Tapkime draugais!

Už motociklą gargždiškis turėtų dėkoti… karui

Paskelbė:

Paskelbta:


Gargždiškio Vytauto Šarkos motociklas neseniai „atšventė“ šešiasdešimtmetį, tačiau blizga it naujas. Pats restauravęs senovinį motociklą savininkas ragina ir kitus tuo užsiimti.

Restauravo pats

Senos technikos mėgėjas 1949 m. gamintą motociklą BMW R35 įsigijo 1999 metais iš žmogaus, kuris daug metų važinėjo ir prekiavo senais motociklais. Vytautas žino savo motociklo istoriją: transporto priemonė į mūsų šalį atkeliavo iš Vokietijos kaip Antrojo pasaulinio karo žalos atlygis. V. Šarka BMW R35 restauravo dvejus metus.

Nors originalių detalių tokio amžiaus technikai gauti labai sunku, bet situaciją gelbėjo tai, kad savininkas galėjo įsigyti dar keletą tos pačios markės, nors daug prastesnės būklės, motociklų. Vytautas negali atsidžiaugti paties restauruotu motociklu ir pataria kitiems patirti tą malonumą. Be to, jis siūlo niekada neužmiršti, kad sena technika – tai mūsų kultūros, istorijos dalis. Norėdamas „atkurti“ seną motociklą ar automobilį, žmogus turi perversti aibę literatūros, sužinoti modelio kūrimo bei gamybos istoriją, technines charakteristikas.

Pradėjo nuo lėktuvų

Nors daugelis lietuvių geriausiai žino BMW gaminamus automobilius, ši firma savo istoriją pradėjo gamindama lėktuvų variklius. Tai buvo 1913 metais. Žinant tai nenuostabu, kad BMW logotipe vaizduojamas lėktuvo propeleris, o mėlyna ir balta spalvos „pasiskolintos“ iš nacionalinės Bavarijos vėliavos.

1919 metais firma pagamino pirmą variklį motociklui, o 1923 m. pagrindinis BMW dizaineris Maksas Fricas sukūrė pirmąjį motociklo modelį R32, kurį pristatė parodoje „Motor Show“ Berlyne. 1937 metais BMW firma motociklų gerbėjams pasiūlė patobulintą R35 modelį. Jį būtų galima pavadinti loginiu vieno cilindro BMW motociklų šeimos tęsiniu. BMW R35 konstrukcija mažai kuo skyrėsi nuo savo pirmtakų R39, R2, R3, R4. Skirtingi buvo tik variklių darbiniai tūriai (tai rodo skaičiai modelio pavadinime: 2 atitinka 200 kub. cm, 3 – 300 kub. cm, 4 – 400 kub. cm).

Modelį tobulino

Motociklo BMW R35 modelis ant gamyklos konvejerio išsilaikė iki 1940 metų, buvo pagaminti 15 386 jo egzemplioriai. Keturtaktis šio modelio vieno cilindro, 342 kub. cm tūrio (3500 apsisukimų per min.) vertikalus variklis turėjo maksimalią 14 arklio jėgų galią. Dėl patikimo kardaninio perdavimo, lyginant su grandininiu, motociklas buvo daug pranašesnis už savo „bendraklasius“. Originalios konstrukcijos oro filtras savo konstrukcija priminė modernų šiuolaikišką „nulinio pasipriešinimo“ oro filtrą, kuris pagamintas iš specialaus metalinio tinklelio, periodiškai plaunamo ir padengiamo plonu tepalo sluoksniu.

Motociklo R35 rėmas buvo štampuojamas iš plieno lakštų. 155 kg sveriantis ir keturių laipsnių pavarų dėžę turintis motociklas išvystydavo apie 100 km/h greitį. Tokiam atstumui nuvažiuoti prireikdavo 3 litrų benzino, o 1000 km jis sunaudodavo 1–2 litrus tepalo. Motociklas buvo greitas, lengvas ir judrus.

BMW R35 sankabos konstrukcija nesiskyrė nuo automobilinės (sausa sankaba), motociklas tuo laikmečiu jau turėjo teleskopines priekines šakes. Vienintelis didesnis trūkumas – kieta galinio rato pakaba, dėl kurios kartais lūždavo rėmas. Tačiau šį trūkumą kompensavo dvi spyruoklės po sėdyne.

Gamino detales

Po Antrojo pasaulinio karo BMW R35 gamyba buvo tęsiama tuometinėje Vokietijos Demokratinėje Respublikoje, Eizenache (Eisenach Motor Works), EMW pavadinimu. Ši gamykla dirbo reparacijos pagrindu (karo žalai atlyginti). EMW R35-3 gamyba tesėsi iki 1955 metų, buvo pagaminta daugiau kaip 80 tūkst. vienetų.

Motociklas EMW R35 buvo nemažai patobulintas. Galinė pakaba tapo minkštesnė dėl dviejų amortizatorių, sumontuota hidraulinė priekinė šakė, naujas karbiuratorius, ratai įgavo naują formą. Priekinio sparno dizainas keitėsi tris kartus, o galinio – du kartus (teko derinti prie naujos galinės pakabos). Rėmas sukurtas taip, kad būtų galima pritvirtinti motociklo priekabą.

Nors R35 modelio gamyba vyko tik iki 1955 metų, įdomu tai, kad naujų detalių šiems motociklams buvo galima užsisakyti net iki 1980-ųjų.

Renaldas Darius DULINSKAS

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content