Tapkime draugais!

Žmonėms rūpi jų kilmės šaknys

Paskelbė:

Paskelbta:


– Va­sa­ros me­tu su­lau­kia­me sve­čių de­le­ga­ci­jų iš už­sie­nio ša­lių, daž­niau­siai – iš Vo­kie­ti­jos, Pran­cū­zi­jos ir Iz­rae­lio. Už­sie­nie­čiai Ky­bar­tuo­se do­mi­si is­to­ri­niais fak­tais, no­ri pa­ma­ty­ti na­mus, ku­riuo­se prieš dau­ge­lį me­tų gy­ve­no ar dir­bo žy­dų tau­ty­bės žmo­nės, ap­lan­ky­ti jų su­šau­dy­mo vie­tas, ka­pi­nes. Se­niū­ni­jo­je vi­sa­da at­si­ran­da žmo­gus, ku­ris sve­čiams ga­li ne tik ap­ro­dy­ti mies­te­lį, bet ir trum­pai pa­pa­sa­ko­ti is­to­ri­ją, – kal­bė­jo Ky­bar­tų se­niū­ni­jos vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas Vi­tas Kat­ke­vi­čius.

Ne­se­niai į Ky­bar­tus bu­vo at­vy­kę sve­čiai iš Pran­cū­zi­jos, ku­rie sa­kė, kad sa­vo kil­mės is­to­ri­ją su­ži­no­jo tik prieš sep­ty­ne­rius me­tus. Tiek ma­ma, tiek ki­ti gi­mi­nai­čiai il­gai slė­pė jų žy­diš­ką gi­mi­nės kil­mę, vis bi­jo­da­mi pa­sa­ky­ti, jog į sve­čią ša­lį jie at­vy­ko iš Lie­tu­vos pa­sie­nio mies­te­lio – Ky­bar­tų.

Pir­mą kar­tą lan­ky­da­mie­si Lie­tu­vo­je, žmo­nės tei­gė ne­ži­no­ję, kur ieš­ko­ti sa­vo gi­mi­nės šak­nų pėd­sa­kų. Užsieniečiai bu­vo nu­kreip­ti į Ky­bar­tus, kur gy­ven­to­jai dar me­na se­ną­ją is­to­ri­ją.

Sve­čiai ap­lan­kė na­mą, ku­ria­me gy­ve­no žy­dai, bei bu­vu­sią pa­mal­dų vie­tą. Vė­liau vi­si nu­vy­ko į se­ną­sias žy­dų ka­pi­nes. De­ja, šiuo me­tu jos yra ap­gai­lė­ti­nos būk­lės. Se­niū­ni­jos ir gre­ta gy­ve­nan­čių žmo­nių dė­ka čia nu­pjau­na­ma žo­lė, ge­ni­mos ša­kos, šiek tiek pa­lai­ko­ma bend­ra tvar­ka. At­vy­kė­liai iš Pran­cū­zi­jos, pro­tė­vių ka­pi­nė­se ap­žiū­ri­nė­da­mi pa­mink­lus, vis dėl­to neįs­ten­gė nie­ko at­pa­žin­ti, nes jau ne­mo­ka ir ne­sup­ran­ta žy­dų kal­bos.

V. Kat­ke­vi­čius pa­sa­ko­jo, jog praei­ty­je ka­pi­nės bu­vo šiek tiek di­des­nės, tu­rė­ta už­mo­jų jas tvar­ky­ti, ta­čiau tam lė­šų ne­sky­rė nei Lie­tu­vos vals­ty­bė, nei žy­dų bend­ruo­me­nės.

– Spe­cia­liai tam, kad žy­dai ga­lė­tų su­ras­ti sa­vo pro­tė­vius, ar­ti­muo­sius, esa­me nu­fo­tog­ra­fa­vę kiek­vie­ną pa­mink­lą ir įdė­ję nuo­trau­kas in­ter­ne­te. Ta­čiau at­si­lie­pė vos ke­le­tas as­me­nų, iš ku­rių vie­nas net fi­nan­sa­vo sa­vo pro­se­ne­lių pa­mink­lų at­nau­ji­ni­mo dar­bus. Bet no­rint iš es­mės re­konst­ruo­ti ka­pi­nes, rei­kia daug lė­šų, – sa­kė se­niū­ni­jos dar­buo­to­jas.

Sve­čių de­le­ga­ci­ja bu­vo pa­ly­dė­ta į Vir­ba­lio Mies­to Lau­kų kai­me esan­čią žy­dų su­šau­dy­mo vie­tą, kur 1941 me­tų lie­pos ir rugp­jū­čio mė­ne­siais bu­vo nu­žu­dy­ta ir pa­lai­do­ta apie 10 tūkst. žy­dų tau­ty­bės žmonių bei So­vie­tų Są­jun­gos ka­ro be­lais­vių.

Žy­dų tau­tos at­sto­vai džiau­gė­si ga­lė­ję bent šiek tiek pri­si­lies­ti prie sa­vo gi­mi­nės praei­ties ir dė­ko­jo ky­bar­tie­čiams, pa­dė­ju­siems tai pa­da­ry­ti.

Gre­ta ALI­ŠAUS­KAI­TĖ

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

Įvykiai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content