Eglė KVIESULAITIENĖ
Prasidėjus tamsiajam metų laikui, ne vienas pastebime, jog dažniau apninka niūrios mintys, jautriau reaguojame į nesėkmes, pradedame savęs gailėti, nerimauti dėl anksčiau problemų nekeldavusių dalykų. Tai – sezoninė depresija, galinti peraugti ir į sunkesnius psichikos sutrikimus.
Jaučia ketvirtadalis
Vilkaviškio psichikos sveikatos centre tokiu metų laiku – pacientų antplūdis. Jų ypač padaugėjo, kai saulėtus, nors ir rudeniškus, orus pakeitė lietūs bei dargana. Gydytojas psichiatras Audrius Mozūraitis patikino, kad medikai kaskart būna pasirengę šiam metų laikui, nes jautresnės nervų sistemos žmones neabejotinai veikia sezonų kaita, o ypač – saulės šviesos trūkumas.
Nors literatūroje teigiama, jog medikai tamsių žiemos dienų įtaką žmogui – žiemos depresiją – jau pastebėjo prieš 150 metų, į sezonų poveikį medicinoje pradėta rimtai atsižvelgti tik prieš tris dešimtmečius. Mokslininkai ėmė tyrinėti žmonių nuotaiką lapkričio–kovo mėnesiais, kai maža saulės. Tada išskirtos trys žiemos depresijos formos: žiemos liūdesys, žiemos slogutis ir žiemos prislėgtumas. Medikai tvirtina, jog pačią lengviausią žiemos depresijos formą – žiemos liūdesį – galima diagnozuoti 25 procentams mūsų šalies gyventojų.
Įveikia patys
Žmonės, kuriems pasireiškia „vidutinis“ žiemos liūdesys, paprastai visą sezoną niekuo nesiskundžia, bet apie vasario mėnesį pasijunta išsekę. Kai dienos ima ilgėti, jiems išsivysto vėlyvas žiemos „susierzinimas“. Tų žmonių, kuriuos kamuoja žiemos slogutis, veikla per sezoną kinta. Jų nuotaika tampa prislėgta, jie jaučia padidėjusį poreikį miegoti, priauga keletą kilogramų viršsvorio, jiems sunku keltis rytais. Stiprų žiemos liūdesį jaučiančius žmones kiekvieną rudenį apima depresija ir jie negali normaliai gyventi iki pat pavasario. Jiems būdingi ir kiti depresijos požymiai: nusiminimas, beviltiškumo pojūtis, nerimas, nenoras bendrauti su aplinkiniais.
Pajutę pirmuosius simptomus, žmonės paprastai bando juos įveikti patys. Yra daug būdų, padedančių nugalėti depresiją. Svarbiausia – vyti šalin pesimistines mintis, praleisti daugiau laiko su artimaisiais bei draugais, eiti pasivaikščioti, kuo daugiau judėti, nes fizinis aktyvumas taip pat padeda įveikti depresiją – gali išjudinti mūsų vidinius resursus.
Reikėtų užsiimti patinkančia veikla, net jeigu nieko nesinori. Jokiu būdu nepiktnaudžiauti alkoholiu, sveikai maitintis ir laikytis miego režimo. Namuose neužsidangstyti langų tamsiomis užuolaidomis, o mokykloje, darbe ar važiuojant visuomeniniu transportu stengtis sėdėti arčiau lango, t. y. arčiau šviesos.
Beje, nuotaiką gerinančių savybių turi angliavandeniai, o ypač – šokoladas. Tačiau jeigu bloga savijauta tęsiasi kelias savaites, pagalbos būtina kreiptis į specialistus.
Šviesos terapija
Laiku nesikreipus pagalbos į medikus, liga gali pereiti į sunkesnę depresijos formą, kuri neišnyks pasikeitus metų laikui. Depresija – tai ne tik bloga nuotaika ar nusiminimas. Tai – kūno ir sielos liga, kuri diena iš dienos veikia mintis, jausmus, fizinę sveikatą ir elgseną, o galop gali netgi privesti prie savižudybės.
Pasaulinė sveikatos organizacija prognozuoja, kad iki 2020 metų depresija bus labiausiai paplitusi liga pasaulyje, tad būtent ji ir lems daugiausia mirčių. Naujausiais statistikos duomenimis, 45–60 procentų savižudžių serga depresija. Ji gali prasidėti bet kuriame amžiuje, tačiau dažniausiai serga 20–45 metų amžiaus žmonės.
Sezoniniai nuotaikos sutrikimai dažniausiai gydomi įvairių būdų deriniu: šviesos terapija, antidepresantais, psichologiniu konsultavimu, psichoterapija. Mokslininkai pastebėjo, kad žmonės, kenčiantys nuo sezoninės depresijos, žiemos atostogas linkę praleisti pietuose. Po kelių saulėtų dienų jie pasijunta daug geriau ir dar kurį laiką po atostogų jaučiasi visai gerai
Šie pastebėjimai davė idėją naujam požiūriui į sezoninės depresijos gydymą – tai kasdienis gydymas aukšto intensyvumo šviesos srautu. Naujas gydymo metodas vadinamas šviesos terapija. Kenčiantieji nuo sezoninės depresijos kasdien turi praleisti 30 min. tokioje šviesoje. Šviesos terapija taikoma ir mūsų rajono Psichikos sveikatos centre.
Gydo vaistais
Lietuvoje šiuo metu depresijos gydymui naudojami dauguma pasaulyje populiarių antidepresantų, todėl gydytojas psichiatras parenka tinkamiausią pacientui antidepresantą, kuris rekomenduojamas naudoti nuo pusės metų iki keleto metų ir ilgiau, priklausomai nuo depresijos pobūdžio bei sunkumo.
Gydydamas depresija besiskundžiantį pacientą, psichiatras ieško būdų didinti jo pasitikėjimą savimi, savivertės jausmą, keisti požiūrį į aplinką, mokyti artimuosius, kaip galėtų palaikyti ligonį.
Daugelyje užsienio valstybių jautresni žmonės antidepresantus rudenį naudoja netgi profilaktiškai, tad jie lengviau išgyvena „tamsųjį“ periodą. Tačiau mūsų šalyje šiuos vaistus gali skirti tik gydytojai.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.