Tapkime draugais!

Registruojant traktorių ar kombainą teks sumokėti taršos mokestį

Paskelbė:

Paskelbta:


Andrius GRYGELAITIS

Ramoniškių kaimo (Pilviškių sen.) gyventojas Vincas Paliokas šiek tiek nustebo, kai šių metų pradžioje į Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyrių atvykęs registruoti traktoriaus turėjo sumokėti ir taršos mokestį. Jis nuo šių metų taikomas visiems galingesniems nei 70 kW žemės ūkio mechanizmams.

Mokės ne visi

Dar praėjusių metų vasaros pradžioje Vyriausybė patvirtino mokesčio už aplinkos teršimą iš žemės ūkio veiklai naudojamų ne keliais judančių mechanizmų tarifus. Jie įsigaliojo nuo šių metų sausio 1 d.

Nuo šiol taršos mokestis taikomas pirmą kartą Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų bei jų priekabų registre registruojamai žemės ūkio technikai arba keičiantis jos savininkams.

Pagal nustatytus tarifus, taršos mokestis taikomas tik galingesnei nei 70 kW žemės ūkio technikai. Tai reiškia, kad didžioji dalis registruojamų traktorių savininkų šio mokesčio vis dėlto išvengs.

„Praėjusiais metais mūsų rajone buvo įregistruota apie 30 naujų galingų traktorių, o dar apie 500 transporto priemonių pakeitė savininkus. Vis dėlto tik maždaug penktadalis iš jų buvo galingesnės nei 70 kW. Vadinasi, pernai taršos mokestį būtų tekę mokėti maždaug 130 rajono ūkininkų. Manau, jog panašūs skaičiai bus ir šiais metais“, – prognozavo Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Michailas Počepovičius.

Pagal Vyriausybės nutarimą, mažiausiu 40 eurų tarifu apmokestinamos nuo 71 iki 90 kW galios žemės ūkio mašinos. Taršos mokestis 40 eurų didėja kas 19 kW iki maksimalios 600 eurų ribos – tokį mokestį registruojant reikės mokėti už didesnės kaip 351 kW galios žemės ūkio techniką.

Taikomos išimtys

Atvykusieji registruoti naują žemės ūkio mašiną privalo užpildyti prašymą dėl jos įregistravimo ar duomenų keitimo. Po šios procedūros duomenys perduodami Lietuvos Respublikos traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registrui ir per 3–5 minutes automatiškai apskaičiuojamas taršos mokestis. Tik jį sumokėjus transporto priemonę galima registruoti arba perregistruoti.

„Kol kas užtenka pinigų pavedimo kopijos, tačiau jau kitą mėnesį reikės laukti, kol pinigai „suvaikščios“ ten, kur reikia. Tai ūkininkams gali sukelti tam tikrų nepatogumų. Bus tikrai nemažai atvejų, kai norint įregistruoti naują transporto priemonę pas mus reikės atvykti du kartus. Pavyzdžiui, kur nors Vištytyje gyvenančiam žmogui tai gali būti gana keblu“, – svarstė M. Počepovičius.

Naujasis taršos mokestis turi ir keletą išimčių. Visų pirma, jis netaikomas laikinai (iki mėnesio) registruojamoms transporto priemonėms. Taip pat mokesčio išvengs pavardę pakeitę transporto priemonių savininkai ar pavadinimą keičiančios įmonės. Taršos mokesčio nereikės mokėti ir žemės ūkio mašinas paveldėjusiems asmenims.

Tik pusę mokesčio turės sumokėti tų priemonių savininkai, kurių mašinose įrengtas vidaus degimo variklis, atitinkantis penktojo etapo išmetamų teršalų ribines vertes, nustatytas 2016 m. rugsėjo 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente. Kitaip tariant, ši išimtis bus taikoma priemonėms su ekologiškais varikliais.

„Manau, jog šiame nutarime palikta nemažai spragų. Pavyzdžiui, juk naujas traktorius tikrai daug mažiau teršia aplinką, nei, tarkime, senas „K-700“. Bet jei pastarojo savininkas jį naudoja eilę metų ir neketina parduoti, taršos mokesčio jis išvengs. Galbūt reikėtų pagalvoti apie tikslingesnį mokesčio taikymą?“ – svarstė pašnekovas.

Problemos nemato

Iki vakar dienos mūsų Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriuje buvo įregistruoti 11 traktorių, kuriems pritaikytas taršos mokestis. Tiesa, tik aštuonių savininkai gyvena mūsų rajone. Didžiausią taršos mokestį sumokėjo asmuo, įregistravęs seną K-700 traktorių. Jam teko pakloti net 320 eurų.

Pilviškių seniūnijoje gyvenantis ūkininkas V. Paliokas prisipažino iki šiol girdėjęs tik apie automobilių taršos mokestį, todėl kiek nustebo, kai metų pradžioje atėjęs registruoti traktoriaus turėjo susimokėti papildomus 120 eurų. Vis dėlto jis teigė nematantis problemos ir sutinkantis, kad toks mokestis reikalingas.

„Įregistravau seną 1987 m. gamybos traktorių T150K. Jo ūkyje labai reikėjo. Žinau, kad ši transporto priemonė išties teršia aplinką, tad visai nesupykau, jog reikėjo už tai susimokėti. Tik buvau nustebintas, nes apie tokį mokestį iki šiol nieko negirdėjau. Aišku, šiek tiek keistai atrodo, kad mokestis taikomas tik naujai registruojamoms žemės ūkio mašinoms, nors daug didesnę žalą gamtai daro tos, kuriomis ūkininkai naudojasi metai iš metų“, – kalbėjo V. Paliokas.

Dėl naujojo mokesčio neišgyveno ir Kybartų seniūnijoje ūkininkaujantis Evaldas Mačiulis. Vyras praėjusios savaitės pabaigoje įregistravo naują 230 kW galingumo „Class“ markės traktorių. Ūkininko teigimu, svarbiausia, kad mokestis būtų tikslingas ir surinktos lėšos būtų išties naudojamos tam, kam ir yra skirtos – kovai su aplinkos taršos mažinimu.

„Apie naująjį mokestį žinojau, tad tai man nebuvo staigmena. Manau, jog daugeliui ūkininkų jis nebus skausmingas. Daug blogiau būtų, jei tektų susimokėti mokesčius ir už jau turimą techniką. Kita vertus, mokamą sumą nustatyti vien pagal variklio galingumą nėra tikslinga. Juk, pavyzdžiui, kombainai laukuose dirba vos kelias savaites. Jie tikrai aplinkai padaro daug mažiau žalos nei nuolat naudojami traktoriai“, – mintimis dalijosi E. Mačiulis.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content