Sakoma, kad trijų profesijų žmonės – kunigas, gydytojas ir mokytojas – privalo turėti ne tik norą dirbti, turtingą žinių bagažą, bet ir pašaukimą tam darbui. Idealu būtų, bet ar ne per daug reikalaujame iš paprasto žmogaus?..
Apie gydytojus mes kalbame dažniausiai – visi esame jų pacientai. Apie kunigų darbą – retai. Tik kai norime nusipirkti „bilietą“ į kitą, geresnį, pasaulį.
O apie mokytojus dažniau prisimename rugsėjo mėnesį, mokslo metų pradžioje. Visiems (ar visiems?) tėvams rūpi, koks mokytojas mokys jų vaiką, kaip su juo seksis bendrauti. Bet ar dažnai susimąstome apie paties mokytojo gyvenimą, apie jo problemas, pastangas išlikti aukštumoje?
Tik retkarčiais mes prisimename savo pirmuosius mokytojus, kurie mus, vaikiškai smalsius nenuoramas, vedė į žinių pasaulį.
Su jaudinančiu grauduliu mename tuos pirmuosius savo žingsnius į suaugusių žmonių gyvenimą. Lyginame juos su savo vaikų ar anūkų pirmaisiais žingsniais tuo nelengvu keliu. Ir lyginame mokytojus. Kokie jie buvo anksčiau, kokie yra dabar. Bet ar įsiklausome į jų problemas? O juk tos problemos – mūsų visų.
Tarp sporto sirgalių sklando kategoriškas teiginys, kad kai komandai sekasi – laimi komanda, kai pralaimi – pralaimi treneris.
Panašiai yra ir mokytojų bei mokinių santykiuose. Jei mokiniai prastai mokosi, kaltinami mokytojai. Bet ar jie pajėgūs įpūsti tą „šventąją dvasią“ tiems superaktyviems paaugliams, kurie mokslui neturi motyvacijos. Tiems, kurie vietoje mokslo knygų renkasi internetą ir iki išnaktų klajoja jo džiunglėse. Ne mokytojai ar tėvai, o internetas formuoja augančią asmenybę. Ir mokytojai dažnai iš nevilties nuleidžia rankas. Jie dažnai pralaimi tą amžiną kovą su vėjo malūnais.
Varginanti kova su mokiniais, su jų tėvais ir valdžia per daugelį metų „išsunkia“ mokytoją tarsi citriną. Patys darbščiausi, patys sąžiningiausi išsikrauna, sudega tarsi perkrautas kompiuteris, kurio iš naujo jau nepakrausi.
Apie ribotas mokytojų galimybes jau labai seniai spaudoje pasakojo garsaus kritiko ir žurnalisto Laimono Tapino žmona, literatūros mokytoja Violeta Tapinienė.
Ji teigė, kad biudžeto nuobiros švietimui rodo, jog skirstytojai tiesiog negalvoja apie save, savo ateitį. Negalvoja apie šalies saugumą, augantį nusikalstamumą, apie smunkantį kultūros lygį. Kai jaunas mokytojas, atėjęs į mokyklą, nesugeba iš atlyginimo pats savęs išlaikyti, tai – šalies katastrofa. V. Tapinienė sakė atidavusi mokiniams viską, ką turėjusi: sukūrė mokykloje mokinių teatrą, išvažinėjo su jais visą Lietuvą… Bet žmogaus jėgos nėra beribės. O dirbti kitaip – ateiti į mokyklą, atidirbti pamoką ir ramiai išeiti – negalėjusi.
Prisimenu ir savo literatūros mokytoją E. Baukienę, kuri niekad neskubėdavo rašyti blogo pažymio pritinginčiam mokiniui. Mokytoja kantriai aiškindavo, prašydavo mokinio geriau pasiruošti kitai pamokai, išmokti nors minimumą, nors pagrindus.
Dar sunkiau buvo mokytojai Valiukevičiūtei įdiegti rusų kalbos ir literatūros žinias jau suaugusiems žmonėms, kurie savo laiku neįgijo vidurinio išsilavinimo. Suaugę mokiniai prastai lankydavo vakarinę mokyklą, o ir atėję į klasę nelabai stengėsi gilintis į mokslus.
Dvi jaunos moteriškės susiglaudusios pusbalsiu dėlioja viena kitai savo darbo dienos aktualijas. Mokytoja tyliu, pavargusiu balsu prašo: „Moterys, paklausykite nors truputį. Juk turite nors šiek tiek žinoti apie garsiausius rusų literatūros klasikus.“ Moterys nesutrinka: „O kam mums to reikia? Turite parašyti mums patenkinamą pažymį vien dėl to, kad atėjome į mokyklą.“ Pedagogė tarsi atsiprašydama ramina smarkias moteriškaites: „Betgi ne aš jus atvariau į mokyklą. Jeigu jau atėjote, tai nors kiek paklausykite.“
Mokytoja vaizdingai pasakodavo tai, ko nebūdavo vadovėlyje: apie aplankytas rusų klasikų tėviškes, apie sutiktus žmones, kurių tėvukai gal dar pažinojo gyvus rašytojus. Ir pedagogės darbas buvo ne veltui – kai kas vis tik užsiliko tų nenuoramų mokinių galvose.
Vytas DRUNIS
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.