Tapkime draugais!

Girti vairuotojai „įsitaisys“ teistumą

Paskelbė:

Paskelbta:


Renata VITKAUSKIENĖ

Nuo sausio 1-osios šalyje galioja Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK), pakeitęs Administracinių teisės pažeidimų kodeksą. Dalis ANK atneštų naujovių numato sugriežtintą atsakomybę už Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimus.

Prilygino nesunkiam nusikaltimui

Vairuotojus liečiantis esminis pokytis įsigaliojus ANK yra tas, kad kai kuriais atvejais už vairavimą išgėrus teks atsakyti pagal Lietuvos Respublikos Baudžiamąjį kodeksą (BK). Baudžiamoji atsakomybė grės vairuotojui, kurio kraujyje bus rasta daugiau kaip 1, 5 prom. alkoholio.

Jeigu alkotesteris parodys, kad vairuotojas „įpūtė“ daugiau kaip 1, 5 prom., toks asmuo bus privalomai pristatomas į medicinos įstaigą, iš jo paimama kraujo ištirti. Jei tyrimas parodys, kad vairuotojo girtumas yra vidutinis arba sunkus, už vairavimą esant neblaiviam žmogus turės atsakyti pagal BK, bus pradedamas ikiteisminis tyrimas, paskui byla keliaus į teismą.

Iš neblaivių asmenų vairuotojo pažymėjimas bus paimamas nusižengimo vietoje. Laikinieji leidimai vairuoti nebus išduodami.

Vairavimas išgėrus, kai girtumas yra vidutinis arba sunkus, dabar jau yra prilyginamas nesunkiam nusikaltimui, už kurį BK numatyta iki 500 MGL dydžio (iki 19 000 eurų) bauda arba areštas (nuo 15 iki 90 parų), arba laisvės atėmimas iki metų, teismas gali uždrausti vairuoti transporto priemonę nuo vienų iki trejų metų. Kaip baudžiamojo poveikio priemonė galimas ir automobilio konfiskavimas.

Baudžiamoji atsakomybė numatyta ir vairavimo mokytojams ar mokantiesiems šeimos narį, jei praktinio vairavimo šitie žmonės mokys apsvaigę nuo alkoholio.

Jeigu neblaivus žmogus, „įpūtęs“ daugiau nei 1, 5 prom., vairuojantis buvo sulaikytas iki sausio 1 d., tačiau jo byla bus nagrinėjama jau šiemet, tuomet asmeniui administracinė nuobauda bus skiriama tokia, kokia buvo numatyta Administracinių teisės pažeidimų kodekse, tai yra dar pagal senąją tvarką.

Kaip žinia, asmuo, patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, įgyja nuteistojo statusą, kuris tikrai nepuošia žmogaus biografijos. Taigi teistumas neatsakingam vairuotojui gali kišti koją mėginant įsidarbinti tam tikrose pareigose.

Nepūsi – nevairuosi

Paradoksalu, tačiau atsisakymas „pasimatuoti“ blaivumą ir pūsti į alkotesterį kol kas numato nors ir pakankamai griežtą, tačiau tik administracinę, bet ne baudžiamąją atsakomybę.

Iniciatyvos panaikinti šią teisinę spragą jau ėmėsi Seimo Antikorupcijos komisija, praeitų metų pabaigoje užregistravusi BK 281 straipsnio pataisą. Ja siūloma numatyti baudžiamąją atsakomybę ir tiems vairuotojams, kurie vengs blaivumo patikrinimo.

O pagal šiuo metu galiojančią tvarką už atsisakymą tikrintis blaivumą numatyta bauda nuo 1000 iki 2000 eurų ir be jokių išlygų bus atimama teisė vairuoti.

Jeigu į alkotesterį pūsti atsisakiusiam vairuotojui į administracinio nusižengimo protokolą galės būti įrašomas administracinis nurodymas, tuomet asmuo atsipirks tik puse minimalios baudos (500 eurų), tačiau teisės vairuoti vis tiek neteks. Ji bus atimta minimaliam numatytam terminui, tai yra metams. Žinotina, kad administracinis nurodymas dėl įvairių priežasčių gali būti surašomas tikrai ne kiekvienu atveju.

Tokia pat atsakomybė bus taikoma galimai apsvaigusiems vairuotojams, vengiantiems pasitikrinti dėl narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo.

Išgelbėtų laiduotojas?

Nors vairavimas vidutiniškai ar sunkiai apgirtus dabar yra kriminalizuojamas, už tai numatyta baudžiamoji atsakomybė, tačiau advokatai sakosi radę būdą, kaip nusikaltęs asmuo galėtų jos išvengti.

Teisines paslaugas siūlantys specialistai rodo į BK straipsnį, kuris numato atleidimą nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Kaip jau minėta, vairavimas neblaiviam prilyginamas nesunkiam nusikaltimui. Tokį nusikaltimą padaręs vairuotojas teismo gali būti atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, jeigu yra kito asmens (kaltininko tėvų, artimų giminaičių ar kt.), kuris vertas teismo pasitikėjimo, prašymas perduoti nusikaltusįjį jo atsakomybei pagal laidavimą. Teismas, svarstydamas tokį prašymą, atsižvelgtų į laiduotojo asmenines savybes, veiklos pobūdį ir galimybę daryti teigiamą įtaką kaltininkui. Laidavimas gali būti paskirtas su užstatu arba be jo, terminas – nuo vienų iki trejų metų.

Kad būtų atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, asmuo, kuris nusikalto vairuodamas girtas, turi atitikti tam tikrus kriterijus. Jei nusikalstama veika padaryta pirmą kartą, jei žmogus visiškai pripažįsta savo kaltę, gailisi nusikaltęs, bent iš dalies atlygino ar pašalino žalą arba įsipareigojo tą daryti, jei yra pagrindo manyti, kad ateityje jis laikysis įstatymų ir nedarys naujų nusikalstamų veikų, tik tada prašymas dėl laidavimo gali būti tenkinamas.

Padidino minimalias baudas

Įsigaliojus ANK administracinių nuobaudų skyrimo terminas pailgėjo iki dvejų metų. Sugriežtinta vilkikų, autobusų, pradedančių vairuotojų ir motociklininkų atsakomybė. Minėtos vairuotojų grupės pasirinktos neatsitiktinai. Pavyzdžiui, išanalizavus tam tikrą informaciją buvo nustatyta, kad vairuoti motociklą yra apie 70 kartų pavojingiau negu automobilį.

Nuo sausio 1-osios padidinta atsakomybė už civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu neapdraustų transporto priemonių vairavimą. Už tai bus baudžiami ne tik vairuotojai, bet ir automobilių savininkai.

ANK dabar yra numatytos bausmės už vairavimą apsvaigusiems nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų. Tokiems vairuotojams teismas privalės skirti teisės vairuoti atėmimą nuo vienų iki ketverių metų, piniginę baudą.

Minimalios baudos už chuliganišką vairavimą, važiavimą esant draudžiamam šviesoforo signalui arba reguliuotojo gestui, už nesustojimą prieš pėsčiųjų perėją, kai to reikalauja taisyklės, už nesaugų manevravimą, mobiliojo ryšio priemonių naudojimą pažeidžiant KET pastebimai padidėjo, o kai kuriais atvejais netgi padvigubėjo.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content