Muzikine-menine kompozicija Paežerių dvare buvo pagerbta lietuviškos kultūros puoselėtoja – šviesaus atminimo Magdalena Birutė Stankūnaitė-Stankūnienė.
Šie metai dailininkei būtų buvę jubiliejiniai – 95-ieji. Garbios kraštietės mecenatės M. B. Stankūnienės gimimo sukaktis jau ne pirmą sausį žmones suburia Paežerių dvare. Tinkamesnės vietos susirinkti tokia proga bent jau mūsų rajone turbūt ir nėra. Juk jeigu ne M. B. Stankūnienės dosnumas, dvaro sodyba, joje veikiančio muziejaus fondai šiandien, be abejonės, būtų kitokie. Priminsime, kad 2009 m. dvaro oficina ir belvederio bokštas buvo suremontuoti būtent labdarės M. B. Stankūnienės, nuo 1997 m. – Vilkaviškio rajono garbės pilietės, dėka. Remontui mecenatė paaukojo 50 tūkst. JAV dolerių. Tūkstančiais skaičiuojami ir mūsų rajono muziejininkams patikėti eksponatai.
Vis dėlto per M. B. Stankūnienės 95-ąjį gimtadienį labiau nei materialūs dalykai džiugino kompozicijoje „Magdalenos žemė žydi“ primintos lietuvišką kultūrą saugojusios asmenybės. Visų pirma – pati dailininkė M. B. Stankūnienė, taip pat kultūrininkai, su kuriais ją, pasukusią mecenatės keliais, buvo suvedęs likimas: Stasys Ankevičius, Natalija Manikienė, Algimantas Kezys, Kazys Bradūnas, Gabrielė Karalienė, Romualdas Budrys ir daugelis kitų. Su jais tam tikrais gyvenimo momentais, pasak K. Bradūno, M. B. Stankūnienė žengė „išeiviškoje mūsų meno raidoje žiedais kaišytu nostalgijos keliu“.
Improvizuotame mecenatės meno salone Paežerių dvaro rūmų koncertų salėje iš dailininko Vytauto Ciplijausko sukurto portreto elegantiškoji menininkė B. M. Stankūnienė žvelgė į vakaro svečius, o jos kažkada pasakyti ar užrašyti žodžiai skambėjo iš viešnios aktorės Virginijos Kochanskytės lūpų. Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus vadovės Jurgitos Morozaitės kvietimą renginio svečiams priminti apie B. M. Stankūnienę – žavią asmenybe, dosnią mecenatę, iškilią Lietuvos dailininkę – aktorė smagiai pavadino kūrybine provokacija. „Skaitėme jos pačios (M. B. Stankūnienės – red. past.) gyvenimo aprašymą, jos draugų, bendražygių, gerbėjų (kaip pati sako – „kultūrininkų, kurie praturtino mano gyvenimą“) prisiminimus, kūrybos ir veiklos įvertinimus. Pusantros valandos renginys prabėgo kaip viena akimirka, – renginio įspūdžiais dalijosi aktorė V. Kochanskytė. – Pabandėme bent fragmentiškai aprėpti jos veiklas ir atliepti fantastiškam Magdalenos asmenybės žavesiui.“
Muzikinėje-meninėje kompozicijoje „Magdalenos žemė žydi“ scenos meistrės atrinkti tekstai skambėjo papildomi, tarsi iliustruojami Kauno valstybinio muzikinio teatro solistės Ritos Preikšaitės ir pianistės Beatos Vingraitės atliekamų kūrinių.
Prisiminimais dalijosi muziejininkė Elena Rupeikienė, asmeniškai bendravusi su M. B. Stankūniene, kai emigrantė grįždavo į gimtąjį kraštą. Vilkaviškio krašto muziejininkų ir dailininkės draugystė prasidėjo 1993-iaisiais ir tęsėsi 24 metus.
Beje, pirmieji M. B. Stankūnienės skrydžiai iš Čikagos į Lietuvą abiejose Atlanto pusėse buvo vertinami nevienareikšmiškai. Kai 1969 m. vykdydama paskutinę motinos valią emigrantė pirmą kartą po karo grįžo į Lietuvą, tėvynėje buvo sutikta šaltai, galėjo važinėti tik po didmiesčius, jai nebuvo leista aplankyti gimtinės Oželių kaime, akis į akį pasikalbėti su giminaičiais. „Gavau pylos iš savo bičiulių, net ir raudona išvadino, dažnai man prikaišiojo, kaip aš drįsau važiuoti į okupuotą Lietuvą. Imdavau aiškinti: Lietuvoje yra labai daug žmonių, kurie sielojasi dėl Lietuvos kultūros ir nutautėjimo. Kartais dėl to net susipykdavom“, – M. B. Stankūnienę citavo aktorė V. Kochanskytė. Ji akcentavo nuostatas, prioritetus, kurių laikydamasi išeivijos menininkė ilgus metus puoselėjo lietuvišką meną ir už tai pelnė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordiną.
Savų prisiminimų apie mecenatę M. B. Stankūnienę turėjo turbūt dauguma jubiliejinio vakaro dalyvių, o ypač muziejininkai, geradarę vadinantys tiesiog Magdute, buvęs rajono meras Algimantas Antanas Greimas.
Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus visiems svečiams sudarė galimybę peržiūrėti pluoštą nuotraukų, pasigrožėti M. B. Stankūnienės grafikos darbais.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.