Kristina VAITKEVIČIENĖ
Šiandien, 12 val., Pasaulio kybartiečių draugijos būstinėje atidaroma unikali paroda „Išnykusios sienos“.
Parodoje eksponuojami atvirukai ir fotografijos, įamžinę XIX a. pabaigos – XX a. pradžios Rusijos ir Prūsijos pasienį, muitinę, pareigūnų darbą. Pirmadienį paroda persikels į Kybartų kultūros centrą.
Visą vasarą šią ekspoziciją lankytojai galėjo apžiūrėti Vilniuje, Muitinės muziejuje. Paroda parengta iš fotografijos istoriko Dainiaus Junevičiaus atvirukų ir fotografijų kolekcijos bei papildyta keliais kitų kolekcininkų paskolintais unikaliais eksponatais.
Iš eksponuojamų atvirukų rinkinio galima daug sužinoti apie laikus, kai per dabartinę Lietuvos teritoriją ėjo valstybinė Rusijos ir Prūsijos siena. Ši paroda galėtų tapti dar viena paskata domėtis mūsų valstybės istorija, fiksuoti laike tirpstančią žmogaus, krašto ir pasaulio šiandieną.
Dažnas XIX a. pab. – XX a. pr. keliautojas, stabtelėjęs pasienio užkardoje ar muitinėje, įsigydavo ten pardavinėjamų suvenyrinių atvirukų. Pastaruosiuose dažniausiai būdavo būtent tos pasienio vietovės atvaizdas, piešinys ar fotografija. Užrašę palinkėjimus ir trumpus kelionės įspūdžius, keliautojai čia pat išsiųsdavo įsigytus atvirukus namiškiams. Šitaip iki mūsų dienų ir išliko nemažai senovinių atvirukų, kuriuos renka jų kolekcionieriai. Toks hobis vadinamas filokartija.
Bene dažniausiai to meto atvirukuose vaizduota Virbalio muitinė. Kuklaus Virbalio (rusiškai vadinto Veržbolovo, o vokiškai Wirballen) miestelio pavadinimas maždaug prieš šimtmetį skambėjo po visą carinę Rusiją.
Ilgainiui Veržbolovas tapo savotišku Rusijos paribio simboliu. Čia buvo vadinamoji pirmos kategorijos stotis bei vienas iš dviejų Rusijos imperijos pasienio punktų, turėjusių geležinkelį.
Stotis ir muitinė įrengtos tokios milžiniškos dėl to, kad tai nebuvo vien pasų ir prekių patikrinimo vieta. Rusai naudojo angliško pavyzdžio geležinkelio bėgius (šie buvo truputį platesni nei likusioje Europoje). Todėl iš Rusijos į Virbalio stotį rusišku traukiniu atvykę keleiviai turėdavo persėsti į kitą traukinį, jau stovintį ant vokiškų bėgių.
Pasak rašytojo V. Nabokovo, Virbalis buvo vieta, kurioje „…kampuotą rusišką geležinkelį keitė siauras europietiškas kelias, o beržines malkas – anglys“.
Per Virbalio muitinę gabenta apie 10 proc. visos Rusijos imperijos importuojamų ir eksportuojamų prekių.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.