Eglė KVIESULAITIENĖ
Tarptautiniuose kino festivaliuose laurus skinantis vilkaviškietis Saulius Lukoševičius pelnė prestižinį apdovanojimą savo šalyje. Jis pripažintas geriausiu metų operatoriumi lietuvių kine ir apdovanotas „Ąžuolo“ nominacija.
Pelnė „Ąžuolą“
Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje, vyko tradicinė Lietuvos kino operatorių asociacijos apdovanojimų „Ąžuolas 2017“ ceremonija, kurioje įvertinti geriausi metų operatoriai bei kino bendruomenės atstovai.
Geriausiu operatoriumi pripažintas mūsų kraštietis S. Lukoševičius pelnė garbingą nominaciją ir 1500 eurų prizą. Šiuo apdovanojimu Saulius įvertintas už subtilų filmo vaizdą ir sugebėjimą kūrybiškai sujungti meninius bei techninius sprendimus filme „Ateljė „Rojaus drabužiai“ (rež. Albina Griniūtė).
Su savo gimtojo rajono žurnalistais noriai bendraujantis S. Lukoševičius pasakojo, kad laurus jam pelnęs dokumentinis filmas „Ateljė „Rojaus drabužiai“ jam, kaip operatoriui, svarbus tuo, jog buvo pirmasis ilgo metražo dokumentinis filmas jo karjeroje. Ankstesnius apdovanojimus tarptautiniuose kino festivaliuose Saulius dažniausiai pelnydavo už trumpametražius filmus.
Smagus procesas
Prestižinį Lietuvos kinematografijos apdovanojimą pelnęs filmas jau buvo įvertintas ir prieš kelias savaites vykusiame kino festivalyje Vengrijoje. Tarptautinė komisija A. Griniūtės bei S. Lukoševičiaus filmui skyrė kino kritikų prizą ir prizą geriausio dokumentinio filmo kategorijoje.
Penkerius metus kurtas filmas „Ateljė „Rojaus drabužiai“ – tai poetinis dokumentinis pasakojimas apie penkis Suomijos salyno gyventojus, jų požiūrį į gyvenimą ir mirtį.
Anot Sauliaus, filmo kūrimas jam buvo smagus kūrybinis procesas. Tai nebuvo interviu principu paremta dokumentika. Filme kalbama vizualine kalba – Suomijos vaizdais, užslėptais simboliais, tad operatorius turėjo begalinę laisvę išreikšti save per kūrybą. Už tai jis dėkingas režisierei, turėjusiai būtent tokią dokumentinio filmo viziją. Su šia režisiere vilkaviškietis yra dirbęs ir anksčiau bei pelnęs apdovanojimų.
Filmas „Ateljė „Rojaus drabužiai“ buvo kuriamas dviem etapais – vasarą ir žiemą. Saulių sužavėjo Suomijos gamta, baltosios naktys, tad laisvu nuo filmavimo metu jis… filmuodavo. Naktį leisdavosi į gyvūnų paieškas, kad kamera „sumedžiotų“ žolę rupšnojančią stirną, kad užfiksuotų nepakartojamų brėkštančio ryto vaizdų.
Laimėti nesitikėjo
Saulius prisipažįsta, jog patekęs tarp „Ąžuolo“ nominantų turėjo mažai vilties, kad taps nugalėtoju. Mat dėl įsivėlusios klaidos iš pradžių net nebuvo įrašytas tarp pretendentų. Tik vėliau prie trijų stiprių kandidatų į prestižinį apdovanojimą jis buvo įrašytas ketvirtuoju. Kitų nominuotų operatorių kurti filmai taip pat buvo laimėję daug tarptautinių kino festivalių apdovanojimų, tad konkurentai buvo labai stiprūs.
– Per apdovanojimų ceremoniją salėje sėdėjau visai ramus, nes tikrai nesitikėjau laimėti. Juolab kad laimėtojus prieš renginį paprastai informuoja, jog teks lipti į sceną, – įspūdžiais dalijosi S. Lukoševičius. – Todėl kai išgirdau savo pavardę, iki scenos ėjau iš jaudulio nutirpusiomis kojomis, nes tai buvo toks siurprizas, tokios emocijos… Tarsi dar nesuvokiau, kas vyksta.
S. Lukoševičius neslepia, kad jis, kaip ir kiekvienas šalies operatorius, svajojo kada nors gauti „Ąžuolo“ nominaciją, nes tai – aukščiausias profesinis įvertinimas. Tuo labiau kad užsienyje jo darbai yra pelnę daug apdovanojimų, o Lietuvoje operatorius jautėsi mažiau „matomas“. Todėl toks įvertinimas suteikė begalinio džiaugsmo. Be abejo, malonia žinia iškart pasidalijo su artimaisiais, Vilkaviškyje gyvenančiais tėvais.
Laukia išbandymai
Nors apdovanojimo euforija dar neišblėsusi, o žurnalistai dar vis prašo Sauliaus interviu, vilkaviškietis operatorius jau planuoja naujus darbus. Šiuo metu jis baigė filmuoti dokumentinį filmą apie kariuomenę „L-Komanda“ ir intensyviai ruošiasi naujam trumpametražiam filmui „Paskutinis skambutis“ su JAV gyvenančia režisiere Gabriele Urbonaite. Su šia režisiere S. Lukoševičius jau kūrė filmą „Plaukikė“, kuris buvo apdovanotas „Sidabrine gerve“ kaip geriausias 2013 m. trumpametražis vaidybinis filmas, taip pat buvo rodomas ir laimėjo prizus festivaliuose Prancūzijoje, Švedijoje ir JAV.
Rugpjūčio mėnesį Saulius kartu su režisiere Migle Satkauskaite kurs dokumentinį filmą „Išeiti iš namų“ apie legendinį Lietuvos keliautoją, turizmo ir sveikos gyvensenos propaguotoją, Lietuvos keliautojų sąjungos prezidentą 75-erių metų Algimantą Jucevičių. Kūrybinei grupei kartu su istorijos herojumi teks kopti į 4 km 200 m aukštį Tian Šanio kalnuose Kirgizijoje ir dvi savaites gyventi be jokio elektros energijos šaltinio.
– Dabar treniruojuosi, mokausi rišti alpinistų virvių mazgus, karstausi po medžius ir darau tai, ko iki šiol niekada nebandžiau. Tai naujas mano galimybių išbandymas. Man tai labai patinka, todėl ir sutikau dirbti operatoriumi šiame filme. Vis dar ieškau tos ribos, kurios nebegalėčiau įveikti, – apie netrukus laukiančius išbandymus linksmai kalbėjo vilkaviškietis operatorius S. Lukoševičius, pasaulyje garsinantis ne tik savo šalį, bet ir gimtąjį rajoną.
Projektą „Lietuva – širdy“ remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.