Aušrinė VAŠČĖGAITĖ
Kol vieni savo svajones laiko užrakinę ir laukia, kol jos tiesiog ims ir išsipildys, kiti jas pildo patys. Neseniai vieną didžiausių savo svajonių realybe pavertė Vilniuje studijuojantis vilkaviškietis Marius Rutkauskas. Šiandien rankose jis laiko dar visai „šviežią“, kartu su kolegomis parašytą knygą „Pasaulio lietuviai: šlovė ir gėda“.
Sudento gyvenime – daug veiklų
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (TSPMI) politikos mokslus studijuojantis Marius Rutkauskas nuo mažens buvo žinių trokštantis vaikas, tačiau kokį kelią pasirinkti po 12-os metų praleistų mokykloje, ilgai nežinojo. Pasak jo, sprendimas buvo visiškai spontaniškas, labiausiai nulemtas nuolatinio domėjimosi pasauliu. Visgi kaip anksčiau, taip ir dabar, vaikinas savo gyvenimo nesieja vien su politika. Užvėręs universiteto duris Marius atidaro daugybę kitų.
Vilkaviškiečio veiklų spektras platus. Jis dirba tarptautinėje antipiratavimo, prekinių ženklų apsaugos įmonėje „MarkMonitor“, laisvalaikiu lanko beisbolo ir krepšinio treniruotes, taip pat mokosi progamavimo. Be visų šių veiklų M. Rutkauskas prieš metus nusprendė save išbandyti ir internetinėje platformoje. Šiandien jis priklauso socialiniame tinkle „Facebook“ veikiančiam projektui „Šiandien sužinojau“.
– Jame aš ir dar keli kolegos dalijamės internete surastais faktais, kurie mums pasirodo įdomūs. Dabar šis puslapis turi per 35 tūkstančius sekėjų. Prie jo aš prisijungiau 2015 metų rugsėjį. Pats šį projektą stebėjau jau seniai, o elektroniniu paštu gavęs kvietimą ateiti į pokalbį (jis buvo išsiųstas visiems tuometiniams TSPMI studentams) nusprendžiau nepraleisti unikalios progos. Galiausiai buvau priimtas. Dabar jame paruošiu mano ir kolegų surinktus bei aprašytus faktus, įdedu juos į „Facebook“ paskyrą. Taip pat esame organizavę kelis protmūšius, kurie buvo ganėtinai sėkmingi, – apie projektą pasakojo Marius.
Svajonės apie knygą gimė mokykloje
Prisijungęs prie projekto vilkaviškietis galėjo ne tik prisiliesti prie populiaraus puslapio veiklos, bet ir įgyvendinti seną, dar mokyklos suole užgimusią svąjonę – parašyti kygą.
– Nepamenu, kiek man tada tiksliai buvo metų, galbūt trylika ar keturiolika, bet tais laikais tikrai jaučiausi labai protingu ir viską žinančiu paaugliu, aplink kurį sukosi visas pasaulis. Savo geram draugui kažkada pasakiau, kad manau, jog esu pakankamai išsimokslinęs, todėl parašysiu knygą. Žinoma, dabar toks pasakymas atrodo juokingai, bet buvo gerai turėti kažkokią siekiamybę, kuri anksčiau ar vėliau turėtų materializuotis, – prisiminimais dalijosi Marius.
Nors mokyklos laikais toks tikslas iš tiesų atrodė kiek nerealus, dabar vaikinas šį tikslą jau „laiko rankose“. Pasiekdama vis didesnę auditoriją žmonių projekto „Šiandien sužinojau“ komanda pradėjo vis dažniau ir dažniau kalbėti apie norą išleisti knygą, kol galiausiai buvo nuspręsta kibti į darbus. Knygos temą komanda sugalvojo nesunkiai: kadangi puslapyje žmonėms labiausiai patikdavo faktai apie lietuvius ir jų darbus, buvo pasirinkta knygą rašyti būtent apie tai.
Knygą rašė trijose valstybėse
Apie knygos išleidimą „Šiandien sužinojau“ bendraminčiai pradėjo kalbėti dar 2016-ųjų pradžioje, tačiau tikrasis darbas – įdomių asmenybių atrinkimas, jų suskirstymas, aprašymas, susitarimo su leidykla siekimas, aprašymų redagavimas truko maždaug 5–6 mėnesius. Vėliau darbus perėmė leidykla.
Viską suskaičiavus knygos išleidimas truko maždaug 10 mėnesių, o kadangi autorių net šeši, knyga buvo rašoma trijose skirtingose valstybėse: Lietuvoje, Nyderlanduose ir Italijoje.
Nuo plėšikų iki žurnalistų
Knygoje „Pasaulio lietuviai: šlovė ir gėda“ galima rasti 80-ies pasaulio lietuvių biografijas ir istorijas. Marius knygoje aprašyti pasirinko lietuviškų šaknų turinčius įvairiausių profesijų ir likimų žmones.
– Kadangi visi rinkomės, apie kurias asmenybes rašyti, aš pasirinkau tas, kurios man atrodė įdomiausios: XX a. JAV anarchistų judėjimo lyderius Aleksandrą Berkmaną ir Emą Goldman, grupę „The Beatles“ į neregėtas aukštumas pakėlusį jų vadybininką Brianą Epsteiną, vienintelį žurnalistą, mačiusį, kaip JAV ant Nagasakio miesto Japonijoje numeta atominę bombą, Viljamą Leonardą Lorencą, talentingą plėšiką Džonį Ramenskį, kuris savo unikalius gebėjimus pritaikė tarnaudamas britų kariuomenėje. Paminėjau tik kelis, tačiau aprašiau dar daugybę kitų. Visi jie man sukėlė tam tikrų emocijų, prie jų istorijų praleidau nemažą savo laisvo laiko dalį, – prisiminė vilkaviškietis.
Nors knygos autoryste Mariui tenka dalytis su dar penkiais bendraautoriais, vaikinas užsimena apie norą su ta pačia komanda išleisti ir dar vieną knygą, nes liko neaprašyta dar keli šimtai ryšių su Lietuva turinčių žymių žmonių.
Ateitis – be politikos
Šiuo metu baigiamąjį bakalauro darbą rašantis ketvirtakursis politikos mokslų studentas Marius Rutkauskas ateities planų su politika nesieja. Atlikęs praktiką Užsienio reikalų ministerijoje jis suprato, kad darbas viešajame sektoriuje ne jam.
Vaikinas teigia pamatęs, kad viešasis sektorius Lietuvoje reikalauja be galo didelių reformų, tik tuomet jis bus efektyvus. Todėl dabar Marius renkasi darbą privačiame sektoriuje ir, be visų kitų veiklų, svajoja apie antrosios knygos gimimą.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.