Lietuvos dirbančiųjų pensijai kaupiamo turto vertė – jau netoli rekordinės 5 mlrd. eurų ribos. Naujausiais Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) duomenimis, vasario pabaigoje antros ir trečios pakopos pensijų fondai valdė 4, 85 mlrd. eurų turto – daugiausiai per visą laikotarpį nuo veiklos pradžios.
Antros pakopos pensijų fondų, kurių paslaugomis naudojasi apie 80 proc. šalies dirbančiųjų, valdomo turto vertė vasario pabaigoje sudarė 4, 67 mlrd. eurų, o trečios pakopos – 174, 6 mln. eurų.
LIPFA vadovo Tado Gudaičio vertinimu, pensijų turto augimo pavyksta pasiekti nuoseklaus kaupimo dėka.
„Daug smulkesnių pokyčių bei esminių reformų išgyvenusi šalies pensijų sistema šiuo metu dirba stabiliai. Esame susitelkę į tvarų pensijai kaupiančių savo klientų turto auginimą ir galime pasidžiaugti, kad išlaikomi nuoseklūs periodiniai pervedimai į fondus, valstybės skatinimas bei dinamiškas investavimas leidžia siekti bendro tikslo: sudaryti gyventojams galimybę iš darbo rinkos išeiti su kuo didesnėmis santaupomis“, – kalbėjo T. Gudaitis.
Pandeminius 2020 metus Lietuvos antros pakopos pensijų fondai užbaigė valdydami iš viso 4, 496 mlrd. vertės būsimųjų pensininkų turto. Psichologiškai svarbi „naujo“ milijardo riba paskutinį kartą buvo peržengta pernai rugpjūčio pabaigoje, kuomet antroje pensijų pakopoje sukaupto turto vertė pasiekė 4, 09 mlrd. eurų.
Pasak asociacijos vadovo, po koronaviruso sukelto šoko ir laikinos sumaišties finansų rinkose, pandemijos efektas būsimųjų pensininkų turto vertės pokyčiui buvo ribotas.
„Nors pandemijos iššūkiai vis dar turi kritinės įtakos mūsų profesiniams ir asmeniniams gyvenimams, tačiau rinkose milžiniškų turbulencijų nebevyksta, o vertybinių popierių svyravimai grįžo prie įprastinių ribų. Turbūt būtų argumentų galvoti ir taip, kad jei ne pandemija, fondų turtas, o kartu ir ateities pensininkų santaupos augtų didesniu greičiu. Vis dėlto atsižvelgiant į jau antrus metus sunkiai suvaldomos pandemijos veiksnį akivaizdu, kad ją pavyksta atlaikyti gerai. Pandemijos pažymėtais 2020-aisiais Lietuvos pensijų fondai aplenkė infliaciją ir kaupiantiesiems uždirbo +5, 2 proc. svertinę grąžą“, – teigė jis.
Anot T. Gudaičio, išlaikant su socialinio draudimo sistema ypač glaudžiai susietos antros pakopos stabilumą, pastarosios finansinis indėlis didinant pensijoje gaunamas pajamas nuolat auga.
„Pasitikėjimas ir nuoseklumas, taip pat finansinė drausmė, vietoje vartojimo šiandien renkantis gauti didesnes pajamas ateityje, leidžia antrajai pensijų pakopai didinti savo svorį ir reikšmingumą. Neabejoju, kad puoselėjant antros pakopos stabilumą ji gebės vis reikšmingiau prisidėti gerinant pensinio amžiaus žmonių finansinę situaciją, kuri daugeliu atvejų šalyje vis dar nėra džiuginanti“, – tikisi asociacijos vadovas.
Jo teigimu, galima sakyti, kad po didelio viso pasaulio sukrėtimo praėjusiais metais, pandemija taip pat tapo savotiška nauja rutina. Po išskirtinai didelių svyravimų pernai, finansų rinkos vėliau pasuko teigiama kryptimi ir leido atidirbti patirtus nuostolius, todėl bendrus 2020 metų turto augimo bei grąžos rezultatus asociacija vertina pozityviai.
Valstybinę socialinio draudimo sistemą papildančioje Lietuvos antros pakopos pensijų sistemoje dalyvauja 1, 37 mln. Lietuvos dirbančiųjų. Šalies gyventojų antros pakopos pensijų santaupas investuoja ir saugo penkios pensijų fondų valdymo bendrovės: „Aviva Lietuva“, „INVL Asset Management“, „Luminor investicijų valdymas“, „SEB investicijų valdymas“ ir „Swedbank investicijų valdymas“.
Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos inf.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.