Prieš 25 metus susikūrusi Vilkaviškio sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija duris plačiai atveria kiekvienam žmogui, kuris visuomenėje sunkiai suranda prieglobstį ir atjautą. Organizacija stengiasi, kad kiekviena diena jos nariams taptų šviesesnė, o aplinkinis pasaulis neatrodytų toks atšiaurus.
Vienija bendrystė
Viename iš ligoninės teritorijoje esančių pastatų įsikūrusią bendriją triskart per savaitę, antradieniais–ketvirtadieniais, lanko psichikos negalią turintys žmonės: renkasi į užsiėmimus, kuriuose bendrauja, drauge dirba, pramogauja, o jiems padeda bendrijos pirmininkė Gražina Barkauskienė, socialinė darbuotoja Danutė Grabauskienė ir muzikinius užsiėmimus vedanti Romutė Navickienė.
Buvusi bendrijos vadovė Albina Tiunaitienė prisimena pačią pirmąją organizacijos sukūrimo dieną, kai jos buvo paprašyta tapti gydytojų Jovitos Paulauskaitės ir Ramutės Grumadienės iniciatyva įkurtos bendrijos pirmininke.
„Tuomet išsigandau, nes iki tol nebuvau nieko panašaus dirbusi. Bet sutikau ir žingsnelis po žingsnelio judėjome į priekį. Tada supratau, kad būti šios organizacijos dalimi man labai daug reiškia“, – pasakojo A. Tiunaitienė.
Buvusi vadovė prisiminė nelengvą organizacijos veiklos pradžią: neturėjo nuolatinių patalpų, trūko lėšų. „Rašiau ne vieną projektą, kad gautume finansavimą bendrijos veiklai. Nors buvo nelengva, nepasidavėme. Tad dabar turime pagrindą pasidžiaugti, kad tiek metų gyvuojame ir galime padėti žmonėms“, – pasakodama džiaugėsi A. Tiunaitienė.
Bendrijos, kurią sudaro 51 narys, dabartinė pirmininkė G. Barkauskienė organizacijai vadovauti pradėjo prieš pusmetį. Paklausta, kodėl nusprendė imtis tokios atsakingos veiklos, moteris atskleidė, kad prie organizacijos prisijungė dėl dukros, kuri turi negalią.
„Ieškojome organizacijos, kuri mums tiktų. Atėjusi į Vilkaviškio sutrikusios psichikos žmonių globos bendriją pamačiau, kad dukra galės save realizuoti. Nusprendėme, kad čia jaučiamės smagiausiai: puikūs žmonės, atmosfera, o vyraujanti bendrystė visus vienija“, – mintis išsakė pirmininkė.
Ypatinga trauka
Į Vilkaviškio sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos užsiėmimus atvyksta ir asmenys iš Didvyžių socialinės globos namų grupinio gyvenimo namų. Įstaigos socialinė darbuotoja Ramunė Brazauskienė pasakojo, kad neįgaliems žmonėms norėjosi bendravimo, artimesnio tarpusavio kontakto.
Grupinio gyvenimo namų gyventojams sunkiai sekėsi rasti tinkamą įstaigą, kuri juos šiltai priimtų. „Čia dirbančios moterys mus priėmė noriai ir nuoširdžiai, o tai suteikė daug optimizmo – jaučiame bendrystę“, – įspūdžiais dalinosi socialinė darbuotoja.
R. Brazauskienė pabrėžė, kad psichikos negalią turintiems žmonėms labai reikia paprasto, šilto bendravimo. Grupinio gyvenimo namų gyventojams labai svarbu turėti galimybę išsipasakoti, pasikalbėti. O Vilkaviškio sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija – tarsi viena didelė šeima.
Socialinei darbuotojai pritarė bendrijos užsiėmimus lankanti Vita Liaukuvienė.
„Būti čia man labai patinka. Mes dainuojame, darome rankdarbius. Kuomet iš užsiėmimų pareinu namo, jaučiuosi sveika ir pailsėjusi. Mane čia tarsi magnetas traukia“, – kalbėjo moteris.
Vyksta užsiėmimai
Vilkaviškio sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos veiklą finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, taip pat remia Vilkaviškio rajono savivaldybė.
Vilkaviškio sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijoje dirbančios moterys viską daro pačios, nuolat naršo internete, ieškodamos naujų idėjų užsiėmimams.
Pamokėlių metu neįgalieji mokomi siuvinėti, megzti, lipdyti skulptūras, verti spalvotas apyrankes. „Matome, kad mūsų pamokėlės padeda neįgaliesiems nusiraminti, išsikrauti ir atsipalaiduoti“, – kalbėjo pirmininkė Gražina Barkauskienė.
Bendriją lankantis vaikinas Mantas Buzas pasakojo, kad organizacijoje jaučiasi labai gerai, o mėgstamiausias užsiėmimas – verti apyrankes, kurias kam nors dovanoja. Visgi svarbiausia – bendravimas.
Mėgstantiesiems aktyvesnę veiklą organizacija suteikia galimybę pasportuoti, turi treniruoklių.
Muzikinius užsiėmimus vedanti Romutė Navickienė sakė, kad neįgalieji labai mėgsta dainuoti. Muzika sukelia tik geras emocijas, atpalaiduoja, priverčia užsimiršti, į šalį nustumdama blogas mintis ir išgyvenimus. 2007 m. organizacijoje susikūręs ansamblis „Radastėlė“ gyvuoja iki šiol ir turi kuo pasigirti: du kartus užėmė I vietą respublikiniuose neįgaliųjų konkursuose, koncertuoja įvairiuose renginiuose.
Neįgaliesiems labai patinka kelionės, tad kasmet laukia, kada galės kur išvykti, taupo tam pinigus. Kiekvieną vasarą organizacijos nariai vyksta atostogauti į pajūrį. Šįmet pakeitė maršrutą ir ilsėjosi ne Šventojoje, o Palangoje, todėl dėkingi Seimo nariui Algirdui Butkevičiui, kuris padengė dalį kelionės išlaidų.
Laukiami savanoriai
Bendrijoje nuo šių metų pradžios dirbanti, didelę patirtį socialinėje srityje turinti Danutė Grabauskienė neabejojo, kad organizacija, vienijanti psichikos negalią turinčius žmones, labai reikalinga. „Tokie žmonės nori išeiti iš namų, pabendrauti. Didelė dalis visuomenės jų nesupranta, todėl ši nevyriausybinė organizacija tiesiog būtina“, – sakė D. Grabauskienė.
Organizacijos nariai kviečia ir kitus rajono gyventojus prisidėti prie bendrijos veiklos, pabendrauti su neįgaliaisiais, jiems padėti, pamokyti įvairių veiklų. Bendrijos vadovė G. Barkauskienė sakė, kad savanorių veikla organizacijai būtų labai naudinga. Ypač džiugu būtų sulaukti naujų žmonių – nauji veidai neįgaliuosius labai džiugina.
Kotryna RAKAUSKAITĖ
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.