Šiais metais vykdant teisės aktų nuostatas keičiasi galvijų ir pieno pardavimo tvarka tiems ūkiams, kurie savo galvijų bandose nevykdė patvirtintų veterinarijos reikalavimų, t. y. nesudarę sutarčių su privačiais veterinarijos gydytojas dėl galvijų bandų tyrimo, siekiant gauti laisvos nuo užkrečiamųjų ligų bandos statusą. Iš šiuo metu rajone registruotų 3120 galvijų bandų sutartys sudarytos ir tyrimai atliekami tik 1812 bandų.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad ūkio subjektai, prekiaujantys galvijais su Europos Sąjungos valstybėmis narėmis, trečiosiomis šalimis, vykdantys prekybą Lietuvoje, turi laikytis patvirtintų Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimų. 2010 metais galvijų laikytojams buvo taikomos tam tikros lengvatos, t. y. leista prekiauti galvijais su kitomis ES valstybėmis tiems galvijų laikytojams, kurie pateikė prašymus rajono VMVT dalyvauti galvijų laikymo vietų sveikatos priežiūros sistemoje ir įsipareigojo vykdyti reikalavimus, kad jų galvijų bandoms būtų patvirtintas oficialus tuberkuliozės (toliau TBC), enzootinės galvijų leukozės (toliau EGL) ir bruceliozės (toliau BRC) neapimtų bandų statusas.
Nuo 2011 metų prekyba galvijais galima tik įvykdžius šias reikalavimų nuostatas: į kitas ES valstybes ir Lietuvos Respublikoje galvijai gali būti parduodami tik tuo atveju, jeigu jie yra kilę iš oficialiai TBC, EGL ir BRC neapimtų bandų.
Primename, kad vadovaujantis Pieno supirkimo taisyklių 5 punktu, „supirkėjas privalo supažindinti gamintoją, o gamintojas susipažinti su Reglamentu (EB) Nr. 853-2004, šiomis taisyklėmis, Tipinėmis pieno pirkimo–pardavimo sutarties sąlygomis, išdėstytomis pieno pirkimo–pardavimo sutartyje. Šie norminiai dokumentai turi būti supirkimo vietose. Supirkėjas teikia informaciją gamintojams aktualiais pieno kokybės ir supirkimo tvarkos bei pieno gamybos kvotų klausimais. Pagal šių teisinių aktų nuostatas numatyta, kad žalias pienas turi būti gaunamas iš karvių, kilusių iš bandų, kurioms oficialiai patvirtintas BRC, EGL ir TBC neapimtos bandos statusas.
Informuojame, kad pieno gamintojas privalo iki 2011 metų balandžio 1 d. išsitirti galvijus, kurių pienas parduodamas, dėl TBC pirmą kartą ir suplanuoti kartu su sutartį sudariusiu privačiu veterinarijos gydytoju TBC, BRC ir EGL tyrimus 2011 metams.
Nesilaikant nurodytų terminų ir neatlikus būtinų tyrimų, netirtų galvijų pieno nebus galima parduoti.
Informuojame, kad siekiant oficialiai laisvos bandos statuso galvijų bandose turi būti atliekami tokie tyrimai ir paimami mėginiai:
1. TBC – visiems vyresniems kaip 6 sav. galvijams du tyrimai su 6 mėn. pertrauka.
2. BRC – visiems vyresniems kaip 12 mėn. amžiaus galvijams:
– du kraujo mėginiai ne dažniau kaip kas 3 mėnesius arba trys pieno mėginiai ne dažniau kaip kas 3 mėnesius, o po paskutinio pieno mėginio paėmimo turi būti paimtas kraujo mėginys.
3. EGL – visiems vyresniems kaip 24 mėn. amžiaus galvijams 2 pieno arba kraujo mėginiai atliekami ne dažniau kaip kas 4 mėn.
BRC ir EGL tyrimai gali būti atliekami iš pieno, jei galvijų bandą sudaro daugiau kaip 30 proc. melžiamų karvių.
Pabrėžiame, kad gavus oficialiai laisvos bandos statusą tyrimai galvijų bandose turi būti tęsiami gautam statusui palaikyti ir turi būti atliekami tokie tyrimai:
1. TBC – visiems vyresniems kaip 6 sav. galvijams vienas tyrimas per metus.
2. BRC – visiems vyresniems kaip 12 mėn. amžiaus galvijams – du kraujo mėginiai ne dažniau kaip kas 3 mėnesius arba trys pieno mėginiai ne dažniau kaip kas 3 mėnesius.
3. EGL – visiems vyresniems kaip 24 mėn. amžiaus galvijams pieno arba kraujo mėginys kas 3 metus.
Prašome galvijų laikytojus, kurie dar nesudarę sutarčių su privačiais veterinarijos gydytojais dėl bandų tyrimo, jas sudaryti ir kreiptis į rajono VMVT su laisvos formos prašymu jas užregistruoti.
Iškilus neaiškumams prašome kreiptis į rajono VMVT tel. (8 342) 52 249.
Jonas DUBAUSKAS
Vilkaviškio rajono valstybinės maisto ir veterinarijos
tarnybos viršininkas
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.