Tapkime draugais!

Įtrauktiesiems į pensijų kaupimą laiko apsispręsti liko iki birželio 30 dienos

Paskelbė:

Paskelbta:


Labai svarbu, kad visi šiemet į antrosios pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai priimtų sprendimą dėl kaupimo iki birželio 30 d. „Sodra“ atsako į dažniausiai žmonėms rūpimus klausimus dėl įtraukimo į kaupimą ir dalyvavimo antrosios pakopos pensijų kaupime.

Į kaupimą antrojoje pakopoje sausio pradžioje buvo įtraukta beveik 68 tūkst. gyventojų. Tai žmonės, kuriems mažiau nei 40 metų ir kurie dirba pagal darbo sutartį arba vykdo savarankišką veiklą, tačiau niekada iki šiol nekaupė pensijai. Pranešimai apie įtraukimą buvo išsiųsti į jų asmenines paskyras www.sodra.lt/gyventojui. Tiems, kurie neperskaitė pranešimo asmeninėje paskyroje, informacija apie įtraukimą į pensijų kaupimą bus siunčiama ir registruotu laišku.

Šie gyventojai dar turi daugiau nei tris mėnesius apsispręsti: nieko nedaryti ir nuo liepos 1 d. tapti pensijų kaupimo sistemos dalyviais „Sodros“ parinktoje bendrovėje bei pradėti mokėti pensijų kaupimo įmokas, sudaryti sutartį su savo pasirinkta kaupimo bendrove arba iki birželio 30 d. pateikti prašymą atsisakyti dalyvauti kaupime.

Naujai įtrauktiems dalyviams atsisakyti kaupimo labai paprasta. Prisijungus prie asmeninės paskyros www.sodra.lt/gyventojui , matomas prašymas atsisakyti kaupimo. Prašymas yra beveik užpildytas, tereikia paspausti mygtuką „Pateikti“. Prašymą taip pat galima užpildyti atvykus į bet kurį „Sodros“ priimamąjį.

Pradėjus kaupti antrojoje pakopoje, galimybės atsisakyti dalyvavimo pensijų kaupime nebėra, todėl ypač svarbu, kad visi įtrauktieji pasirinktų sau tinkamiausią variantą – dalyvauti kaupime ar ne – iki minėtos datos. Neatsisakiusiesiems kaupimo įmokos automatiškai bus pradėtos nuskaičiuoti nuo liepos 1 d.

Svarbu prisiminti, kad žmonės įtraukiami į pensijų kaupimą kas trejus metus, kol jiems sukaks 40 metų. Tad jei 2020 m. atsisakėte dalyvauti pensijų kaupime, šiemet vėl galėjote sulaukti kvietimo pradėti kaupti. Tai pasitikrinti galite savo asmeninėje „Sodros“ paskyroje.

Dalyvavimas antrosios pakopos pensijų kaupime neturi jokios įtakos senatvės pensijos dydžiui. Į gyventojo sąskaitą pensijų fonde pervedamos tik įmokos nuo jo darbo užmokesčio (3 proc. nuo žmogaus draudžiamųjų pajamų) ir paskata iš valstybės biudžeto (1, 5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio šalyje). Pasinaudojus „Sodros“ pensijos skaičiuokle, galima pasitikrinti, kokio dydžio pensija jums prognozuojama, jei nedalyvausite pensijų kaupime, ir kokio dydžio pajamas turėtumėte senatvėje, jei dalyvautumėte kaupime.

Valstybės paskata – 1, 5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU) šalyje gali padvigubinti mažiausiai uždirbančių kaupimo dalyvių įmokas. Pavyzdžiui, šiais metais minimalią mėnesinę algą (MMA) gaunančio žmogaus įmoka į pensijų fondus yra 25, 2 euro, valstybės įmoka už žmogų – 23, 85 euro. Taigi, iš viso sukaupiama 49, 05 euro per mėnesį.

Kuo ilgiau gyventojas dalyvauja antros pakopos pensijų kaupime, kuo didesnę sumą sukaupia, tuo didesnio priedo prie pensijos gali tikėtis. Kokių pensijų anuiteto išmokų tikėtis, galite sužinoti pasinaudoję skaičiuokle.

Žmonės teiraujasi, kas bus, jeigu neturės pinigų įmokoms mokėti?

Gyventojai antrosios pakopos pensijų kaupimo įmokas moka nuo savo draudžiamųjų pajamų – lėšas perveda darbdavys, kartu su kitomis socialinio draudimo įmokomis. Tokiu atveju, jeigu gyventojo pajamos sumažėja arba jis praranda darbą, į pensijų kaupimo fondą pervedamos mažesnės įmokos arba jos išvis nemokamos. Gyventojai taip pat gali bet kada laikinai sustabdyti antrosios pakopos pensijų kaupimo įmokų mokėjimą ne ilgesniam nei 12 mėnesių laikotarpiui per visą kaupimo laiką. Stabdyti įmokų mokėjimą galima tuomet, kai žmogus gauna pajamas, tačiau jam reikia lėšų kitoms reikmėms.

Pensijų anuitetų fondas, gavęs įmokas už įsigyjamus pensijų anuitetus, gautus pinigus investuoja, kad būtų uždirbtas papildomas pelnas, o ne tik garantuojamos palūkanos, kurios jau įskaičiuotos į pensijų anuiteto dydį. Uždirbtas pelnas paskirstomas pensijų anuitetų gavėjams indeksuojant pensijų anuitetus „Sodros“ patvirtinta tvarka.

Pensijų anuitetų indeksavimas priklauso nuo finansų rinkų ir investavimo rezultatų, todėl ne kiekvienais metais yra galimybė indeksuoti pensijų anuitetus. Tačiau neigiami investavimo rezultatai nemažina pensijų anuitetų. Pensijų anuitetai negali mažėti.

Taigi, žmogus gaus ne mažesnes nei nurodyta sutartyje pensijų anuiteto išmokas visą likusį gyvenimą, o teigiami investavimo rezultatai gali padidinti anuitetų išmokas.

Gyventojams kyla abejonių, ar verta visą gyvenimą mokėti antrosios pakopos pensijų kaupimo įmokas, jeigu nebus lemta sulaukti pensijos arba gyvens vos kelerius metus.

Jeigu žmogus nesulauktų senatvės pensijos amžiaus, pensijų fonde sukauptą turtą gautų jo paveldėtojai. Lietuvos gyventojų gyvenimo trukmė ilgėja ir artėja link Vakarų Europos gyvenimo trukmės, todėl vis daugiau žmonių sulauks senatvės pensijos amžiaus. Prognozuojama, kad daugiau nei 50 proc. žmonių pensijoje gyvens vidutiniškai dar bent 20 metų.

Tai lemia ir pensijų anuitetų, kuriuos moka „Sodra“, dydį. Sukaupta suma paskirstoma vidutinės gyvenimo trukmės sulaukus pensinio amžiaus laikotarpiui, o jeigu žmogus gyvena ilgiau, jis nelieka be pajamų – senatvės pensiją ir pensijų anuiteto išmokas iš pensijų fonde sukauptos sumos gauna visą likusį gyvenimą.

Pagal „Sodros“ pranešimą spaudai

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content