Eglė KVIESULAITIENĖ
Jau antrus metus iš eilės Žolinės proga per Vilkaviškio Švč.
Mergelės Marijos apsilankymo katedros šventorių nuvingiuoja iš gėlių, žolynų, kitų gamtos gėrybių „nuausta“ Sūduvos juosta. Šiemet prie idėjos iniciatorių – Trečiojo amžiaus universiteto lankytojų – prisidėjo daug aktyvių vilkaviškiečių. Organizatoriai neabejoja, jog tai taps išskirtine ir visuotine rajono žmonių tradicija.
Žolinės išvakarėse, pirmadienį, nuo ankstaus ryto katedros šventoriuje šurmuliavo darbingai ir kūrybingai nusiteikę žmonės. Nors susitarę rinktis 10 val., jau porą valandų anksčiau ant takelių rikiavo dėžes su gyvais ir džiovintais gėlių žiedais, javų varpomis, riešutais, kankorėžiais, pievų žolynais, uogomis. Kai kurios moterys atsinešė namuose paruoštų pusgaminių, kuriuos džiovino ir iš gamtinės medžiagos tautiniais raštais klijavo jau nuo pavasario.
Gražią tradiciją surengti gėlių festivalį ir iš augalų „austi“ Sūduvos juostą pernai pradėjo Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) nariai. Jo direktorė Dalytė Šileikienė pasakojo, jog idėja kilo Dailės technologijų fakulteto moterims, jo vadovei Marijai Ščerbienei ir vilkaviškietei gėlininkei, universiteto rėmėjai Virginijai Starinskienei. Gražiam sumanymui pritarė ir dekanas kun. Virginijus Gražulevičius, gėlių juostai maloniai atvėręs katedros šventoriaus erdves.
Juosta, puošta mūsų kraštui būdingais tautiniais motyvais, tąkart buvo skirta Sūduvos metams pažymėti.
Kadangi patirties „austi“ gėlių juostas pernai TAU senjorai dar neturėjo, baiminosi, kad surinktų žolynų užtektų bent dešimčiai metrų. Tačiau rezultatas nustebino: spalvinga juosta nuvingiavo dešimkart ilgesnė nei tikėtasi.
Po pernykščio triumfo, kai už puikią idėją ir jos įgyvendinimą TAU lankytojams dėkojo ir vilkaviškiečiai, ir rajono svečiai, senjorai net neabejojo, jog tęs gražią tradiciją puošti savo miestą.
Tad šiemet Žolinei buvo pradėta ruoštis iš anksto. TAU taryba kvietė visus prisidėti prie Sūduvos juostos „audimo“ ir atsinešti kuo daugiau įvairiaspalvių augalų.
Baimintasi, kad dėl sausros medžiagų pasirinkimas bus skurdus. Visgi TAU senjorai ir prijaučiantieji idėjai nustebino išradingumu, į šventorių atskubėję su glėbiais gėlių žiedų, dekoratyvinių krūmų šakelių, o kiti aitriųjų paprikų ankštis, kekinius pomidoriukus šiltnamyje nuraškė ar kukurūzų burbuoles laukuose išskynė.
Prie idėjos šiemet prisidėjo ir daugiau nevyriausybinių organizacijų – Raudonojo Kryžiaus Vilkaviškio skyrius, pagyvenusių žmonių klubas „Rudenėlis“, pensininkų sąjungos „Bočiai“ nariai, gėlėmis prekiaujančią įmonę VIPAS turinti Inga Kanapskienė su dukromis, floristė Rasutė Lažauskienė, Aneta Vasiliauskaitė-Briaukienė, jau antrus metus talkinantys Didvyžių socialinės globos namų grupinio gyvenimo namų gyventojai ir kt.
TAU rektorė Dalytė Šileikienė šiemet gėlių juostos audimo laukė kur kas ramesne širdimi. Mat pernai niekas iš universiteto lankytojų neturėjo panašios patirties ir net neįsivaizdavo, kaip tai daryti. Tad buvo daug iššūkių ir pirmų kartų. Šiemet viskas ėjosi sklandžiai, mat dauguma „audėjų“ buvo iš anksto numatę, kokius raštus iš savo atsineštos medžiagos pins.
„Mūsų senjorai turi daugybę idėjų, norą veikti ir begalinį potencialą“, – savo kolektyvu džiaugėsi D. Šileikienė.
Neįtikėtinų raštų juosta per porą valandų aprėmino katedros šventorių ir pradžiugino tiek pačius darbininkus, tiek jų pagerbti susirinkusius rajono vadovus: merą Algirdą Neiberką, vicemerus Daivą Riklienę ir Jorį Juškauską, dekaną Virginijų Gražulevičių, Vilkaviškyje viešėjusį Kanados lietuvių bendruomenės pirmininką Kazimierą Deksnį.
Po smagaus, bet įtempto darbo laukė edukacija apie žolynų derinimą. Į bendrą dainą talkininkus subūrė folkloro ansamblis „Lankupa“ (vad. Daiva Ambrasaitė), ledais karštą dieną vaišino „Art Glacio“.
„Viskas vyko smagios senovinės talkos dvasia – ir darbas, ir pasikalbėjimas, dainos, vaišės. Taip mes ir planavome“, – prasmingu laiku džiaugėsi D. Šileikienė priminusi, kad Sūduvos juostos pynimas – kultūrinės rėmimo programos „Žolinė – tautos tradicijų ir bendruomeniškumo šventė“, kurią remia rajono Savivaldybė, dalis.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.