Tapkime draugais!

Rajone – džiuginanti gaisrų mažėjimo tendencija

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė MIČIULIENĖ

Pernai rajone kilo mažiau gaisrų nei ankstesniais metais. Jau nekalbant apie tai, kad nuo ugnies nukentėjo mažiau gyventojų, ir ugniagesiams metai buvo palankūs, ypač žinant, kaip smarkiai sumažėjo jų biudžetas.

Apie praėjusius metus kalbėjomės su Vilkaviškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininku Erlandu ARMANAVIČIUMI.

– Palyginti su 2008-aisiais, praėjusieji metai buvo tikrai geri. Statistiškai sumažėjo ir gaisrų, ir ugniagesių išvykimų. Pernai užfiksavome 285 išvykimus. 2008 metais jų buvo net 30-ia daugiau – 316. Gaisrų 2008 metais kilo 180, 2009 – 166.

Labai malonu, kad gaisruose pernai nežuvo nė vienas žmogus. Per 2008-uosius metus žuvusiųjų buvo net 6. Pernai metų pradžioje generolas mums liepė „suplanuoti“, kad ugnyje nežūtų žmonių. Kaip suplanavome – taip ir įvykdėme, – juokavo E. Armanavičius. – Gaisruose traumuotų žmonių pernai taip pat nebuvo, o 2008 metais buvo traumuoti trys žmonės. 2008 metais gaisruose išgelbėjome du žmones, pernai – vieną. Taigi beveik visur buvo aiški mažėjimo tendencija. Tai tikrai džiugina. Gal veikia ir prevencija, ir pačių žmonių supratingumas.

– Kada, remiantis statistika, kyla daugiausiai gaisrų?

– Pernai daugiausiai gaisrų – net 55 – kilo balandžio mėnesį. Gegužę kilo taip pat nemažai – 19 – gaisrų. Tai susiję su atviromis teritorijomis, pievų deginimu. Tik du gaisrai kilo vasario mėnesį.

Jei kalbėsime apie savaitės dienas, tai daugiausiai gaisrų kyla pirmadieniais, taip pat – ketvirtadieniais. Mažiausiai – penktadieniais bei trečiadieniais. Pavojingiausia valanda, pasirodo, yra 17 val. – tuo paros metu kyla daugiausiai gaisrų. Šis faktas greičiausiai taip pat susijęs su atvirų teritorijų deginimu, nes pievas žmonės degina po darbo, kai jau nesitiki sulaukti inspektorių.

– Teko pastebėti, kad dažnai ugniagesių pagalbos prireikia Kybartų krašte.

– Taip. Daugiausiai gaisrų mūsų rajone tiek pernai, tiek užpernai kilo Kybartų seniūnijoje: 2009 m. – 38, 2008 m. – 33. Situacija regimai pagerėjo Vilkaviškio seniūnijoje: 2008 m. kilo 29 gaisrai, o pernai – tik 20, taip pat – Vištyčio seniūnijoje: 2008 m. – 13, 2009 m. – tiktai 4 gaisrai. Labiausiai džiuginanti padėtis – Gižų seniūnijoje. Pernai ten nekilo nė vieno gaisro (2008 m. – 2 gaisrai).

– Kokios dažniausios gaisrų mūsų rajone priežastys?

– Dažniausia jų – neatsargus žmogaus elgesys su ugnimi. Tokių gaisrų pernai padaugėjo kone dvigubai. 2008 m. neatsargiai elgiantis su ugnimi sukelti 58 gaisrai, 2009 m. – 94.

Tačiau beveik dvigubai sumažėjo tyčinių padegimų: 2008 m. tokių suskaičiuota 20, o pernai – tik 13.

Pastebimai sumažėjo ir neatsargių rūkalių sukeltų nelaimių. Užpernai jų užfiksuota 17, o pernai – tik viena. Tikriausiai dėl to išvengta ir aukų, nes dauguma žmonių žūsta būtent gaisruose, sukeltuose dėl neatsargaus rūkymo.

– Užsitrenkus durims, neišlipant iš medžio katei ir įvairiais kitais atvejais, kai nežinia, į ką kreiptis, žmonės buvo įpratę skambinti ugniagesiams. Tačiau dėl sunkios ekonominės situacijos nuo pernai apriboti gelbėjimo darbai.

– Iš viso rajone pernai atlikti 45 gelbėjimo darbai: tai pagalba buityje, avarijų metu, budėjimas prie sprogmenų (šių išvykimų skaičius pernai išaugo dėl to, kad Žaliosios miške dirbo išminuotojai) ir pan.

Padėti vykstame tik tada, kai kyla pavojus žmonėms. O jei pilietis tik užsitrenkė duris, patariame kreiptis į kitas tarnybas, duodame raktininko telefoną, bet patys nebevažiuojame. Paprastai žmonės supranta, nors pasitaiko visko. Buvo atvejis, kai moteriškė mus išbarė, kad neatvažiavome išvalyti kamino. Bet tokių paslaugų mes tikrai nesuteikiame.

– Kiek dėmesio skiriate prevencijai?

– Pernai sausos žolės ir ražienų deginimo laikotarpiu surengti penki reidai. Už žolės deginimą nubausti 6 asmenys (baudų suma – 700 litų). Prieš šventes tikrinome ir prekybą pirotechnikos gaminiais – nubaustas vienas pilietis (100 litų bauda) ir vienas pareigūnas (200 litų bauda). Atlikti medicinos įstaigų, vaikų darželių, globos namų priešgaisriniai naktiniai patikrinimai ir kt. Bendravome ir su jaunimu: mokyklose rengėme paskaitas priešgaisrine tematika, patys moksleiviai buvo atvykę apžiūrėti mūsų tarnybos, pabendrauti su ugniagesiais.

– Vilkaviškio PGT jau kurį laiką trūko žmonių. Gal pagaliau visi etatai užimti?

– Galime pasidžiaugti, jog absoliučiai visi ugniagesių gelbėtojų ir pamainos vadų etatai jau užimti. Atėjo naujas pamainos vadas – jaunas, Gedimino technikos universitetą baigęs žmogus, taip pat – keturi ugniagesiai gelbėtojai. Neturime tik vieno administracijos specialisto ir valytojos. Patys vyrai valo grindis, langus, prižiūri teritoriją, taiso automobilius. Kaip aš sakau – ugniagesys yra universalus žmogus…

– Ar sunkmetis skaudžiai palietė ugniagesių algas?

– Karininkų algos gerokai sumažėjo, o kai kurių žemesniosios grandies darbuotojų – net šiek tiek pakilo. Nemokamų atostogų taip pat niekam nereikėjo eiti, kaip buvo, pavyzdžiui, policijos ar pasienio tarnybose.

Žinoma, taupome, kažko reikėjo ir atsisakyti. Atsisakėme, kaip ir visoje Lietuvoje, butpinigių ir nemokamo važinėjimo į darbą.

– Atrodo, metai tikrai nebuvo patys blogiausi. Tačiau baigėsi jie ne ypač gerai ir naujųjų pradžia buvo nekokia: gaisrininkams teko gesinti net kelis gyvenamuosius namus.

Kokios tokių gaisrų priežastys ir kaip galima išvengti skaudžių nelaimių?


– Pernai gyvenamuosiuose namuose kilo 14 gaisrų, o šių metų pradžioje du namai sudegė beveik iki pamatų. Vienas iš jų – dienos metu, kai šeimininkas buvo kieme.

Viena iš dažniausių šių nelaimių priežasčių – netvarkingi kūrenimo įrenginiai. Būtina prižiūrėti krosnis, bent kartą per ketvirtį valyti kaminus, juos nubaltinti, aptinkuoti, kad iškart matytųsi atsiradęs plyšys. Svarbu kūrenimo įrenginių nepalikti be priežiūros, nedeginti plastmasių ir kitų panašių dalykų, nuo kurių greitai užsikiša krosnis.

Gaisrus namuose labai dažnai sukelia ir perkaitę laidai. Pernai dėl elektros įrangos eksploatavimo taisyklių pažeidimų kilo 9 gaisrai.

Žmonės sujungia vos ne visus turimus elektros prietaisus, o kad „neiššaudytų“ saugikliai, juos „patobulina“, apvynioja viela, nesuprasdami, jog šitaip sukelia pavojų sau patiems.

Verčiau reikėtų įvertinti, kokio galingumo įrenginių yra namuose. Jei laidai išvedžioti seniau, jie neatlaikys ir mikrobangų krosnelės, ir skalbyklės, ir dulkių siurblio, ir dar kelių aparatų. Todėl reikia susitvarkyti elektros instaliaciją ar bent jau nesujungti kelių technikos prietaisų iš karto.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content