Nors šią žiemą Lietuvoje didelių šalčių neprognozuojama, ekspertai pastebi, kad vairuotojams tai – vis vien iššūkių metas. Vos pašalus, autoservisuose nutįsta vairuotojų eilės: vieni aptinka pasirodžiusias automobilių bėdas, kiti kreipiasi dėl avarijų pasekmių. Jų žalų šaltuoju metų laiku, draudimo ekspertų duomenimis, registruojama net ketvirtadaliu daugiau nei kitais metų sezonais. Sinoptikams prognozuojant permainingus orus, ekspertai pataria, į ką atkreipti dėmesį, kad jie neatneštų nepatogumų ir neplanuotų nuostolių.
Netikėtumai pašalus
Kasmet, prasidėjus šaltajam metų laikui, darbų apimtys autoservisuose išauga. Ir nors šią žiemą nesulaukiame didelių šalčių, UAB „Sostena“ kėbulų serviso atstovas Dainius Danisevičius teigia, kad besikreipiančių klientų nemažėja.
„Specifiškai žiemą visada sulaukiame vairuotojų su problemomis, kurios „išlenda“ atšalus orams: neužsiveda automobilis, neveikia stiklų apiplovimas, neatsidaro durys, nesisuka vienas arba du automobilio ratai, sutrinka važiuoklės mazgai, kuro sistema. Mitas, kad tai pasitaiko tik labai seniems automobiliams. „Paslėptas“ problemas ir naujesniems gali iššaukti netinkama automobilio priežiūra, techninė būklė, nepasiruošimas žiemai, vairavimo įpročiai ir kita“, – sako automobilių remonto paslaugas teikiančios bendrovės „Sostena“ kėbulų serviso vadybininkas Dainius Danisevičius.
Kita dažna problema – neatsargus vairavimas apgaulingu oru. Ekspertas teigia, kad stabilus šaltis ir sausas oras yra kur kas palankesnis vairavimui nei šlapdriba ir nuolatinis temperatūros svyravimas šiek tiek virš ar žemiau nulio.
„Tokiu oru vairuotojai dažnai neįvertina rizikos, pervertina savo įgūdžius, nepasirenka saugaus greičio šlapiuose ar slidžiuose ruožuose, todėl dažniau patenka į eismo įvykius. Mus tokiomis dienomis užplūsta kiemuose slydusių, nuo kelio nuvažiavusių ir su kitais eismo dalyviais susidūrusių automobilių savininkai“, – sako autoserviso atstovas.
Tenka paploninti piniginę
Minėti iššūkiai žiemos keliuose neretai neapsieina ir be pasekmių. Ne gyvybės draudimo bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ Žalų departamento vadovas Mindaugas Balinskas pastebi, kad žiemą registruojamų žalų vidutiniškai išauga apie 25 proc. lyginant su rudens ar pavasario sezonais.
„Dažniau su žalomis susiduria mažesnę patirtį turintys vairuotojai ar tie, kuriems ši žiema už automobilio vairo yra pirmoji. Tačiau pastebime, kad per didelis pasitikėjimas savo patirtimi ar vairavimo stažu taip pat gali sukelti nuostolingus ir skaudžius eismo įvykius“, – sako jis.
„Sostena“ atstovas teigia, kad remonto kainos po tokių incidentų varijuoja nuo kelių dešimčių iki kelių tūkstančių eurų.
„Nedideli susidūrimai eismo įvykių metu gali būti lengvai sutvarkomi ir kainuoti kelias dešimtis ar šimtus eurų, tačiau didelių incidentų, kurių metu pažeidžiama automobilio važiuoklė ar kėbulas, remontas gali kainuoti tūkstančiais. Pasitaiko, kad sugedus vienam automobilio mazgui, genda ir kitas. Taip nutinka, kai klientai ignoruoja problemą, toliau eksploatuoja automobilį ir tokiu būdu vėliau už remontą moka daugiau“, – pasakoja jis.
Galimybė sulaukti pagalbos
M. Balinskas pastebi, kad su nesklandumais susidūrę vairuotojai vis dažniau naudojasi pagalbos kelyje paslaugomis.
„Praėjusių metų sausį fiksavome dvigubą pagalbos kelyje atvejų šuolį. Dažniausiai tai buvo situacijos, kai automobiliai nebeužsivesdavo, įstrigdavo pusnyse šalia kelio arba kiemuose, taip pat būdavo teikiama pagalba transportuojant nebevažiuojančius automobilius į servisą“, – sako draudimo ekspertas.
Vis dėlto jis atkreipia dėmesį, jog dalis vairuotojų vis dar pamiršta, kad susidūrę su iššūkiais gali pasinaudoti šia paslauga, nors ji yra įtraukta į 90 proc. įprastinių Kasko draudimo sutarčių.
„Klientams ėmus gelbėti automobilį patiems ar su draugų pagalba pasitaiko atvejų, kai, pavyzdžiui, bandydami išjudinti jį iš pusnies ar provėžų, nuslysta į greta stovintį automobilį. Taigi, nedidelė ir lengvai išsprendžiama problema taip tik komplikuojasi“, – pastebi M. Balinskas.
Dėl to ekspertas rekomenduoja išsiaiškinti, kokios draudimo paslaugos ir kokiomis sąlygomis priklauso, bei turėti reikiamus kontaktus, kad prireikus pagalbos, ji būtų lengvai pasiekiama.
Kaip paruošti automobilį?
„Įsibėgėjant žiemos sezonui, nepriklausomai nuo automobilio amžiaus, vairuotojams vertėtų patikrinti akumuliatorių, pakeisti langų skystį į žieminį, išplauti automobilio tarpdurius, nuvalyti gumas ir jas sutepti specialiais impregnantais“, – pataria „Sostena“ atstovas.
Nereikėtų pamiršti ir automobilio pakabos bei stabdžių sistemų. Automobiliams, kurie turi mechaninį rankinį stabdį, būtina profilaktiškai patikrinti stabdžius ir rankinio stabdžio trosų būklę, kad jie neužšaltų.
Dyzeliniams automobiliams verta pakeisti degalų filtrą, patikrinti variklio pakaitinimo žvakių grandinę ir žvakes. Netvarkinga dyzelinio automobilio užvedimo sistema dažnai būna priežastis, kodėl jis sunkiai užsiveda šiek tiek pašalus.
„Bene svarbiausia – įvertinti padangas ir, esant poreikiui, jas pasikeisti. Neretai po praėjusio sezono jos būna pasenusios: sukietėjusios, netolygiai nudilusios ar su labai mažu protektoriaus likučiu. Net jei pagal reikalavimus su jomis dar galima dalyvauti eisme, suvaldyti automobilį prastesnėmis oro sąlygomis bus sudėtingiau“, – sako D. Danisevičius.
Didesnė rizika – iš skubėjimo
Būtent padangų būklė dažnai lemia ir smulkius eismo įvykius, pastebi serviso atstovas.
„Dauguma automobilių turi išmaniąsias stabdymo ar šoninio slydimo sistemas, tačiau tam, kad jos veiktų gerai ir būtų sukibimas su kelio danga, automobilio padangos turi būti kokybiškos ir geros būklės. Priešingu atveju slidžiame ar prastai nuvalytame kelio ruože kyla rizika nesuvaldyti transporto priemonės stabdant ar posūkyje bei atsitrenkti į kliūtį“, – aiškina ekspertas.
Jis taip pat primena, kad kuo greičiau automobilis važiuoja, tuo sunkiau jį bus suvaldyti slidžiame kelyje. Be to, didesnis greitis kone visada reiškia ir didesnius nuostolius eismo įvykio atveju.
Dar viena dažna problema – skubotas pasiruošimas. „Turbūt visi esame matę kelyje „užsimaskavusių“ automobilių, kurie važiuoja gatve apsnigti, nenuvalyti, su priekiniu stiklu, nutirpusiu tik vairuotojo akių lygyje. Visa tai mažina matomumą, pastabumą ir kelia pavojų ne tik vairuotojui, bet ir kitiems eismo dalyviams“, – sako jis.
„Net ir nedidelis techninis eismo įvykis reiškia papildomus rūpesčius ir laiko gaišatį – nė nekalbant apie skaudžius atvejus, kai jų metu nukenčia žmonės. Todėl kelios papildomos minutės, praleistos tinkamai pasiruošiant kelionei bei pasirenkant saugų atstumą ir greitį, tikrai atsipirks – ypač permainingu ir apgaulingu žiemišku oru“, – apibendrina Dainius Danisevičius.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.