Tapkime draugais!

Nemokamas dantų gydymas kainuoja nepigiai

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė KVIESULAITIENĖ

„Gal ga­lė­tu­mė­te pa­ra­šy­ti apie tai, ku­rie odon­to­lo­gai gy­do vai­kų dan­tu­kus ir kiek šios pa­slau­gos kai­nuo­ja? – klau­sė į re­dak­ci­ją pa­skam­bi­nu­si vil­ka­viš­kie­tė. – Gir­dė­jau, kad vai­kams dan­tų gy­dy­mą kom­pen­suo­ja li­go­nių ka­sos, bet kai te­ko kreip­tis, su­pra­tau, jog tai – tik gra­ži pa­sa­ka.“

Gy­dy­mą kom­pen­suo­ja

Pra­dė­ję klau­si­nė­ti ma­mų įsi­ti­ki­no­me, kad dau­ge­lis jų iš tie­sų ne­ži­no, nei į ku­rį odon­to­lo­gą su vai­ku­čiu rei­kė­tų kreip­tis, nei kiek tai tu­rė­tų kai­nuo­ti. Daž­nai ma­mos dėl ne­ži­no­ji­mo vai­ką ve­da­si į pri­va­tų odon­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­tą ir mo­ka pi­ni­gus, nors įsta­ty­mai dek­la­ruo­ja, jog mū­sų ša­ly­je vai­kams dantų gydymas – nemokamas.

Taip tu­rė­tų bū­ti, – pa­ti­ki­no Kau­no te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos Kont­ro­lės ir eks­per­ti­zės sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Auš­ri­nė Ur­bo­nie­nė. – Kiek­vie­na įstai­ga, prie ku­rios pri­si­ra­šęs pa­cien­tas, iš li­go­nių ka­sų gau­na lė­šas kom­pen­suo­ja­moms pa­slau­goms. Suau­gu­siems pa­cien­tams li­go­nių ka­sos taip pat kom­pen­suo­ja gy­dy­mo iš­lai­das, ta­čiau už me­džia­gas (plom­bas, vais­tus, vien­kar­ti­nes prie­mo­nes ir kt.) ten­ka su­si­mo­kė­ti pa­tiems. Vai­kams li­go­nių ka­sos kom­pen­suo­ja odon­to­lo­gi­nes gy­dy­mo iš­lai­das, įskai­tant ir me­di­ka­men­tus. Jų mas­tas nu­sta­ty­tas svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro įsa­ky­mu. Jei odon­to­lo­gas siū­lo mo­ka­mas pa­slau­gas, jas tu­rė­tų su­de­rin­ti su ne­pil­na­me­čio tė­vais.

Kai­nuo­ja ne­pi­giai

Vi­sos ra­jo­ne vei­kian­čios pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gos tu­ri sa­vo odon­to­lo­gus ar­ba yra su­da­riu­sios su­tar­tis su vie­na ar ki­ta odon­to­lo­gi­jos kli­ni­ka. Jos gau­na lė­šas iš li­go­nių ka­sų už kiek­vie­ną pri­si­ra­šiu­sį pa­cien­tą, tad pri­va­lo lai­ky­tis svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro įsa­ky­mo ir vai­kams odon­to­lo­gi­nes pa­slau­gas teik­ti ne­mo­ka­mai. Ta­čiau re­dak­ci­ją jau pa­sie­kė pir­mie­ji skun­dai dėl Šei­mos me­di­ci­nos cent­re dir­ban­čių odon­to­lo­gų, kad kau­nie­čių me­di­kų tei­kia­mos pa­slau­gos vai­kams at­siei­na gan ne­pi­giai.

– Nus­te­bau, kai už duk­ros prie­ki­nio dan­ties plom­bą te­ko su­mo­kė­ti 160 li­tų. Gal­vo­jau, kad ga­li tek­ti pri­mo­kė­ti už prie­ki­nio dan­ties tai­sy­mui rei­ka­lin­gas „de­ko­ra­ty­viš­kes­nes“ me­džia­gas, bet tik­rai ne­si­ti­kė­jau, jog tiek daug, – sa­kė į re­dak­ci­ją pa­skam­bi­nu­si ne­pil­na­me­tės ma­ma.

Ki­ta ma­ma, ku­rios pen­kio­lik­me­tis sū­nus taip pat lan­ko­si pas mi­nė­tus odon­to­lo­gus, ste­bė­jo­si, kad vai­ko dan­ties ka­na­lų gy­dy­mas jau kai­na­vo 250 li­tų, ta­čiau ert­mė vis dar neužp­lom­buo­ta. Tad mo­te­ris ne­ri­mau­ja, kiek dar pi­ni­gų teks pa­klo­ti už „ne­mo­ka­mą“ gy­dy­mą.

Sie­kia ko­ky­bės

Šei­mos me­di­ci­nos cent­re dir­ban­čios in­di­vi­dua­lios įmo­nės, pa­si­va­di­nu­sios svei­ka­tos na­mais „Eg­lu­tė“, sa­vi­nin­kas Da­lius La­gu­na­vi­čius pa­ti­ki­no, kad jų odon­to­lo­gai lai­ko­si svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro įsa­ky­mo.

Ta­čiau li­go­nių ka­sos nu­ma­to, jog iš jų kom­pen­suo­ja­mų lė­šų ne­pil­na­me­čiams bū­tų at­kur­ta kram­ty­mo funk­ci­ja. Apie tai, ko­kio­mis me­džia­go­mis tai tu­ri bū­ti at­lik­ta, įsa­ky­me ne­kal­ba­ma.

– Mes sie­kia­me ne tik „at­sta­ty­ti“ kram­ty­mo funk­ci­ją, bet dan­tį iš­gy­dy­ti ko­ky­biš­kai ir es­te­tiš­kai, – kal­bė­jo D. La­gu­na­vi­čius. – Be to, gy­dy­mas gy­dy­mui ne­ly­gu. Jei ge­di­mo pro­ce­sas pa­žen­gęs to­li, leng­viau­sia dan­tį iš­rau­ti. Ta­čiau mes vi­suo­met lin­kę dė­ti vi­sas pa­stan­gas, kad jis bū­tų iš­sau­go­tas. Vi­suo­met iš­var­di­ja­me tė­vams, ką ga­li­me pa­siū­ly­ti ge­riau­sio, o jų tei­sė rink­tis – pri­mo­kė­ti ar ne.

Kai­nuo­ja tik plom­ba

Vis dėl­to tiek Vil­ka­viš­kio ir Ky­bar­tų pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cent­ruo­se dir­ban­tys odon­to­lo­gai, tiek pri­va­čio­se me­di­ci­nos įstai­go­se – Šei­mos kli­ni­ko­je bei gy­dy­to­jos Vi­li­jos Le­ke­šie­nės įmo­nė­je – pa­cien­tus gy­dan­tys me­di­kai tvir­ti­no, jog vai­kų dan­tis gy­do ne­mo­ka­mai. Vie­nin­te­lė prie­mo­ka tai­ko­ma tuo­met, kai ne­pil­na­me­čio dan­tys plom­buo­ja­mi kom­po­zi­ci­nė­mis (va­di­na­mo­sio­mis he­lio) plom­bo­mis. Su­ma, ku­rią ten­ka pa­deng­ti tė­ve­liams, pri­klau­so nuo plom­bos dy­džio.

– Kar­tais tai kai­nuo­ja 15–20 li­tų, o kar­tais – ir 25 li­tus, – tiks­liai su­mos ne­drį­so įvar­dy­ti Šei­mos kli­ni­ko­je dir­ban­ti odon­to­lo­gė Rū­ta Būb­nai­ty­tė. – Ta­čiau ga­liu ga­ran­tuo­ti, kad tik­rai ne šim­tus li­tų.

Gy­dy­to­ja pa­ti­ki­no, jog dan­ties ka­na­lų plom­ba­vi­mas, ki­tos gy­dy­mo pa­slau­gos ne­pil­na­me­čiams jų kli­ni­ko­je yra ne­mo­ka­mos.

Mo­kyk­lo­je – ne vi­siems

Vil­ka­viš­kio PSPC Odon­to­lo­gi­jos sky­riaus ve­dė­ja Vi­da Ast­raus­kie­nė ne­ri­ma­vo, kad jiems kar­tais ky­la ne­su­sip­ra­ti­mų su „sve­ti­mais“ (ne prie jų įstai­gos pri­si­ra­šiu­siais) pa­cien­tais. Mat vai­kus pas odon­to­lo­gą at­ve­dę tė­ve­liai ge­ro­kai nu­stem­ba, kai me­di­kai juos įspė­ja, jog už pa­slau­gą teks mo­kė­ti. Jei ne­pil­na­me­tis yra ki­tos gy­dy­mo įstai­gos pa­cien­tas, li­go­nių ka­sų ski­ria­mi pi­ni­gai ke­liau­ja bū­tent jai. Sup­ran­ta­ma, kad bū­ti­ną­ją pa­gal­bą, kai vai­kas krei­pia­si dėl skau­dan­čio dan­ties, pri­va­lo ne­mo­ka­mai su­teik­ti bet ku­ri gy­dy­mo įstai­ga. Ta­čiau to­liau ne­mo­ka­ma pa­slau­ga pa­cien­tas ga­li nau­do­tis tik to­je įstai­go­je, ku­rio­je yra pri­si­ra­šęs.

Di­džiau­sių keb­lu­mų šiuo me­tu ky­la su Vil­ka­viš­kio Sa­lo­mė­jos Nė­ries pa­grin­di­nė­je bei „Auš­ros“ gim­na­zi­jo­je esan­čiais odon­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­tais (ki­to­se ra­jo­no mo­kyk­lo­se odon­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­tų ne­bė­ra). Mat juo­se dir­ba Vil­ka­viš­kio PSPC odon­to­lo­gai, ka­bi­ne­tai iš­lai­ko­mi iš šios įstai­gos lė­šų. Prieš ke­le­tą me­tų, kai prie pri­va­čių gy­dy­mo įstai­gų bu­vo pri­si­ra­šęs vos vie­nas ki­tas ma­ža­sis pa­cien­tas, mo­kyk­lų odon­to­lo­gai vai­kų ne­skirs­ty­da­vo: pro­fi­lak­tiš­kai tik­ri­no, gy­dė bei si­lan­tais den­gė vi­sų mo­ki­nių dan­tu­kus, ne­kreip­da­mi dė­me­sio į pa­ti­ria­mus mi­ni­ma­lius nuo­sto­lius. Da­bar ne­ma­ža da­lis vai­kų yra pri­si­ra­šę Šei­mos me­di­ci­nos cent­re. Šios gy­dy­mo įstai­gos pa­cien­tų, kaip ir ki­tų „sve­ti­mų“, mo­kyk­los odon­to­lo­gai gy­dy­ti ne­ga­li, nes ne­gau­na tam lė­šų. Si­tua­ci­ja la­bai keb­li, bet prie ki­tų gy­dy­mo įstai­gų pri­si­ra­šiu­sių vai­kų tė­ve­liams ver­ta ži­no­ti, kad mo­ky­to­ja ar mo­kyk­los odon­to­lo­gė jų vai­kų dan­ti­mis ne­be­pa­si­rū­pins. Į sa­vo gy­dy­mo įstai­gos odon­to­lo­gus rei­kia kreip­tis pa­tiems.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

Įvykiai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content