Eglė MIČIULIENĖ
Vilkaviškietis Zigmas Stemplys namams šildyti naudojasi technologijomis, kurios Vakaruose jau seniai išpopuliarėjusios, o Lietuvoje dar tik iš lėto įgauna pagreitį.
Ir krosnis, ir saulė
Statistikos duomenimis, apie 80 proc. visos namų ūkyje sunaudojamos energijos tenka karštam vandeniui ir šildymui. Didelę dalį šios energijos galima pagaminti naudojant saulės kolektorius.
Vilkaviškyje gyvenantys Stempliai anksčiau savo namus šildė kietojo kuro katilu. Vasarą karštam vandeniui gaminti naudojo elektrinį boilerį.
Dabar šis boileris jau išmontuotas. Pernai Z. Stemplys ūkio pastate prie šildymo sistemos prijungė akumuliacinę talpyklą, o šiemet pavasarį įsirengė ir saulės kolektorius.
Taigi dabar vienos tonos talpyklą šildo ir krosnis, ir saulė.
Vasarą visiškai užteko
„Visą praėjusią žiemą naudojausi akumuliacine talpykla ir esu labai patenkintas. Džiaugiuosi ir kolektoriais, nors juos įsirengiau dar tik prieš gerą pusmetį. Literatūroje rašoma, jog saulės baterijos geriausiai veikia nuo kovo iki spalio mėnesio. Dabar jau spalio pabaiga, tad teoriškai kolektoriai turėtų neveikti, tačiau jie vis dar šildo. Jei užkaitina saulė, man nereikia kurti krosnies. Šiandien diena apsiniaukusi, bet ryte saulė stipriau švystelėjo ir iš kolektorių į akumuliatorinę talpą perdavė 60 laipsnių temperatūrą. Kasdien, net ir trumpam pakaitinus saulutei, sutaupau po gerą glėbį malkų“, – pasakojo Z. Stemplys.
Ant ūkio pastato stogo sumontuotuose kolektoriuose vasarą saulė temperatūrą spusteli iki 85 laipsnių. Taigi nuo pavasario nei malkų, nei elektros naudoti nereikėjo: šeimynai visiškai užteko karšto vandens, kurį „paruošdavo“ saulė.
Priklauso nuo poreikių
Akumuliacinė talpykla veikia termoso principu. Užgesus kieto kuro katilui, talpykloje esančio karšto vandens namams šildyti užtenka dar beveik pusei paros.
Šalia akumuliacinės talpyklos sumontuota elektronika rodo temperatūrą kolektoriuje, boilerio apačioje ir viršuje. Pačiam šeimininkui nieko reguliuoti nereikia: kai saulė užkaitina – boileris įsijungia, kai saulės nėra – automatiškai išsijungia, kad žemesnė temperatūra neatšaldytų vandens.
Bendras Z. Stemplio įtaisytų kolektorių plotas yra 12,5 m2. Šeimininkas aiškino, jog plotas apskaičiuojamas pagal talpyklos dydį ir pagal tai, kam saulės baterijos bus naudojamos: ar tik karštam vandeniui paruošti, ar ir namui šildyti. Vien vandeniui pašildyti, pasak pašnekovo, turėtų visiškai užtekti 300 litrų boilerių ir poros nedidelių kolektorių. Be abejo, reikia atsižvelgti ir į namuose gyvenančių žmonių skaičių bei poreikius.
Šildo dvi savaites
Z. Stemplio ūkio pastate sumontuota akumuliacinė talpykla ir saulės kolektoriai nenauji – juos vyras parsivežė iš Vokietijos. „Nauji tokie dalykai kainuoja pasakiškai daug, ypač Lietuvoje“, – neslėpė vyras.
Be to, Z. Stemplio įsitikinimu, geriau jau naudotas, bet kokybiškas daiktas, negu naujas ir prastas.
Pačią idėją vilkaviškietis taip pat parsivežė iš Vokietijos.
„Viską išbandžiau savo kailiu, nes tai, kas rašoma internete ir ką apie tai kalba firmos, ne visada teisybė. Iš pradžių daug kas tokio šildymo rentabilumu netikėjo ir mane kritikavo, klausė, kur dėsiu šilumos perteklių. O aš vasarą paprasčiausiai atsisukdavau „gyvatuką“, radiatorius rūsyje, kad nesikauptų drėgmė“, – aiškino pašnekovas.
Saulės energijos vien vandeniui ruošti užtenka neįtikėtinai ilgai: anot Z. Stemplio, jei prikaista pilna akumuliacinė talpykla, karšto vandens užtenka savaitei ar net dviem.
Įrengė ir kitiems
Nagingumu garsėjantis Z. Stemplys tiek saulės kolektorius, tiek akumuliacines talpyklas įsirengė ne tik sau, bet padėjo pasistatyti ir ne vienam vilkaviškiečiui.
„Man visa ši šildymo įranga kainavo apie 8 tūkst. litų. Apskaičiavau, kad atsipirks maždaug per trejus metus. Tačiau kiekvienas turi skaičiuoti individualiai, nes kainą lemia įvairūs faktoriai: akumuliacinės talpyklos dydis, saulės baterijų kiekis (jis apskaičiuojamas pagal talpyklos dydį), gaminių firma ir kokybė”, – aiškino vyriškis.
Svetur skatinama
Pasaulyje ekologinės energijos panaudojimas yra skatinamas.
Pavyzdžiui, Vokietijoje Žaliųjų partijai priklausantis Marburgo miesto meras išleido potvarkį, jog ant visų šiame mieste naujai statomų ir remontuojamų namų stogų privaloma įrengti saulės kolektorius. Maža to, numatyta, kad saulės pagamintą energiją pastatų savininkai galės naudoti ne tik savo namų ūkio reikmėms, bet dar ir parduoti – valstybė yra įsipareigojusi 20 metų į priekį supirkti kolektorių pagamintą energiją.
Toks sprendimas sulaukė ir kritikos: opozicija tai pavadino „ekologine diktatūra“. Vis dėlto daugiau nei 60 proc. gyventojų pasisakė už visuotinę saulės energijos gamybą.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.