Tapkime draugais!

Pasėlius ūkininkai gali deklaruoti ir savarankiškai

Paskelbė:

Paskelbta:


Kristina VAITKEVIČIENĖ

Prasidėjo pasėlių plotų ir žemės ūkio naudmenų deklaravimo darbai. Į seniūnijose dirbančius specialistus jau kreipėsi pirmieji ūkininkai.

Iki penktadienio seniūnijose buvo deklaruoti 48 ūkininkų pasėlių plotai. Daugiausia – 18 deklaracijų – užpildyta didžiausioje rajone Šeimenos seniūnijoje.

Praeitais metais paraiškas tiesioginėms išmokoms gauti pateikė 4821 Vilkaviškio rajono ūkininkas, jiems priskaičiuota 30 mln. 178 tūkst. Lt paramos suma.

Šįmet žemės ūkio specialistai buvo kviečiami į kursus, kuriuose buvo aptartos šio darbo naujovės. Pasak Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistės Linos Grygelaitienės, mūsų rajono seniūnijose dirbantiems skyriaus specialistams mokytis reikėjo nedaug. Mat šiemet žemės ūkio naudmenų plotų įbraižymas vyks tik elektroniniu būdu, o vilkaviškiečiai specialistai jau praeitais metais tai darė sėkmingai.

Klausučių seniūnijoje dirbančios vyresn. žemės ūkio skyriaus specialistės Redos Ciganienės nuomone, sunkiausia šįmet bus įbraižyti plotus, nes ši procedūra turi būti atlikta ypač tiksliai. Taip, kaip braižyta praeitais metais (apmesti preliminarūs kontūrai ir surašyti plotai), šįmet netiks.

– Labai prašau, kad žmonės, ateidami deklaruoti pasėlių ir žemės ūkio naudmenų, tiksliai žinotų atstumą nuo kokio nors nejudančio objekto: medžio, krūmo, griovio, vandens telkinio, – prašė žmonių supratimo R. Ciganienė. – Tada deklaravimas vyks sklandžiau ir greičiau.

L. Grygelaitienė sakė, kad šįmet ūkininkai gali ir patys deklaruoti savo plotus, – to anksčiau daryti jie negalėjo. Tie, kurie naudojasi internetine bankininkyste, galės prisijungti prie paraiškų priėmimo informacinės sistemos ir užpildyti paraiškos elektroninę formą, taip pat ir įbraižyti deklaruojamų žemės ūkio naudmenų, pasėlių ar miško plotus (šįmet savo plotus privalės deklaruoti ir miškų savininkai). Užpildęs elektroninę paraišką ūkininkas privalo išspausdinti paraiškos registravimo dokumentą, jį pasirašyti ir per 10 darbo dienų išsiųsti VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrui (adresas: V. Kudirkos g. 18, Vilnius). Neatlikus minėtų veiksmų iki liepos 12 dienos, paraiška atmetama. Šia paslauga pasinaudoję ūkininkai patys atsako už netikslumus deklaracijose ar įbraižytuose žemėlapiuose.

– Labai prašytume tuos ūkininkus, kurie patys matuoja savo žemės ūkio naudmenų plotus su GPS sistema, kuo greičiau atvykti jų įbraižyti pas specialistus, – kalbėjo L. Grygelaitienė. – Mat šįmet iškart bus galima matyti įbraižymo rezultatus blokuose. Tad jei bus kokių neatitikimų, programa iškart parodys klaidą, kurią, pasikvietus lauko kaimynus, bus galima čia pat ištaisyti. Nebus jokių plotų „persidengimų“ ir neatitikimų. Taip pat nebeliks ir anksčiau buvusių privalomų pasėlių riboženklių.

Taip pat ragintume žemdirbius aklai nepasirašinėti mūsų specialistų atspausdintų deklaracijų, o pirmiausia patikrinti visus duomenis. Juk esant dideliam darbo krūviui bet kuris gali suklysti. O pateikti deklaraciją be klaidų ir gauti išmokas labiausiai suinteresuotas ūkininkas. Primenu, kad nuo praeitų metų seniūnijose nedirba žemėtvarkos specialistai, kurie žinodavo bemaž visus seniūnijos ūkininkus ir jų naudojamus plotus.

Pasak žemės ūkio specialistų, dar viena naujiena ir palengvinimas žemdirbiams yra tai, kad ekologinių ūkių savininkams nereikės kreiptis į VšĮ „Ekoagros“ dėl ūkio sertifikavimo. Tai jie galės padaryti teikdami pasėlių deklaraciją ir pažymėdami visus pageidaujamus sertifikuoti laukus, neatsižvelgiant į tai, ar už juos prašoma paramos, ar ne. Šie duomenys bus perduodami automatiškai. Taip pat palengvinama dalia ir cukrinių runkelių augintojams, kurie kartu galės pateikti ir duomenis baltojo cukraus išmokoms gauti.

Norintiesiems gauti susietąsias išmokas už saldžiųjų lubinų plotus privaloma iki liepos 12 d. seniūnijos darbuotojui arba iki rugsėjo 15 d. – Nacionalinei mokėjimo agentūrai pateikti sėklos sertifikatą arba Valstybinės sėklų ir grūdų tarnybos prie ŽŪM išduotą pažymą apie karčiųjų sėklų kiekį jose.

L. Grygelaitienė norėjo priminti, kad tie žemių plotai, kurie yra patekę į blogos agrarinės būklės plotų sąrašą, t. y. buvę neprižiūrėti patikrinimų metu ir įtraukti į NMA duomenų bazę, negali pretenduoti į jokias išmokas. Išmokas galima gauti tik už tas žemės ūkio naudmenas, kurios buvo geros agrarinės būklės 2003 m. Jeigu apleistas plotas užregistruotas vėliau, jis taip pat įtraukiamas į „juodąjį“ sąrašą ir už jį išmokos nemokamos.

Net jei ir keletą metų iš eilės šis plotas kruopščiai puoselėjamas, dirbamas ir jame auga gražiausi pasėliai, išmokų už jį ūkininkas negaus. Tad prieš perkant žemę vertėtų pasidomėti, ar ji neįtraukta į tokius sąrašus, nes kasmet šitokių plotų atsiranda vis daugiau. Įsigijus tokį pirkinį beliks graužti nagus, nes 390 litų išmokų (291 litas už žemės ūkio naudmenas ir 99 už ES remiamas kultūras) už vieną hektarą dings kaip į balą.

Taip pat ypač griežtai bus baudžiami žolės ir ražienų degintojai. Ūkininkai, kurių laukuose bus nustatyti minėti pažeidimai, negaus jokių išmokų, nes žolės ir ražienų deginimas yra tyčinis Geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės žemės ūkio naudmenoms reikalavimų pažeidimas.



Atmintinė ūkininkui

• Atvykstant su savimi būtina turėti šiuos dokumentus: laisvos formos dokumentą su pagrindiniais paraiškai užpildyti reikalingais duomenimis (vietovėje išmatuotų laukų plotų brėžinį su nurodytais laukų kraštinių ilgiais, lauko kraštinių atstumais iki stabilių kontūrų: pastatų, kelių, melioracijos griovių ir pan.), laukų plotais bei pasėlių pavadinimais; praeitais metais teiktą deklaraciją, deklaruojamų plotų kadastro žemėlapius (žemės sklypų planus).

• Jeigu pareiškėjo nurodytoje vietoje jau įbraižyti kito pareiškėjo laukai – žemės valdymo teisę patvirtinančius dokumentus kartu su kadastro žemėlapiais arba žemės sklypų planais; asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, banko sąskaitos numerį.

• Jeigu paraišką teikia įgaliotas asmuo, reikalingas raštiškas, notaro patvirtintas įgaliojimas.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content