Eglė KVIESULAITIENĖ
Po daugiau nei trejų metų tyrimo prokurorai teismui perdavė Savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo Mindaugo Šaučiūno bylą. Valdininkas kaltinamas piktnaudžiavimu tarnyba bei dokumentų klastojimu. Kartu su juo į teisiamųjų suolą sės brolis bei dar du artimieji.
Suėmė kabinete
Rajono Savivaldybės darbuotojai gerai prisimena 2017 m. liepos 4 d., kai į Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo M. Šaučiūno kabinetą įsiveržę Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai suėmė jį ir išsivežė. Kartu paėmė ir tarnybinį kompiuterį, krata buvo atlikta valdininko kabinete ir namuose. Rajono vadovai tebuvo informuoti, kad jų pavaldinys laikinai nušalinamas nuo tarnybos ir į darbą neatvyks bent tris mėnesius, tačiau Savivaldybė be skyriaus vedėjo dirba jau ketvirti metai ir nežinia, kiek dar laiko užtruks teisminis procesas.
Tuomet, kai iš darbo vietos buvo išvesdintas M. Šaučiūnas, daugelis spėliojo, ką tokio galėjo padaryti valdininkas, kad juo susidomėjo STT. Nors Savivaldybės kabinetuose sklandė kalbos, kad galbūt architektas galėjo paimti kyšį už nelegaliai išduotą leidimą statybai ar pan., reikalai pasirodė kur kas rimtesni.
Paaiškėjo, kad ikiteisminis tyrimas dėl valdininko veiklos buvo pradėtas kone dviem mėnesiais anksčiau, nei Savivaldybėje pasirodė STT. Pareigūnai šešias savaites rinko informaciją apie nusikalstamą veiką ir tik gavę įrodymų „šturmavo“ rajono valdžios pastatą. Tą pačią dieną buvo suimtas ir M. Šaučiūno brolis G. Š.
Sužinojo atsitiktinai
Nežinia, kiek dar laiko būtų tęsusis nusikalstama veika, kuria dabar kaltinamas valdininkas, jei ne atsitiktinai išlindę galai, kai vienas marijampolietis, individualia veikla užsiimantis architektas V. S., gavo Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos elektroninį laišką.
Inspekcija informavo, kad prasideda statybos objekto, esančio Kybartuose, Statybos užbaigimo komisijos priėmimo procedūros, tad sandėlį projektavęs architektas turįs pakoreguoti projektinius sprendinius. Kadangi tokio statinio V. S. neprojektavo, manė, kad įsivėlė klaida. Tačiau susipažinęs su minėto statybos objekto dokumentais, architektas įsitikino, kad kažkas jo vardu parengė projektą ir suklastojo parašus projektiniuose sprendiniuose.
Apie tai, kad su šiuo statiniu niekaip nėra susijęs, V. S. informavo Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją, o pats Statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“ nutarė pasigilinti, ar nėra daugiau jo vardu pasirašytų projektų.
Paieškojęs atrado dar du Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos išduotus projektus, kuriuose buvo V. S. pavardė, kvalifikacijos atestato numeris, kiti duomenys ir net parašai. Įtaręs, kad kažkas neteisėtai naudojasi jo vardu ir klastoja dokumentus, V. S. kreipėsi į Kauno apygardos prokuratūrą.
Siuntė pas brolį
Po pusmečio tyrimą iš kauniečių perėmusiems Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnams teko ilgai darbuotis, kol išnarpliojo visą nusikalstamos veikos kamuolį. Mat pats M. Šaučiūnas savo kaltę neigė ir su nusikaltimo tyrėjais bendradarbiavo nenoriai.
Pareigūnai įtaria, kad nuo 2013 m. iki 2017 m. svetimomis pavardėmis buvo parengtos dvi dešimtys projektų, o kai kurie architektai, kurių duomenys juose buvo įrašyti, apie tai sužinojo tik iš nusikaltimo tyrėjų.
Ikiteisminio tyrimo metu paaiškėjo, kad žmones, kurie į Savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyrių kreipdavosi dėl pastatų rekonstravimo ar statybos projektų parengimo, vedėjas nukreipdavo pas tariamą architektą – savo brolį G. Š. Šis už atitinkamą atlygį sutikdavo parengti pageidaujamą projektą. Tiesa, G. Š. neturėjo nei architekto diplomo, nei tam reikiamos kvalifikacijos, todėl įtariama, kad projektus rengdavo pats M. Šaučiūnas, pasirašydavęs juos kitų architektų vardais bei suklastodavęs jų parašus.
Remiantis ikiteisminio tyrimo metu surinktais įrodymais, galima daryti išvadą, kad kai kuriais atvejais M. Šaučiūnas dėl statybos leidimo besikreipusiems gyventojams pats pasiūlydavo už tam tikrą atlygį padaryti projektą. Klientams toks modelis buvęs labai patogus, mat niekuo rūpintis nereikėję, be to, buvo aišku, kad pats padaręs projektą architektas tikrai jį patvirtins ir išduos leidimą statybai.
Taigi naudodamasis tarnybine padėtimi, kaip Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas bei vyriausiasis rajono architektas, M. Šaučiūnas pats raštiškai pritardavo galimai savo ir brolio parengtiems suklastotiems rekonstravimo ar statybos projektams ir išduodavo leidimą.
Ne pirmą kartą
Daugelis liudininkų prisipažino net nesigilinę, kieno pavardė buvusi ant projektų, – svarbiausia buvę gauti leidimą.
Dažniausiai užmokestį, kuris siekė nuo 1000 iki 2500 eurų, klientai pervesdavo į G. Š. sąskaitą. Buvę atvejų, kad pinigus perduodavo pensininko architekto A. Z. namuose. Koks pastarojo vaidmuo byloje, sunku nustatyti, nes solidaus amžiaus žmogus, prasidėjus ikiteisminiam tyrimui, netrukus mirė.
Taigi M. Šaučiūnui pateikti įtarimai piktnaudžiavus tarnybine padėtimi, siekiant turtinės naudos, bei klastojus dokumentus. Už šiuos nusikaltimus architektas gali būti nubaustas bauda ar netekti laisvės iki septynerių metų. Jo broliui G. Š. pateikti įtarimai bendrininkavus nusikaltimuose.
Beje, M. Šaučiūnas reikalų su teisėsauga turi nebe pirmą kartą. 2009 m. pavasarį, kai jis dar dirbo Kalvarijos savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėju, valdininkui taip pat buvo pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimu išduodant statybų leidimus. Tačiau tuomet nuo baudžiamosios atsakomybės jis atleistas pagal laidavimą. Visgi iš savo klaidų jaunas architektas tuomet nepasimokė, o 2012 m. dalyvavo konkurse ir vėl tapo Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėju. Tik šįkart ne Kalvarijos, o mūsų rajono Savivaldybėje.
Užtruks ilgai
Kauno apygardos teismui perduotoje nagrinėti baudžiamojoje byloje, kurios vien kaltinamasis aktas susideda iš 228 puslapių, baudžiamojon atsakomybėn patraukti ne tik broliai, bet ir daugiau šios šeimos narių. Dar du artimieji siekė išgelbėti brolių kailį ir bandė paveikti liudytoją, kad ši duotų melagingus parodymus. Atvykę į architektės A. K., kurios parašai buvo klastojami, namus M. Š. ir A. Š. siūlė materialinį atlygį bei prašė pakeisti parodymus, pripažinti darius projektus, suklastoti pajamų deklaravimo žurnalą.
Tačiau architektė su pasiūlymu nesutiko ir apie bandymą ją paveikti informavo STT pareigūnus. Taigi brolių artimiesiems, bandžiusiems daryti poveikį liudytojai, gresia viešieji darbai, bauda, laisvės apribojimas, areštas arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.
Akivaizdu, kad tokios apimties bylos, kurią sudaro per dvi dešimtis tomų, nagrinėjimas teisme užtruks. Tad visiškai neaišku, kada rajono Savivaldybė vėl turės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėją. Bet gali būti taip, kad net labai greitai, nes sausio 26 d. teismas nagrinės M. Šaučiūno skundą dėl prokuratūros skirtos procesinės prievartos priemonės – laikino nušalinimo nuo einamų pareigų. Jei teismas nuspręs, kad prievartos priemonės nebebūtinos, architektas galės grįžti į darbą ir eiti skyriaus vedėjo pareigas tol, kol bus priimtas teismo sprendimas jo baudžiamojoje byloje.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.