Tapkime draugais!

Pokyčiai turi paliesti kiekvieną vaiką

Paskelbė:

Paskelbta:


Nuo 2022 m. rugsėjo 1 d. švietimo įstaigose bus pradedamos įgyvendinti atnaujintos bendrosios ugdymo programos. Pirmiausia startuos priešmokyklinio ugdymo programa, o nuo 2023 m. prisijungs ir kitų dalykų programos.

Suburta UTA komanda

Šiam pokyčiui intensyviai ruošiasi visos švietimo įstaigos: analizuojami programų projektai, aprašai, o mokytojai, vadovai, Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistai aktyviai dalyvauja mokymuose, diskusijose. Rajone yra sudaryta UTA (Ugdymo turinio atnaujinimo) komanda, kurios tikslas – pasiruošti UTA įgyvendinimui savivaldybėje.

Aš, kaip tos komandos narė, manau, jog svarbiausias mūsų tikslas – kad patikėtų visos Savivaldybės, o taip pat ir visos Lietuvos, mokyklos šio pokyčio prasme ir būtinybe, nes antraip tai bus tik dar vienas dokumentas stalčiuje.

Kodėl atnaujinamos bendrosios programos?

Ugdymo turinys atnaujinamas remiantis švietimo būklės analize, kuri rodo, jog dabartinis ugdymo turinys nepakankamai užtikrina socialinį teisingumą ir neatitinka ateities poreikių: gyvenimas sparčiai kinta, o bendrosios programos paskutinį kartą buvo atnaujintos 2008 – 2011 m. Ugdymo turinys yra perkrautas: vaikai daug mokosi, bet rezultatai nėra džiuginantys.

Viena iš priežasčių yra ta, jog ne taip mokoma, tad atnaujinimo tikslas – užtikrinti aukštesnę bendrojo ugdymo kokybę, siekti geresnių kiekvieno mokinio rezultatų.

Svarbu visiems suprasti, kas ir kaip keisis

Neseniai mūsų įstaigoje vyko visuotinis tėvų susirinkimas-diskusija „Geros mokyklos link“. Renginio metu ir kalbėjome apie artėjančius pokyčius. Akcentavome, jog didelis dėmesys bus skiriamas mokinio, kaip žmogaus, savybių ir vertybių ugdymui (Lietuvos mokiniams labiausiai trūksta pasitikėjimo, atsparumo, atkaklumo ir pagarbos), o siekiant suteikti mokiniams tvirtus ir tvarius žinių pagrindus dalykų turiniu bus ugdomos 7 kompetencijos: pilietiškumo, pažinimo, kultūrinė, skaitmeninė, kūrybiškumo, komunikavimo ir socialinė, emocinė ir sveikos gyvensenos. Su tėveliais aptarėme, kaip turi keistis pamoka, kad šios kompetencijos būtų ugdomos.

Pasidžiaugėme, jog mūsų mokykloje jau vyksta problemų sprendimo dienos, savivaldaus mokymosi dienos, kurių metu integruojant įvairius dalykus ir ugdomos mokinių kompetencijos, o jas vaikai įsivertina pagal iš anksto aptartus kriterijus. Mokytojai turi patirties vesti integruotas pamokas (būtent integracija ir yra vienas iš esminių pokyčių), kelti probleminius klausimus. Siekiant išugdyti kompetencijas svarbu užtikrinti jų ugdymo nuoseklumą ir tęstinumą, remtis mokinio individualia pažanga ir orientuotis į jo gabumus bei stiprybes, t. y. pažinti vaiką ir jį nuosekliai ugdyti atsižvelgiant į žmogaus raidos tarpsnius nuo darželio iki dešimtos klasės. Todėl mūsų įstaigoje rengiamos naujos ikimokyklinio ugdymo programos, kuriose susipins humanistinės, lauko ir Valdorfo pedagogikos.

Tėveliai pritarė šioms naujovėms ir šiltai atsiliepė apie jau vykdomas veiklas bei pastebimus pokyčius. Vienas iš tėvelių pastebėjo: „Jeigu vaikai išeis iš mokyklos geresniais žmonėmis, tai pokyčiai būtini.“

Tačiau tam reikalingas glaudus bendravimas ir bendradarbiavimas tarp mokytojų ir tėvų, aiškių ir visiems suprantamų tikslų išsikėlimas, jų siekimas bei nuolatinis kalbėjimasis.

Svarbu visoms mokykloms

Jau Geros mokyklos koncepcijoje pažymėta, kad ugdymo turinys turėtų būti įdomus, skatinantis veikti, pakankamai platus ir nuodugnus, kuriantis iššūkius, skatinantis spręsti problemas. Pabrėžiama, kad turi būti ugdomos šiuolaikiniam gyvenimui būtinos kompetencijos, mokomasi tyrinėjant, eksperimentuojant, atrandant ir išrandant, kuriant, bendraujant ir bendradarbiaujant mokykloje „be sienų“. Bet ar tai rasime visose mokyklose?

Tad belieka tikėti, jog atnaujintos ugdymo programos, jų įgyvendinimo rekomendacijos, kompetencijų ir vaiko raidos aprašai bus ant kiekvieno mokytojo, direktoriaus, skyriaus specialisto stalo, kad ateinantys pokyčiai tikrai paliestų kiekvieną vaiką.

Sidutė ČERNAUSKIENĖ

Gižų Kazimiero Baršausko mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė, Vilkaviškio rajono savivaldybės Ugdymo turinio atnaujinimo komandos narė

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

Įvykiai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content