Kristina VAITKEVIČIENĖ
Keletą metų iš eilės organizuojamas Virbalio „Žolinės jomarkas“ sukviečia vis daugiau dalyvių ir sulaukia dėmesio bei svečių iš kitų miestų.
Vien tik vietinius amatininkus kviečiantis pristatyti savo produkciją renginys šįmet sutraukė kaip niekada daug žmonių. Kartu su padėjėjais palapinėse įsikūrė net 85 dalyviai.
Ir ko tik ten nebuvo – net akys raibo. Pademonstruotas itin senovinis amatas – virvių vijimas, kurį pristatė V. Levendrauskas, šventės „malūnininku“ dirbo M. Ašmonas, keramikos darbais žavėjo L. Vasiliauskienė, verpimo mokė F. Trečiokienė ir O. Mališauskienė, audimo meną demonstravo A. Markauskienė ir G. Liubinskienė. Ką gražaus galima padaryti iš odos, parodė A. Juškevičius, medžio drožybos paslaptis dalijo K. Eismontas.
Ypač visiems patiko kulinarinio paveldo komanda, kuri vaišino svečius savo produkcija. Žvalios moterys – A. Timinskienė, D. Liubinskienė, I. Lopetienė, R. Miliutienė ir E. Antanavičiūtė – vos spėjo suktis pjaustydamos valgius ir pilstydamos gėrimus. Siuvinėtus paveikslus demonstravo S. Jurgelaitienė, siuvinėtus atvirukus – A. Lasevičienė, nėrimo ir mezgimo stebuklais užbūrė M. Šukvietienė. Rado savo vietą tarp lietuviškų amatų šiandien vėl madingas vilnos vėlimas, kurio gaminių atsinešė G. Ivaškevičiūtė, skaniai kvepėjo D. Svobonienės vaistažolės ir jų užpilai. Kaip raugiami kopūstai, rodė G. Rainienė ir G. Šalčiūnienė, sviestą mušti gerai sekėsi G. Avižienienei ir V. Viselgienei, kurių darbą, gerdamas „maslionką“, gyrė net dekanas V. Gustaitis.
Pakvipo namine duona – tai G. Baltrušaitienės puoselėjamas tautinis paveldas. Čia pat – ir mėsos gaminiai, kuriuos specialiai „jomarkui“ paruošė D. Pogelienė, sūrius šventei suslėgė D. Savickienė, G. ir D. Žebertavičiai atvežė tirštos grietinės. O kokia gi šventė be alaus ir giros? Šito darbo ėmėsi A. ir O. Vaišnorienės su I. Vasiliauskiene.
Pasak „jomarko gaspadoriaus“ S. Lopetos, buvo dar daug kitų rankdarbių meistrų – visų į jaučio odą nesurašysi. Tačiau išvardintieji yra patys pagrindiniai ir nuolatiniai dalyviai, nepatingintys papuošti tradicija tampančios liaudiškos šventės savais darbais.
Šventės „gaspadinė“ R. Buragienė kvietė svečius prie stalo, kur šeimininkės nešė karštą agurkų sriubą, kopūstuose troškintus rūkytus šonkaulius, bulvinius blynus ir ant laužo keptą kumpį, kurį padovanojo ūkininkai B. ir R. Anskaičiai. Šeimininkavusios moterys braukė devynis prakaitus, mat šios Žolinės pasitaikė kaip reta karštos.
Muzikine programa pasirūpino Kybartų kultūros centras, grojo ansamblis „Jovarai“ iš Marijampolės, „Giminės“ iš Kalvarijos ir „Žemyna“ iš Kybartų.
Kaip sakė bendruomenės pirmininkas, palyginti su praeitais metais, šiame „jomarke“ buvo daugiau jaunimo, pasisiūlė dalyvauti daugiau amatininkų. Be to, šiemet virbališkiams labai pasisekė, nes pagal Vilkaviškio krašto vietos veiklos grupės strategijos priemonę „Amatų plėtros skatinimas“ projektui „Žolinės jomarkas“ buvo gautas finansavimas. Už skirtas lėšas įsigyta dvidešimt komplektų stalų su suolais, iš nupirkto audinio virbališkės pasisiuvo tautinius sijonus su lininėmis prijuostėmis, o vyrai – liemenes. Tai suteikė šventei tautinį akcentą.
Prieš pat šventę miestelis sulaukė naujo klebono Gedimino Marcinkevičiaus. Jis iškart pateko į šventės šurmulį ir gavo progą susipažinti su aktyviais parapijiečiais.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.