikeitimas jiems būtų nemalonus, netgi alinantis“, – problemos aspektus svarstė D. Grabauskienė.

Būtų tikra pasaka (dabar – tik neįgyvendinama svajonė), jei Savivaldybė galėtų netoli senelių gyvenamosios vietos įrengti nedidelius namelius, kuriuose žmonės būtų viskuo aprūpinti ir jaustųsi saugūs. Galima tik pasvajoti apie Socialinių paslaugų įstatyme greta ilgalaikės ir trumpalaikės socialinės globos paslaugos įrašytą ir dienos globą. Tai būtų panašu į dienos centruose teikiamas paslaugas. Pasak D. Grabauskienės, dienos globa būtų artimiausia darželių modeliui. Žmogus ten pabūtų, pabendrautų, pažaistų šachmatais, paskaitytų laikraštį, pažiūrėtų televizorių ir kt. Dabar iš dalies šitą terpę užpildo įvairios draugijos.

Dėl vietų reikėtų tartis

Antrą dešimtmetį gyvuojančių Gudkaimio globos namų direktorius Rimas Murinas sakė, jog neteko susidurti su prašymais seną žmogų jų įstaigoje apgyvendinti laikinai. Tačiau, vadovaujantis Socialinių paslaugų įstatymu, įstaigos nuostatuose trumpalaikės socialinės globos paslauga yra numatyta greta teikiamos ilgalaikės globos.

„Esant reikalui, tikrai galėtume žmogų priimti laikinai pagyventi mėnesiui, bet tik tokiu atveju, jei turėtume laisvų vietų“, – aiškino direktorius.

Globos namuose yra 70 vietų, šiuo metu trys laisvos. Tačiau padėtis keičiasi, vyksta natūralus „judėjimas“.

Kai visos vietos užimtos, trumpalaikės pagalbos suteikti ir labiausiai norint būtų neįmanoma. Kadangi ši paslauga žmonėms reikalinga, reikėtų apie tokius poreikius žinoti iš anksto ir viską suplanuoti.

„Juk nepastatysime papildomos lovos kambaryje ar koridoriuje… Kad ir trumpai pagyventi ketinančiam žmogui juk neužtenka vien stogo virš galvos“, – kalbėjo direktorius R. Murinas.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

Įvykiai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content