Tapkime draugais!

Po sniegu rapsai žiemoja saugiai

Paskelbė:

Paskelbta:


Daugiau nei dešimtmetį Lietuvoje nebuvo tokios šaltos žiemos, tad kai kurie ūkininkai nerimauja, ar saugiai peržiemos gana lepi kultūra – žieminiai rapsai.

Lietuvos žemės ūkio universiteto profesorius Albinas Šiuliauskas ramina ūkininkus, jog šiuo metu po sniegu žieminiai rapsai ir kviečiai yra gyvi. Jų tolimesnis likimas labai priklausys nuo vasario mėnesio pabaigos ir kovo pradžios oro sąlygų. Ilgalaikės prognozės žada, kad iki kovo orai per daug neatšils, vadinasi, ir žiemkenčiams nieko blogo neatsitiks. Koks bus kovas, pasak profesoriaus, dar neaišku.

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Vilkaviškio biuro augalininkystės konsultantas, agronomas Kęstutis Bukauskas taip pat nelinkęs nuogąstauti.

– Neseniai apžiūrėjau laukus – pasėliai užkloti sniego patalais, tad pavojus nušalti jiems negresia, – sakė konsultantas. – Svarbu, jog nenuleistų sniego ir nesusidarytų ledas. Paprastai žieminiai rapsai žiemą visada numeta senus lapus. Apšalę lapai augalų gyvybingumui nekenkia, svarbiausia, kad sveiki išliktų augimo pumpurai.

Konsultantas antrino profesoriui A. Šiuliauskui, jog tolesnis žieminių pasėlių likimas priklausys nuo oro. Svarbu, kad nebūtų per daug drėgna. Kai pavasarį žemesnėse lauko vietose telkšo vanduo, dėl drėgmės pertekliaus rapsų šaknys žūsta labai greitai.

Kad bus šalta žiema, pasak K. Bukausko, buvo matyti iš paukščių elgesio – gervės išskrido gana anksti. Toks ženklas pagal senolių aiškinimą reiškia, jog bus ilga ir šalta žiema, kuriai mes nelabai pasiruošėme. Mat jau esame pamiršę, kaip „skaityti“ gamtos knygą.

Baigiantis rudeniui ŽŪKT konsultantai visada apžiūri rajono žemdirbių pasėlius. Pasak K. Bukausko, žiemai ūkininkai ruošėsi įvairiai. Buvo ir gerų, ir blogų pavyzdžių.

– Rudenį žiemkenčius reikėjo tręšti laikantis rekomenduojamų normų, kad šie neperaugtų, – dalijosi patirtimi agronomas. – Tik atvažiavus į lauką iškart buvo matyti, kuris ūkininkas rapsus augina seniai, o kuris dar yra naujokas. Pastarųjų laukuose pasėliai rudenį paprastai būna per aukšti. Tam įtakos turi piktžolėtumas ar per didelis augalų tankumas. Tada rapsai kovoja dėl saulės ir tįsta. Optimaliausia, kai žiemojimo pradžioje jie turi 6–7 lapukus. Spaudžiami sniego, jie vienas kitą dengia ir susidaro tarsi šilumos kokonas.

Auginant rapsus pagal intensyvią technologiją, viena iš svarbiausių problemų – nestabilus žieminių rapsų žiemojimas, kuris didele dalimi priklauso nuo augalų išsivystymo rudenį, nuo veislės savybių, agrotechninių, meteorologinių ir kitų veiksnių. Nors žieminiai rapsai derlingesni negu vasariniai, tačiau jie yra vieni jautriausių augalų žiemos ir pavasario laikotarpiu.

„Santakos“ inf.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content