Eglė KVIESULAITIENĖ
Trečiadienį Kybartuose lankėsi susisiekimo viceministras Arūnas Štaras bei ministro patarėjas Rolandas Bražinskas. Aukšti pareigūnai atvyko įsitikinti, ar tikrai atšaukus senąją vykimo per Rusijos sieną tvarką gali būti pažeistas kybartiečių viešasis interesas.
Atvykti į Kybartus Susisiekimo ministerijos atstovai nusprendė iškart po to, kai Vilkaviškio rajono savivaldybė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą gindama viešąjį interesą. Rajono vadovų įsitikinimu, susisiekimo ministras Eligijus Masiulis galėjo viršyti įgaliojimus, vienašališkai nutraukdamas 2001 metais su rajono Savivaldybe suderintos saugaus eismo Kybartų mieste gerinimo priemonių schemos galiojimą. Po šiuo dokumentu buvo pasirašę keturių valstybinių institucijų – Savivaldybės, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Muitinės bei Vidaus reikalų ministerijos – atstovai bei UAB „Vildega“ vadovas Arvydas Gražulis.
Gavęs skundą, kad privati bendrovė Kybartuose pelnosi iš vykstančiųjų per Lietuvos ir Rusijos sieną, o mokesčio reikalauja net tuomet, kai eilės pasienyje nėra, susisiekimo ministras išsiaiškino situaciją ir priėmė sprendimą. E. Masiulis žiniasklaidai išplatino pranešimą, kad nuo lapkričio 15 dienos per sieną važiuojančios transporto priemonės nebus nukreipiamos į UAB „Vildega“ eksploatuojamą automobilių stovėjimo aikštelę, vadinamą terminalu. Tai reikštų, kad vilkikų bei lengvųjų automobilių eilės turėtų rikiuotis Kybartų gatvėse.
Prisimindami, su kokiomis problemomis kybartiečiai susidūrė iki tol, kol buvo įkurtas „terminalas“ ir prie sienos rikiavosi vilkikų eilės, rajono vadovai neketino vėl grįžti į tuos laikus ir iš naujo spręsti jau kartą išspręstą problemą. Tuo tarpu Susisiekimo ministerija laikėsi pozicijos, kad tarptautiniame magistraliniame kelyje jokių rinkliavų būti negali.
Į susitikimą su aukštais Susisiekimo ministerijos pareigūnais atvyko ir rajono vadovai bei aktyvūs Kybartų bendruomenės nariai. Visi norėjo išgirsti ministerijos poziciją, kaip ketinama spręsti problemą, nes artėja Kalėdos, kai dar labiau padidės per sieną vykstančių automobilių srautai.
Susisiekimo viceministras A. Štaras patikino, jog kybartiečiai neliks ministerijos sprendimo įkaitais. Ministerija jau kreipėsi į Rusijos Federaciją, kad per Kybartų-Černyševskojės punktą būtų padidintas pralaidumas, dėl to eilės pasienyje sumažėtų ar jų išvis neliktų. Susitikimo su Rusijos pareigūnais metu aptartos šios galimybės. Viceministras įsitikinęs, jog Rusijos pasienio bei muitinės pareigūnai procedūras atliks greičiau, mat moderniai įrengtas naujas punktas leidžia padidinti pralaidumo galimybes.
Tačiau akivaizdu, kad didesnis pralaidumas problemą spręs tik iš dalies: eilės gal ir sumažės, bet visiškai neišnyks. Tad rajono meras Algirdas Bagušinskas reikalavo tiesiai kybartiečiams į akis atsakyti, ar ministerija garantuoja saugumą ir viešąją tvarką. Ministro patarėjas R. Bražinskas patikino, jog tarptautine magistrale rūpinsis Susisiekimo ministerija. Deja, viešosios tvarkos problemas turės spręsti Savivaldybė.
Ministerijos pareigūnai tvirtino, kad aštuonerius metus egzistavusi tvarka akivaizdžiai „prasilenkia“ su įstatymu ir kelis kartus dviprasmiškai davė suprasti, jog Savivaldybė ar rajono vadovai galbūt turi įsipareigojimų privačiai bendrovei.
Viceministras kategoriškai teigė, kad nė vieno automobilio vairuotojas nuo lapkričio 15 d. neprivalo užsukti į UAB „Vildega“ stovėjimo aikštelę ir už tai mokėti pinigus (lengvųjų automobilių vairuotojams ši paslauga kainuoja 8 Lt, sunkvežimių – 43 Lt).
Į susitikimą susirinkę kybartiečiai samprotavo, jog stovėjimo aikštelė verslininkui uždirba milijonines sumas, tranzito pinigai kapsi į valstybės kišenę, o Kybartų miestelis skursta, geria dulkes ir išmetamųjų dujų kvapą.
Žmonės klausė viceministro, kur dingo investicijos, žadėtos Kybartų apvažiavimui įrengti. Nors žmonės ir apie tai rašę respublikinių leidinių žurnalistai tvirtino oficialią informaciją su numatytais terminais matę ministerijai priklausančios Kelių direkcijos internetiniame tinklalapyje, aukšti pareigūnai paneigė, kad kada nors buvo ketinta aplink Kybartus tiesti aplinkkelį.
Susisiekimo ministerijos atstovai sakė matą dar vieną išeitį: valstybė galėtų perimti „terminalą“ ir jį išlaikyti iš biudžeto lėšų, neimdama jokių mokesčių. Toks sprendimas, ko gero, būtų racionaliausias, tik neaišku, per kiek laiko ministerija sugebėtų įgyvendinti planą. Negalima užmiršti ir to, kad aikštelė išnuomota UAB „Vildega“, o sutarties nutraukimas turėtų teisines pasekmes.
Kol politikai prokuratūroje aiškinsis, kurie teisesni, Kybartų žmonėms teks vėl kęsti nepatogumus ir svarstyti, kodėl nebuvo galima pirmiau numatyti problemos sprendimo būdus, o tik po to naikinti veikusią sistemą.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.