Tapkime draugais!

Žemės ūkio technikos apžiūra šiemet kainuos daugiau

Paskelbė:

Paskelbta:


Andrius GRYGELAITIS

Jau pirmadienį rajone prasidės pagal išankstinį grafiką vykdoma traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų bei jų priekabų kasmetė techninė apžiūra (TA).

Nusprendė ilgiau nelaukti

Šiais metais žemės ūkio priemonių TA buvo planuota pradėti nuo balandžio 4 d., tačiau dėl šalyje paskelbto karantino jos pradžią teko nukelti vėlesniam laikui. Kiekvieno rajono valdžios atstovai patys turėjo apsispręsti, nuo kada vėl organizuos šį procesą. Kai kurios šalies savivaldybės vis dar nėra to padariusios, o kai kurios TA vykdo jau kurį laiką. Pavyzdžiui, kaimyninio Šakių rajono atstovai tai daro jau nuo praeitos savaitės.

Mūsų rajone sunkiasvorės technikos TA prasidės nuo ateinančio pirmadienio ir vyks iki birželio 15 d. Patikras numatyta atlikti 52 vietose. Pirmieji į apžiūrą savo techniką pristatys Karalkrėslio, Bartninkų, Geisteriškių ir Lakštučių kaimų gyventojai. Pasibaigus iš anksto suderintoms apžiūroms, jos bus atliekamos ir stambesnių ūkininkų pasirinktose vietose. Išankstiniai grafikai jau dabar yra paskelbti visose seniūnijose, kaimų skelbimų lentose, taip pat – Savivaldybės interneto puslapyje www.vilkaviskis.lt.

„Kadangi valstybėje pamažu švelninamos karantino sąlygos ir jau leidžiama į vieną vietą susirinkti nedidelėms žmonių grupelėms, nusprendėme ir mes ilgiau nelaukti bei pradėti vykdyti sunkiasvorių žemės ūkio priemonių techninę apžiūrą.

Ūkininkai į iš anksto numatytas vietas privalės atvykti su apsauginėmis kaukėmis, vienoje vietoje negalės būriuotis daugiau nei po penkis asmenis. Tikimės, kad žemdirbiai išliks supratingi ir laikysis šių reikalavimų“, – vylėsi TA rajone vykdantis Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Michailas Počepovičius.

Apžiūra pabrango

Kartu su technika savininkai turi pateikti transporto priemonių registracijos dokumentus, galiojantį traktoriaus arba automobilio vairuotojo pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti atitinkamos kategorijos traktorių ar sunkųjį keturratį motociklą.

Taip pat reikia pateikti dokumentą apie sumokėtą valstybinę rinkliavą. Šiemet už traktoriaus, kombaino ar sunkiojo keturračio motociklo apžiūrą Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) reikia sumokėti 6, 8 euro, o už priekabos – 5, 5 euro. Pernai šios sumos atitinkamai siekė 5 ir 3 eurus.

„Įprastai ūkininkai stengiasi savo transporto priemonių TA sutvarkyti dar pavasarį, iki javapjūtės pradžios.

Į iš anksto numatytas aikšteles savo techniką atvaro ne visi žemdirbiai. Stambieji ūkininkai, turintys bent keturias transporto priemones, dažniausiai prašo, kad joms TA būtų atlikta jų pasirinktose vietose.

Šiemet už kiekvieną neplaninį išvykimą atlikti TA papildomai imama 9, 9 euro valstybės rinkliava“, – pasakojo M. Počepovičius.

Jis spėjo, kad šiais metais rajone bus patikrinta maždaug 2, 5–3 tūkst. technikos vienetų.

Specialistas pastebėjo, kad visuomet lyginiais metais rajone apžiūrima bent perpus mažiau transporto priemonių nei nelyginiais. Pavyzdžiui, pernai mūsų rajone apžiūrėtos ir įvertintos 6298 transporto priemonės. Už jų apžiūrą surinkta suma siekė kiek daugiau nei 29 tūkst. eurų. Žemės ūkio skyriaus specialistai praėjusiais metais taip pat atliko 1545 technikos vienetų įregistravimo, išregistravimo bei duomenų keitimo operacijas. Už jas surinkta 51792 eurai.

Planuojamiems pokyčiams nepritaria

Šie metai gali būti paskutiniai, kai galioja palengvintos traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų bei jų priekabų TA bei registravimo taisyklės. Svarstoma, jog ateityje nebus galima registruoti tos priemonės, kuri neturės techninių duomenų informacinės lentelės. Anot M. Počepovičiaus, dabar pasitaiko itin daug atvejų, kai traktoriai ar priekabos neturi šių lentelių, nes jos paprasčiausiai būna nulaužtos ir pamestos. Žemės ūkio skyriaus vyriausiojo specialisto teigimu, planuojama, kad ateityje registruojant transporto priemonę reikės pateikti keturias jos nuotraukas, iš kurių vienoje turės matytis būtent ši lentelė.

„Taip pat ieškoma būdų, kaip užkirsti kelią į Lietuvą įvežamoms vogtoms transporto priemonėms. Iki šiol jas registruojant užtekdavo pateikti pirkimo–pardavimo sutartį, tačiau neretai paaiškėja, kad joje įrašytas pardavėjas paprasčiausiai neegzistuoja. Dabar norima, kad kartu su pirkimo–pardavimo sutartimi būtų pateikiama ir pažyma apie pardavėjo gyvenamąją vietą. Manau, kad tai pristabdys naudotos technikos įvežimus į mūsų šalį“, – svarstė M. Počepovičius.

Jam antrino ir nuo 1999 m. naudota technika Paežerių kaime (Šeimenos sen.) prekiaujantis verslininkas Gediminas Jakimčikas. Jo teigimu, griežtinti žemės ūkio technikos registravimą reikėjo, tačiau ne taip drastiškai. Vyras svarstė, jog užsienio pardavėjai nelabai supras, jei pirkėjai iš Lietuvos jų prašys pažymos apie gyvenamąją vietą, juolab kad tokio reikalavimo kitos valstybės netaiko.

Kartu su G. Jakimčiku naudota technika prekiaujantis jo žentas Arūnas Ragina taip pat skeptiškai žiūrėjo į planuojamus pokyčius. Jo teigimu, užsienio šalių gyventojai greičiausiai laikysis savo tvarkos ir nekreips dėmesio į lietuvių reikalavimus.

„Sutinku, kad reikėtų griežtinti žemės ūkio technikos įregistravimo kontrolę, tačiau manau, jog tai turėtų būti daroma kitais būdais.

Dabar šia technika prekiauja labai daug asmenų ir tikrai ne visi prekybą vykdo legaliais būdais. Dėl šios priežasties konkurencija yra labai iškreipta.

Pavyzdžiui, mes daugiausiai bendradarbiaujame su švedais. Per daugiau nei 20 metų dar nepasitaikė nė vieno atvejo, kad iš jų įsigytume vogtą transporto priemonę. Švedijoje tarp žmonių vyrauja visai kitoks pasitikėjimas, mąstymas ir kultūra. Jie išrašo sąskaitas faktūras, tad nelabai suprantu, kam dar reikalauti jų gyvenamąją vietą patvirtinančių dokumentų. Iš kitos pusės, net jei ir pavyktų juos gauti, tai dar ne įrodymas, jog įsigyta transporto priemonė nėra vogta“, – svarstė A. Ragina.

M. Počepovičius teigė, kad kartais į Lietuvą iš užsienio atkeliavusi vogta technika net nebūna registruojama. Pavyzdžiui, prieš keletą metų kaimyninėje Kalvarijos savivaldybėje buvo sulaikyti penki asmenys, kurie į Lietuvą įvežė ir ketino mūsų šalyje parduoti keletą užsienyje vogtų mini ekskavatorių. Anot M. Počepovičiaus, mini ekskavatorių vagysčių pastaraisiais metais itin padaugėjo.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content