Kovo 1-oji diena svarbi diena Lietuvos paštui – tądien naujajame Vilniaus logistikos centre visiškai pereita prie išmaniojo skirstymo. Nuo šiol didžioji dalis siuntų bei laiškų skirstoma automatizuotai, skirstymas tapo centralizuotu. Ilgainiui skirstymo procesas bus 2–3 kartus spartesnis, gerės pašto paslaugų kokybė, pasitaikys mažiau klaidų. Šie modernūs pokyčiai palies ir vietinių pašto skyrių veiklą.
Kas keičiasi gyventojams
„Mums rūpi, kad kiekvienas Lietuvos gyventojas galėtų siųsti ir gauti siuntas patogiai, greitai, patikimai. Automatizuotas skirstymas yra ilgai lauktas pokytis, kuris leis užtikrinti ne tik šiuolaikiškas pašto paslaugas, bet ir geresnę paslaugų kokybę. Tai yra didžiausia Lietuvos pašto investicija per visą Nepriklausomybės laikotarpį – modernių pokyčių naudą pajus kiekvienas. Vykstant dideliems pokyčiams pereinamuoju laikotarpiu gali pasitaikyti laikinų nesklandumų – iš anksto už juos atsiprašome klientų, “ – sakė Lietuvos pašto Tinklo direktorius Jonas Sadauskas.
Vienas pagrindinių pokyčių, kurį gali pajusti gyventojai, tai pasikeitęs laiškininkų ar kurjerių pristatomų laiškų, siuntų bei prenumeratos pristatymo laikas – dėl pasikeitusių logistinių procesų jis gali būti šiek tiek vėlesnis. Perėjus prie automatizuoto skirstymo, itin svarbia sėkmingos laiško ar siuntos kelionės sąlyga tampa teisingas adreso nurodymas, todėl gyventojai raginami naudotis Lietuvos pašto savitarna, kur formuojant siuntas bei laiškus įsivelia mažiau netikslumų, iš karto sukuriamas siuntos lipdukas (daugiau galite rasti lipdukų gamyba ).
Su kai kuriais nežymiais pokyčiais gyventojai jau spėjo susipažinti anksčiau. Vienas tokių – jau nuo rudens kiekvienas laiškas ar siunta yra žymima lipdukais su BAR kodais, kuriuos ir skenuoja nuo šiol skirstyme naudojami išmanieji įrenginiai.
Dėl centralizuoto ir automatizuoto siuntų skirstymo nebeliko poreikio regionuose skirstyti siuntas rankiniu būdu, todėl kovo mėnesį Lietuvos paštas atsisveikins su darbuotojais, dirbančiais skirstymo srityje. Svarbu pastebėti, kad darbuotojų skaičiaus mažėjimas nepalies klientus aptarnaujančių darbuotojų ir jų teikiamų paslaugų kokybės – laiškininkai bei pašto skyriuose dirbantys klientų aptarnavimo specialistai dirbs įprastai.
Išmanūs įrenginiai
Išmaniojo skirstymo programa yra vienas svarbiausių Lietuvos pašto strateginių projektų. 2019 m. rugpjūčio pabaigoje buvo pradėtos naujo Vilniaus logistikos centro statybos – būtent jame vyksta svarbiausi skirstymo procesai. Iki šio projekto įgyvendinimo Lietuvos paštas buvo paskutinysis paštas Europoje, kuriame siuntos buvo skirstomos rankiniu būdu.
Naujajame logistikos centre dirba trys skirstymo įrenginiai. Lapkritį buvo nuspaustas pirmojo konvejerio „starto“ mygtukas – juo pradėtos skirstyti siuntos iki 5 kg. Per valandą šis konvejeris gali išskirstyti iki 12 tūkst. siuntų.
Antrasis skirstymo įrenginys – įspūdingo dydžio. Jam logistikos centre paskirta atskira apie 2500 kv. m patalpa – konvejeris skirsto siuntas iki 30 kg. Dirbdamas visu pajėgumu per valandą šis konvejeris gali išskirstyti 7 tūkst. siuntų, jos ant konvejerio gali judėti net 240 krypčių. Šiuo konvejeriu skirstomos LP EXPRESS siuntos, t. y. tos, kurios keliauja paštomatais bei yra pristatomos kurjerių. Išmaniais įrenginiais skirstomi ir laiškai – tai daro dvi mašinos, kurios per valandą gali išskirstyti net 50 tūkst. laiškų.
Skirstymo proceso siuntos bei laiškai važiuoja tam skirta linija, eigoje įrenginys siuntą ar laišką pasveria, pamatuoja tūrį, nuskaito brūkšninį kodą ir nukreipia reikiama kryptimi, pagal numatytą tolimesnį siuntos ar laiško maršrutą – siuntų skirstymo konvejeriai turi po kelis šimtus atvadų, kuriais atkeliauja siuntos, išskirstytos jau iki konkrečią apylinkę aptarnaujančio laiškininko, kurjerio ar paštomato.
Centralizuoti procesai
Išmanieji įrenginiai siuntas bei laiškus leidžia išskirstyti iki galutinio taško – iki laiškininko ar kurjerio, kuris siuntą ar laišką pristato gavėjui. Toks centralizuotas procesas taip pat yra didelis pokytis. Anksčiau siunta buvo skirstoma keliuose skirtinguose taškuose, o dabar iki galutinio gavėjo adreso ji išskirstoma Vilniaus logistikos centre. Dėl to sumažėjo ir tarpinių logistikos taškų skaičius – vietoje visoje Lietuvoje buvusių 40, liko tik 10.
Kaip dabar atrodo siuntos kelionė? Pavyzdžiui, Mažeikių gyventojas pašte išsiunčia registruotą siuntą giminaičiui į Klaipėdą. Pirmiausia siunta iš Mažeikių pašto kartu su visomis kitomis keliauja į regiono logistikos centrą Šiauliuose, ten ji perduodama pervežimui į Vilniaus logistikos centrą. Vilniuje vienu iš konvejerių ji išskirstoma iki galutinio gavėjo adreso, t. y. iki laiškininko, kuris Klaipėdoje aptarnauja gavėjo apylinkę (siunta keliauja į konkretų siuntų maišą, kuriame yra ir visos kitos tos apylinkės siuntos).
Išskirstytos siuntos pristatomos į Klaipėdos logistikos centrą, iš kurio keliauja į pašto skyrių, kuriame laiškininkas tik susidėlioja siuntas pagal maršrutą ir išeina į apylinkę pristatyti siuntą gavėjui.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.