Eglė MIČIULIENĖ
Atliekų surinkimo sistemoje – dar daug svarstytinų dalykų. Tai pripažįsta ir Savivaldybės atstovai, atsakingi už tai, kad atliekų tvarkymo reikalai mūsų rajone vyktų sklandžiai.
Butas negyvenamas
Buitinių atliekų surinkimas, tvarkymas, išvežimas, rinkliava už šią paslaugą – tai sritis, kurioje klausimai ir problemos niekaip nesibaigia. Gyventojų skambučiai, nors ir ne tokie gausūs kaip šio mokesčio įvedimo pradžioje, nuolat pasiekia redakciją.
„Bute gyveno vyriškis, jis mirė ir būstas liko giminaičiams. Kol kas šis butas yra tuščias, jame niekas negyvena ir niekas neregistruotas, naujieji jo šeimininkai gyvena netgi kitame mieste. Taigi kaupti šiukšles šiame būste tikrai nėra kam. Tačiau atliekų tvarkymo mokestį vis tiek reikia mokėti, ir dar pagal plotą, nes gyventojų nėra. O už plotą mokestis – didesnis. Išvada tokia: tuščias butas „šiukšlina“ daugiau negu kitame būste gyvenantys vienas ar du žmonės“, – stebėjosi „Santakos“ skaitytoja iš Vilkaviškio.
Skaičiavo už du
Į redakciją užsuko ir Kaune gyvenantis vyriškis, kurio žmona prieš keletą metų paveldėjo namą Kybartuose. Šiame name anksčiau buvo registruoti du asmenys: minėtos moters dukterėčia ir sūnėnas. Tačiau dukterėčia jau daugiau nei prieš trejus metus išsikrausčiusi į Klaipėdą, ten deklaravusi ir gyvenamąją vietą. Sūnėnas daug metų gyvena Anglijoje, tačiau jo gyvenamoji vieta iki šiol deklaruota Kybartuose.
Taigi name gyventojų nebelikę, bet Kaune gyvenanti moters šeima visą laiką mokėjo už atliekų surinkimą ir išvežimą. Kauniečiai buvo įsitikinę, jog moka už vieną asmenį – name registruotą sūnėną.
„Neseniai į Vilkaviškį atvykęs ir į Atliekų apskaitos grupę deklaracijos užpildyti užsukęs sužinojau, jog visą laiką mokėjome už du asmenis. Užsukau į Kybartų seniūniją – ten kompiuteriai rodo, jog name registruotas vienas žmogus. O Vilkaviškyje, Atliekų tvarkymo grupėje, jau rodo du asmenis. Kaip taip gali būti? Iš kur jie ima duomenis? Visuomet galvojau, kad jei deklaruoji gyvenamąją vietą kitur, tai automatiškai esi išbraukiamas iš senos gyvenamosios vietos. Pasirodo, Vilkaviškyje yra kitaip. Kas man kompensuos už tai, kad trejus metus mokėjau dvigubai daugiau, nei priklausė?“ – klausė butą paveldėjusios moters vyras.
Mokėti – už kiekvieną objektą
Atliekų tvarkymo sritį rajone kuruojantys Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Saulius Vabalas ir vyr. specialistas Darius Bunikis neslėpė, jog tokių atvejų – toli gražu ne vienas, ir ne tik mūsų rajone. Į Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) valdybos posėdį atvažiavę kitų savivaldybių atstovai atsivežė pluoštus nepatenkintų žmonių pareiškimų.
Tačiau pagal dabartinę tvarką rinkliava už atliekas įvedama visiems nekilnojamojo turto turėtojams. Vilkaviškio rajono savivaldybės Vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą tvarkymą nuostatuose rašoma: „Jeigu vienam asmeniui priklauso keli nekilnojamojo turto objektai, už kuriuos pagal šiuos Nuostatus turi būti mokama vietinė rinkliava, jis privalo sumokėti už visus šiuos objektus.“
Yra ar nėra – mokėti reikia
Kaip žinia, už komunalinių atliekų tvarkymą galima mokėti pagal būsto plotą arba jame gyvenančių asmenų skaičių. Jei tų asmenų nėra, vadinasi, teks mokėti vietinę rinkliavą už būsto plotą.
Per brangu? Tuomet savininkui teks nueiti į Atliekų tvarkymo grupę, tuščiame būste „prirašyti“ gyventoją bei mokėti už būste tik teoriškai gyvenančių asmenų skaičių.
„Iš pirmo žvilgsnio atrodo neteisinga mokėti už tuščią plotą. Vis dėlto pažiūrėkime iš kitos pusės. Tarkime, žmogus tame būste negyvena, todėl atleidžiamas nuo mokesčio už atliekas.
Tačiau jei savininkas, pavyzdžiui, po pusės metų savo būstą išnuomos, priims kažką gyventi, ar tada jis ateis deklaruoti, kad name jau atsirado gyventojas?“ – abejojo MAATC valdybos narys D. Bunikis.
Siūlo sudaryti komisijas
Savivaldybės atstovai pripažino, jog priimta tvarka nėra labai gera.
„Ne viskas išspręsta iki galo, tačiau problemų kyla visoje Lietuvoje. Kai kurie klausimai yra labai individualūs, išskirtiniai ir apsvarstyti reikia kiekvieną atskirai. Todėl paskutiniame MAATC valdybos posėdyje kaip tik apie tai ir kalbėta. Buvo pasiūlyta, kad kiekviena savivaldybė individualiai sudarytų komisiją panašiems reikalams spręsti. Į šias komisijas įeitų savivaldybės, seniūnijos, atliekų vežėjo ir MAATC atstovai. Tačiau kol kas tai – tik pasiūlymas“, – aiškino D. Bunikis.
Privalo informuoti
Dėl to, kad trejus metus žmonės mokėjo už gyventoją, kuris seniai name negyvena, Savivaldybės atstovai kaltino pačius savininkus.
Pasak Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo S. Vabalo, išsikraustydamas iš būsto žmogus privalo informuoti Atliekų apskaitos grupę. Mat ji turi tik Nekilnojamojo turto registro pateiktus duomenis, o apie gyventojus duomenų neturi.
„Jei kažkas iš būsto išsikraustė ar laikinai ten negyvena, patys žmonės turi būti suinteresuoti apie tai pranešti: juk jiems tada reikės mokėti mažiau. Atsekti, kas kur gyvena, kas į namą atsikraustė ir kada išsikraustė, – juodas darbas. Turi dirbti „seklių komanda“, nes pasikliauti vien žmonių sąžine dar tikrai negalima“, – kalbėjo S. Vabalas.
Stambias atliekas – į aikštelę
Savivaldybės darbuotojai teigė iš gyventojų sulaukiantys ir daugiau įvairių klausimų ne tik dėl mokesčio, bet ir dėl konteinerių trūkumo, atliekų išvežimo ir kt.
Problemas mėginama spręsti tariantis su MAATC ir atliekų vežėjais – UAB „Ecoservice“.
Pasak Savivaldybės atstovų, patys žmonės ne visada linkę priimti net ir jiems palankias naujoves.
Pavyzdžiui, ilgai laukta, kol Vilkaviškyje bus atidaryta stambiųjų atliekų aikštelė Šiaurės gatvėje. Nuo rugsėjo ji jau veikia, tad senus baldus, buitinę techniką ir kitas panašias atliekas reikia vežti būtent ten. Už atliekų priėmimą šioje aikštelėje mokėti nereikia.
Tačiau daug gyventojų nesivargina vežti stambiųjų atliekų į nemokamą aikštelę ir ramiai sukrauna jas prie bendrų buitinių atliekų konteinerių.
Bet papildomai siunčiamas transportas ir vežėjų darbas tik didina atliekų surinkimo savikainą, o tai atitinkamai gali dar labiau pakelti mokestį rajono gyventojams.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.