Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras ragina tėvus, švietimo ir ugdymo įstaigų darbuotojus bei žiniasklaidą griauti mitus ir pasirūpinti šios ūmios virusinės ligos prevencija.
Vėjaraupiai yra viena dažniausių vaikų infekcinių ligų. Pernai Lietuvoje buvo registruoti 12 698 šios ligos atvejai, iš jų net 12 120 susirgimų buvo registruota vaikams iki 18 metų amžiaus.
Vėjaraupiai pasireiškia karščiavimu, pūsleliniu odos ir gleivinių bėrimu. Liga paprastai prasideda nespecifiniais požymiais – karščiavimu ir silpnumu. Virusas plinta oro lašeliniu keliu, kai sergantysis kosti, čiaudi, kalba, taip pat – tiesioginio kontakto metu per odą, liečiant bėrimus.
Vėjaraupiais dažniausiai sergama vaikystėje. Suaugę žmonės vėjaraupius ištveria kur kas sunkiau, nes komplikacijų išsivystymo rizika suaugusiesiems, sergantiems šia liga, yra daug kartų didesnė nei vaikams. Vėjaraupių infekcija itin pavojinga kūdikiams ir nėščioms moterims bei tiems, kurių imunitetas yra nusilpęs.
Nuo vėjaraupių rekomenduojama skiepytis visiems anksčiau nesirgusiems asmenims nuo vienų metų amžiaus. Skiepai nuo vėjaraupių kol kas nėra kompensuojami iš valstybės lėšų, todėl tėveliai, norintys paskiepyti savo vaikučius, turi patys susimokėti. Vaikams iki 12 m. amžiaus skiriama viena vakcinos dozė, vyresniems nei 12 m. ir suaugusiesiems rekomenduojamos dvi vakcinos dozės. Vis dar gajus mitas, kad vėjaraupiais geriau persirgti nei skiepytis, tačiau persirgus tikimybė susirgti antrą kartą išlieka. Tuomet vaikas gali susirgti juostine pūsleline. Išvengti šios ligos įmanoma pasiskiepijus vakcina, kuri apsaugo nuo įprastinės klinikinės vėjaraupių eigos.
Pasiskiepyti nuo vėjaraupių galima Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro skiepų kabinete (Kalvarijų g. 153, Vilniuje) arba poliklinikų skiepų kabinetuose.
Tiesa ir mitai apie vėjaraupius:
• Mano vaikas gali ir nesusirgti vėjaraupiais.
Netiesa. Ši infekcija tokia laki, kad praktiškai 100 proc. visuomenės ja perserga. Kuo vyresnis vaikas suserga, tuo sunkesnė yra ligos eiga
• Vėjaraupiai – labai paprasta vaikiška liga.
Netiesa. Visų pirma, ši liga ilgam uždaro vaiką namuose (apie 10 dienų), o tai labai sutrikdo šeimos socialinį gyvenimą. Kita vertus, liga gali komplikuotis odos infekcija (lieka randai), plaučių uždegimu, centrinės nervų sistemos sutrikimais (pažeidžiamos smegenėlės, sutrinka eisena, tai gali būti insulto priežastis).
• Jei vaikas serga vėjaraupiais, tai tik mūsų asmeninė problema.
Netiesa. Šeima nukenčia nuo infekcijos dėl izoliacijos, vaikas apie 10 dienų kenčia varginančius ligos simptomus. Be to, jūs galite užkrėsti šalia gyvenančią nėščiąją, suaugusįjį, kuris dar nepersirgo, arba vaiką, kurio imuninė sistema silpna, o šiems asmenims ligos eiga gali būti ypač sunki.
• Jei vaikas sirgo vėjaraupiais natūraliai, tai antrą kartą jau nebesusirgs.
Netiesa. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad apie 15 proc. asmenų, vėjaraupiais persirgusių natūraliai, imunitetas nesusidaro, todėl jiems išlieka rizika susirgti vėjaraupiais antrą kartą.
• Vakcina nuo vėjaraupių nėra pakankamai ištirta.
Netiesa. Tai viena labiausiai ištirtų vakcinų, kurios klinikinių tyrimų patirtis siekia 25 m. trukmę.
• Vakcina nuo vėjaraupių nėra efektyvi.
Netiesa. Nėra efektyvesnės priemonės kaip skiepijimas. Vakcinos efektyvumas siekia 88–90 proc., o kol kas efektyvesnės apsaugos nėra.
• Vėjaraupiais geriau per-
sirgti natūraliai.
Persirgus vėjaraupiais natūraliai, virusas visą gyvenimą išlieka nerviniuose ganglijuose (mazguose) ir bet kada gyvenime gali pasireikšti kita liga – juostine pūsleline, kuri yra labai skausminga ir sunkiai gydoma. Paskiepijus virusas ganglijuose neapsigyvena, todėl rizika susirgti juostine pūsleline yra labai maža.
• Pasaulyje nėra skiepijama nuo vėjaraupių.
Netiesa. Nemažai šalių šią vakciną turi įtraukusios į savo kalendorius ir ją kompensuoja valstybė. Prieš keletą metų dar užtekdavo skiepyti viena vakcinos doze, tačiau, didėjant skiepijimo apimtims, pastaruoju metu gydytojai jau rekomenduoja įskiepyti dvi šios vakcinos dozes, kad būtų užtikrinta maksimali apsauga.
Parengė
Daiva KLIMAVIČIENĖ
Marijampolės visuomenės centro vyr. specialistė
ryšiams su visuomene
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.