Studijų programas šiuo metu besirenkantiems abiturientams Vilniaus universiteto bakalauro diplomą rankose jau laikantis vilkaviškietis Rokas Švelginas siūlytų rinktis biochemiko kelią. Vaikinas įsitikinęs kad tai labai įdomus ir plačias galimybes suteikiantis mokslas.
Domėjosi chemija
Anot Roko, kai kam biochemija gali pasirodyti gan siaura sritis, tačiau iš tiesų taip nėra. Vilkaviškietis prisipažįsta ir pats anksčiau taip manęs, o išankstinę nuomonę pakeitė pačios studijos. Chemija vilkaviškietį sudomino nuo pat pradžių, kai aštuntoje klasėje pradėjo jos mokytis. Vėliau žinios gilėjo ir darėsi vis įdomiau.
– Studijuodamas supratau, kad vien chemija yra daug platesnė, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Studijose labai pagilinau šio mokslo žinias, praplėčiau biologijos, anglų kalbos ir informatikos. Susidūriau su tokiais mokslais, kaip bioinformatika, molekulinė biologija, genetika, spektroskopija, organinė chemija ir, žinoma, pati biochemija, – pasakojo R. Švelginas.
Roką labiausiai sužavėjo biostatistika, per kurios paskaitas išmoko sukurti programas, valandas trunkančius skaičiavimus atliekančias per kelias sekundes.
Rokas įsitikinęs, kad biochemija – viena populiariausių, perspektyviausių ir konkurencingiausių sričių šiuolaikiniame pasaulyje, į studijų programas pritraukianti daugiausia motyvuotų studentų.
Tyrinėdama gyvosios materijos cheminę sudėtį ir joje vykstančius cheminius procesus, biochemija padeda kurti biotechnologijas ir spręsti aktualias biologijos ir medicinos problemas. Šios srities specialistai reikalingi ir Lietuvoje, ir užsienyje.
Anot Roko, baigus biochemiją galima įsidarbinti mokslo institutuose ir centruose, taip pat ir gamybinėse bei komercinėse įmonėse. Daugiausia biochemijos absolventų įsidarbina tokiose įmonėse, kaip „Thermo Fisher Scientific Baltic“, „Nacionalinis vėžio institutas“, „Biotechpharma“ ir kt.
Įžvelgia bendrumo
Paklaustas, kokia buvo įdomiausia studijų patirtis, Rokas sakė, jog įdomu buvo viskas, tačiau šiuo metu dar gyvena diplominio darbo rašymo įspūdžiais.
– Ruošdamas baigiamąjį darbą ne tik dirbau tikroje laboratorijoje ir įgijau praktinės patirties, bet ir susipažinau su daugybe žmonių, besidarbuojančių mokslo srityje. Taip pat įgijau pasitikėjimo savo jėgomis ir turėjau galimybę prisidėti prie naujų mokslinių atradimų, – pasakojo R. Švelginas.
Prieš kelias savaites Roko apgintas bakalauro darbas gavo aukščiausią įvertinimą. Akivaizdu, kad jaunuolis į studijas įdėjo daug laiko ir jėgų.
Biochemiją R. Švelginas puikiai derina su kita mėgstama veikla – muzika. Nuo mažens pastebėję muzikinius sugebėjimus tėvai sūnų nuvedė į muzikos mokyklą. Nors iš pradžių ir nenoriai lankęs pamokas, vėliau Rokas puikiai įsiliejo į muzikines mokyklos veiklas: grojo akordeonu, fortepijonu, trimitu, labai patiko dainuoti.
Mokykloje aktyviai muzikavęs vaikinas dabar teigia, jog muzika artima ir jo studijuotai biochemijai.
– Tyrimus atlikę mokslininkai nustatė, kad muzika suaktyvina tas pačias smegenų sritis, kaip ir laiko bei erdvės suvokimas. Mokydamasis groti įgyji kitų svarbių įgūdžių – kantrybės, užsispyrimo, kurie man padėjo gilintis į sudėtingus cheminius procesus. Apskritai, tarp muzikos ir mokslo, tiriančio gyvuose organizmuose vykstančias reakcijas, įžvelgiu daug bendro, – kalbėjo R. Švelginas.
Dainuoja ansamblyje
Studijuodamas sostinėje vaikinas taip pat nebuvo apleidęs muzikos. Jau nuo pirmų studijų metų jis prisijungė prie Vilniaus universiteto dainų ir šokių ansamblio kolektyvo, dainavo jo chore.
– Dalyvavimas ansamblio veikloje man labai patiko. Kolektyve radau daugybę bendraminčių ir įgijau įvairiausių patirčių. Teko nugalėti scenos baimę, dalyvauti Dainų šventėje. Kolektyvas – labai draugiškas, todėl susitinkame ne tik per repeticijas ar koncertus, bet drauge leidžiame ir laisvalaikį – dalyvaujame vasaros stovyklose, plaukiame baidarėmis, užsiimame kita smagia veikla, – pasakojo Rokas.
Dabar R. Švelginas siekia susirasti tokį darbą, kur galėtų įgauti daugiau praktinių žinių, mat studijavęs teoriją praktikoje jaučiasi dar visai „žalias“. Vilkaviškietis svajoja įsidarbinti įmonėje „Thermo Fisher Scientific Baltic“ – didžiausioje pasaulio bendrovėje, teikiančioje produktus ir paslaugas gyvybės mokslams. Čia jis įgytų daugiau laboratorinio darbo patirties, praplėstų žinias apie biochemijoje naudojamus metodus ir išbandytų save.
Morta INKRATAITĖ
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.