Pastarosiomis dienomis Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ištransliavo du pranešimus apie paukščių gripo pavojų. Liga užfiksuota ir gamtoje, ir ūkyje.
Vos prieš savaitę VMVT pranešė, jog Lietuvoje gulbei nustatytas pirmasis šiemet paukščių gripo atvejis grasina ankstyvu ligos plitimu. Specialistai įspėjo paukščių laikytojus būti budrius, nesilankyti laukinių sparnuočių būriavimosi teritorijose ir atidžiai stebėti savo ūkius.
Deja, jau antradienį pranešta apie pirmąjį šiais metais labai patogeniško paukščių gripo (LPPG) protrūkį komerciniame ūkyje. Šilutės rajone esančiame Vilkyčių paukštyne, kuriame buvo laikoma virš 246 tūkst. dedeklių, ėmė masiškai gaišti vištos. VMVT paėmus mėginius, Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas patvirtino, kad ūkyje išplito LPPG virusas.
Antradienį jau buvo nugaišusios apie 30 tūkst. vištų. Tačiau, specialistų teigimu, visi paukščiai turės būti utilizuoti.
Aplink užkrėstą ūkį nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos, todėl 10 km spinduliu aplink gyvų paukščių ir jų produkcijos judėjimas be atskiro VMVT Klaipėdos apygardos leidimo yra uždraustas. Ribojimai bus taikomi mažiausiai 30 d. po pirminės dezinfekcijos atlikimo. Ar šį terminą pratęsti, bus sprendžiama įvertinus epidemiologinę situaciją. Ūkiui nurodyta sunaikinti gaišenas, pakratus ir pašarus bei dezinfekuoti visą teritoriją ir paukštides.
Į apsaugos zoną, 2 km atstumu nuo židinio, patenka vienas laikytojas, ūkyje auginantis 100 vištų dedeklių savo reikmėms, o į priežiūros zoną – dešimt naminių paukščių ūkių, laikančių virš 400 naminių paukščių savo reikmėms.
Aiškinamasi, kaip virusas pateko į paukščių laikymo vietą. Didelė tikimybė, kad tai nutiko dėl biosaugos pažeidimų.
Visi naminių paukščių laikytojai dar kartą perspėjami, kad šiltas oras labai palankus plisti gyvūnų užkrečiamosioms ligoms. Paukščių gripas platinamas per laukinius vandens sparnuočius ir išplinta žaibiškai, o dažniausiai jį perneša žmogus, tad biosaugos reikalavimų laikytis privaloma.
Apie atvejį informuota Europos Komisija bei Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija.
Paukščių laikytojai dar kartą raginami saugoti savo ūkius, o pastebėjus paukščių sveikatos pakitimus kuo skubiau pranešti privačiam veterinarijos gydytojui, VMVT arba paskambinti tel. 1879 ir 0 5 242 0108. To paties prašoma ir iš žmonių, gamtoje pastebėjusių nugaišusius sparnuočius.
„Santakos“ inf.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.