Tapkime draugais!

Dujų balionų daugiabučiuose laukiantiems gyventojams – verslo realybė

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė KVIESULAITIENĖ

Suskystintų dujų balionų daugiabučiuose priversti atsisakyti gyventojai laukia, kada galės naudotis elektrinėmis viryklėmis. Prastėjant paslaugų kokybei suskystintų dujų balionai prieinami ne kiekvienam.

Neturi alternatyvos

Į redakciją paskambinusi viename iš J. Basanavičiaus aikštės daugiabučių gyvenanti vilkaviškietė Danutė rūpinosi, kad jos kaimynė jau kelios dienos neturi galimybės pasigaminti maisto, nes gyvena be dujų. Ištuštėjus balionui vieniša moteris bandė kreiptis tai į vieną, tai į kitą firmą, tačiau pristatyti dujų visos atsisakė.

– Dujomis prekiaujančios firmos atstovas sakė, kad jiems griežtai uždrausta gabenti dujas į daugiabučius, nes įstatymu numatyta, kad toks energijos šaltinis keičiamas saugesniu – gamtinėmis dujomis arba elektra. Bet į mūsų namą gamtinės dujos neįvestos, elektrinių viryklių taip pat neturime, tai ką daryti? – klausė vilkaviškietė.

Moteris pasakojo, kad jos namo gyventojai seniai kreipėsi į daugiabutį administruojančią bendrovę ir ši žadėjo problemą spręsti, tačiau kol kas žmonės naudojasi dujų balionais ir kitos alternatyvos neturi. Danutė sakė, kad yra kaimynų, kurie pasistatę elektrines virykles ir yra patenkinti. Tačiau seniai statyto daugiabučio elektros laidai tokiems krūviams nepritaikyti, tad jei elektrines virykles pasistatytų visi gyventojai, tokios galios instaliacija neatlaikytų ir visi liktų ne tik be dujų, bet ir be elektros.

Danutė pripažino, kad dauguma kaimynų patys nuvyksta ir nusiperka dujų, matyt, nesigirdami, jog gyvena daugiabutyje. Patys ir prisijungia. Nors tokie, anot Danutės, labai rizikuoja, nes balioną turi prijungti specialistas. Juk jei įvyktų nelaimė, dujos sprogtų, tai kaltininkui tektų atsakyti už viso namo bėdas.

– Skambinome ir į rajono Savivaldybę, ir į seniūniją – niekas negali padėti. Pataria laukti, gal dujininkai visgi atvyks. Tai kiek mes galime laukti? Jei mūsų name elektros instaliacijos nesutvarkys dar kelis metus, tai taip ir sėdėsime be šilto maisto? – svarstė vilkaviškietė.

Neapsimoka išlaikyti

Nors Vyriausybė anksčiau skelbė, kad dujų balionų didesniuose nei dviejų aukštų daugiabučiuose nebeliks jau nuo šių metų, vėliau terminas buvo pakoreguotas – perkeltas į 2023 metus. Tad iškilo klausimas, kodėl prekiautojai balionais atsisakė vežti dujas į daugiabutį, jei įstatymas to daryti kol kas nedraudžia.

Pervažiavę dujų balionais prekiaujančias degalines įsitikinome, kad dujininkai klientams tiesiog užkalba dantį. Ne vienas patvirtino, kad balionai apskritai į namus nebevežami – nesvarbu, ar tai būtų daugiabutis, ar privatus vienaaukštis namas. Paklausti, kodėl taip nutiko, verslininkai tvirtino, jog tai tiesiog neapsimoka finansiškai.

– Jūs tik pagalvokite, kiek kainuoja išlaikyti balionus vežiojantį darbuotoją ir dar automobilį. Net ir pritaikius papildomą mokestį už atvežimo paslaugą tai neatsipirks. Juk papildomai sutiktų mokėti nebent vienišos senutės, kurios pačios nepajėgia atsinešti ir prisijungti baliono. Kitiems tai problemų nesudaro. Norint išsilaikyti rinkoje reikia žiūrėti, kad tavo prekė būtų pigesnė už konkurento, – kalbėjo pavardės nenorėjęs viešinti verslininkas.

Tiems, kas patys nepajėgia užsinešti 50 kg sveriančio baliono, verslininkas pasiūlė pirkti mažesnės talpos ir lengvesnį. O nemokantiesiems prisijungti dujininkai visuomet paaiškina, kaip tai padaryti.

Akivaizdu, jog laukti, kada į duris pasibels balionu nešinas dujininkas, naivu. Tad neturintieji galimybės atsigabenti ir prisijungti baliono jau patys dairosi, kaip įsivesti gamtines dujas ar įsigyti elektrinę viryklę.

Finansavimą gavo

Daugiabučius Vilkaviškyje administruojančios UAB „Vilkuva“ Komunalinių patarnavimų skyriaus vedėja Vilija Kriščiukaitienė sakė, kad jai žinoma J. Basanavičiaus aikštėje esančių daugiabučių problema, kuri šiemet tikrai bus išspręsta.

Programa, pagal kurią suskystintų dujų balionus daugiabučiuose numatyta pakeisti kitais energijos šaltiniais, pradėta įgyvendinti 2020 m. Nors UAB „Vilkuva“ buvo kreipusis dėl lėšų, kurios iš valstybės biudžeto skiriamos bendrosioms inžinerinių elektros ar gamtinių dujų sistemoms įrengti, pernai visiems pinigų nepakako. Šiemet iš valstybės biudžeto tam skirta dar beveik 10 mln. eurų.

– Jau gavome patvirtinimą, kad visiems namams, dėl kurių pateikėme paraiškas, finansavimas skirtas. Tad dabar ieškosime rangovo, kuris galės atlikti elektros instaliacijų pertvarkymo darbus, – sakė V. Kriščiukaitienė. – Iš viso Vilkaviškyje turime 9 daugiabučius namus, kuriuose likusios dujų balionais kūrenamos viryklės. Tokių yra V. Pietario, S. Nėries, Gedimino, Vilniaus gatvėse ir J. Basanavičiaus aikštėje. Iki metų pabaigos projektą įgyvendinsime.

Primename, kad įpareigodama atsisakyti dujų balionų daugiabučiuose Vyriausybė vienam butui skirs iki 726 eurų paramą. Iš jų iki 242 eurų skiriama bendrosioms inžinerinių elektros ar gamtinių dujų sistemoms įrengti ar pertvarkyti laiptinėse bei bendrosios paskirties patalpose, 242 eurai – butų elektros instaliacijai ar dujų sistemai pertvarkyti ir dar tiek pat – elektrinei arba dujinei viryklei įsigyti.

Iš rajone dujų balionais besinaudojusių daugiabučių namų gyventojų kiek daugiau nei pusė energijos šaltinį jau pakeitė su valstybės parama.

Vėlesniais metais finansavimo šiai sričiai nenumatyta. Tad ateityje atsisakyti dujų balionų ir ieškoti alternatyvios energijos gyventojams greičiausiai teks už savo pinigus.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content