Eglė MIČIULIENĖ
Mirusiųjų pagerbimo šventės žmones ne tik išjudino aplankyti artimųjų kapavietes, bet ir paskatino išsakyti pastabas dėl miesto kapinių tvarkymo.
Nuo tvorų iki laistytuvų
„Kas pakeis kapinių tvorą, ypač nuo žydų kapinių pusės? Ji tikriausiai nuo įrengimo laikų netvarkyta, vos besilaikanti. Žmonės neiškentę patys gabaliukais remontuoja. Visiška betvarkė!“ – toks komentaras prieš pat Vėlines pasiekė internetinę „Santaką“.
Kita skaitytoja džiaugėsi naujai išklotu senųjų kapinių taku.
„Taką jau seniai reikėjo tvarkyti, tamsesniu metu galėjai kojas išsisukinėti. Ačiū už tai. Bet ta pačia proga norėjau atkreipti dėmesį ir į kitą dalyką. Ar nebūtų galima šiose kapinėse šiltuoju metu pastatyti laistytuvų? Tai nėra kažkoks naujas „išmislas“, laistytuvai yra kapuose Žemaitijoje, manau, ir kitur. Girdėjau, kai kurios seniūnijos net kapų priežiūros įrankių nuperka. Labai apsidžiaugiau, kai laistytuvus pamačiau naujosiose Vilkaviškio kapinėse, galvojau, pastatys ir senosiose, deja, nesulaukiu. O žmonėms tai labai patogu, juk kitąkart ir neplanuotai užsuki. Be to, ne kiekvienas į kapus važiuoja su automobiliu“, – dėstė moteris.
Dar viena vilkaviškietė sakė nesuprantanti, kodėl mūsų kapinėse nereikia rūšiuoti atliekų. Moteris tvarko artimųjų kapus Kudirkos Naumiestyje, ten ant konteinerių surašyti iš tolo matomi užrašai ir žmonės puikiausiai skirsto: vienur meta tik žaliąsias atliekas, kitur – plastmasines gėles, žvakių likučius ir kitus panašius dalykus.
„Norėjau išrūšiuoti ir Vilkaviškyje, bet kad pas mus visi konteineriai vienodi, skirti komunalinėms atliekoms. Tai kaip čia yra: vienur reikia rūšiuoti, kitur – ne?“ – stebėjosi moteris.
Artimiausiuose planuose
Vilkaviškio seniūnas Remigijus Kurauskas pasakojo, kad šiemet pakeistas pirmasis, seniausias kapinių takas. Buvo išimtos senojo asfalto liekanos, suklota nauja trinkelių danga, šiuo metu ji užpilta granito atsijomis. Tako atnaujinimas atsiėjo netoli 24 tūkst. eurų.
Kiti kapinių takai, anot R. Kurausko, dar nėra tragiškos būklės. Kai atsiras daugiau lėšų, bus tvarkomas takas, atsiremiantis į naująjį, išklotą trinkelėmis.
Tačiau artimiausiuose planuose yra senos tinklinės tvoros keitimas, apie kurį seniūnas sakė galvojantis jau seniai. Seną, išsiklaipiusią vielinę tvorą gyventojai vietomis susiremontavę patys.
„Tvora iš tos pusės, kur yra senosios vokiečių kapinės, tikrai labai blogos būklės. Šiuos darbus jau įtraukėme į biudžeto projektą ir jei tik iš Savivaldybės gausime finansavimą, kitąmet atnaujinsime apie 200 m tvoros, senuosius vartus ir vartelius. Aišku, tam reikės ir atitinkamai lėšų. O kai jau bus sutvarkytos tvoros, tada bus galima kalbėti apie dar vieną, mano jau minėtą taką“, – kalbėjo R. Kurauskas.
Apsispręs pavasarį
Laistytuvai, skirtingai nei ilga tvora, tūkstančių nekainuoja, tad jų nupirkti didelių išlaidų nereikėtų. Vis dėlto seniūnas sakė apie tai kol kas nesvarstęs, nes niekas į jį šiuo klausimu nebuvo kreipęsis.
Kapines prižiūrinčio Vilkaviškio komunalinio ūkio direktorius Valentinas Gražulis sakė, jog po Visų Šventųjų vandens čiaupai kapinėse užsukti ir apie laistytuvų pirkimą šiuo metu tikrai negalvojama, tačiau atšilus orams šį reikalą bus galima prisiminti.
„Laistytuvais naujosiose kapinėse kažkada pirmiausiai pasirūpinome mes, vėliau buvo ir pilietiškų žmonių, kurie jų atvežė. Blogai, kad tie nauji gražūs laistytuvai nežinia kur „išeina“. Bet pavasarį, matyt, reikia nupirkti laistytuvų ir pastatyti abejose kapinėse – tai ne tokie pinigai, kokius kainuoja kapinių takas ar tvora. Žinoma, čia galutinį žodį turi seniūnas“, – sakė V. Gražulis.
Papildomos išlaidos
Dėl atliekų rūšiavimo R. Kurauskas priminė, kad anksčiau ant Vilkaviškio kapinių konteinerių būdavo užklijuoti skirtingi lipdukai, nurodantys, į kurias talpyklas mesti žaliąsias atliekas, į kurias – žvakides, bet reikalas pasirodė beviltiškas.
„Žmonės vis tiek viską metė kartu, niekas iš krepšelių netraukė gėlių, neskirstė augalinių atliekų ir žvakidžių, tad viską vis tiek tekdavo perrinkti. Todėl dabar užrašai ant konteinerių nesiskiria“, – aiškino seniūnas.
Patikslinsime, kad seniūno minimi konteineriai buvo visi vienodi, o užrašai apie jų paskirtį – maži ir neryškūs, tad galbūt ne visi gyventojai juos ir pastebėdavo. Tačiau visame rajone ruošiamasi atnaujinti atliekų rūšiavimo konteinerius bei jų aikšteles. Tiesa, šis projektas, kaip jau ne kartą nutiko apskrities atliekų tvarkymo srityje, dėl kažkokių priežasčių ilgam „užstrigo“. Tikėkimės, jog kapinių aikštelėse pastačius skirtingos paskirties ryškių spalvų konteinerius gyventojams bus paprasčiau atsirinkti, kur ir ką mesti, ir žmonės bus sąmoningesni.
Tuo tarpu R. Kurauskas sakė didesnę bėdą matantis kitur – kad prie kapinių konteinerių vis dar atvežamos ir suverčiamos namų atliekos. Jas išgabenti seniūnijai kainuoja papildomas lėšas, kurios galėtų būti skirtos kad ir tiems patiems laistytuvams ar kitoms priemonėms pirkti.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.