– Vasaros metu sulaukiame svečių delegacijų iš užsienio šalių, dažniausiai – iš Vokietijos, Prancūzijos ir Izraelio. Užsieniečiai Kybartuose domisi istoriniais faktais, nori pamatyti namus, kuriuose prieš daugelį metų gyveno ar dirbo žydų tautybės žmonės, aplankyti jų sušaudymo vietas, kapines. Seniūnijoje visada atsiranda žmogus, kuris svečiams gali ne tik aprodyti miestelį, bet ir trumpai papasakoti istoriją, – kalbėjo Kybartų seniūnijos vyriausiasis specialistas Vitas Katkevičius.
Neseniai į Kybartus buvo atvykę svečiai iš Prancūzijos, kurie sakė, kad savo kilmės istoriją sužinojo tik prieš septynerius metus. Tiek mama, tiek kiti giminaičiai ilgai slėpė jų žydišką giminės kilmę, vis bijodami pasakyti, jog į svečią šalį jie atvyko iš Lietuvos pasienio miestelio – Kybartų.
Pirmą kartą lankydamiesi Lietuvoje, žmonės teigė nežinoję, kur ieškoti savo giminės šaknų pėdsakų. Užsieniečiai buvo nukreipti į Kybartus, kur gyventojai dar mena senąją istoriją.
Svečiai aplankė namą, kuriame gyveno žydai, bei buvusią pamaldų vietą. Vėliau visi nuvyko į senąsias žydų kapines. Deja, šiuo metu jos yra apgailėtinos būklės. Seniūnijos ir greta gyvenančių žmonių dėka čia nupjaunama žolė, genimos šakos, šiek tiek palaikoma bendra tvarka. Atvykėliai iš Prancūzijos, protėvių kapinėse apžiūrinėdami paminklus, vis dėlto neįstengė nieko atpažinti, nes jau nemoka ir nesupranta žydų kalbos.
V. Katkevičius pasakojo, jog praeityje kapinės buvo šiek tiek didesnės, turėta užmojų jas tvarkyti, tačiau tam lėšų neskyrė nei Lietuvos valstybė, nei žydų bendruomenės.
– Specialiai tam, kad žydai galėtų surasti savo protėvius, artimuosius, esame nufotografavę kiekvieną paminklą ir įdėję nuotraukas internete. Tačiau atsiliepė vos keletas asmenų, iš kurių vienas net finansavo savo prosenelių paminklų atnaujinimo darbus. Bet norint iš esmės rekonstruoti kapines, reikia daug lėšų, – sakė seniūnijos darbuotojas.
Svečių delegacija buvo palydėta į Virbalio Miesto Laukų kaime esančią žydų sušaudymo vietą, kur 1941 metų liepos ir rugpjūčio mėnesiais buvo nužudyta ir palaidota apie 10 tūkst. žydų tautybės žmonių bei Sovietų Sąjungos karo belaisvių.
Žydų tautos atstovai džiaugėsi galėję bent šiek tiek prisiliesti prie savo giminės praeities ir dėkojo kybartiečiams, padėjusiems tai padaryti.
Greta ALIŠAUSKAITĖ
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.