Tapkime draugais!

Ant slenksčio – pasėlių deklaravimas. Kas keičiasi?

Paskelbė:

Paskelbta:


Kovo 8 d. žemės ūkio ministro įsakymu buvo pakeistos Paramos už žemės ūkio naudmenas bei kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir 2016–2020 metų tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės (Tiesioginių išmokų taisyklės). Tiesioginių išmokų taisyklių pakeitimai žemdirbiams itin aktualūs, nes iki pasėlių bei kitų plotų deklaravimo pradžios liko vos daugiau kaip mėnuo (numatoma, kad pasėlių deklaravimas prasidės balandžio 16 d.).

Aktyvaus ūkininko reikalavimas

2018 m. pareiškėjams nebus taikomas aktyvaus ūkininko reikalavimas. Anksčiau nustatant pareiškėjo aktyvaus ūkininko statusą buvo tikrinama, ar subjekto vykdoma žemės ūkio veikla yra reikšminga, ar pareiškėjas nevykdo tiesioginėmis išmokomis neremiamos veiklos.

Jaunojo ūkininko išmoka

Išmokos jaunajam ūkininkui teikimo laikotarpis nėra trumpinamas skaičiumi metų, praėjusių nuo valdos įkūrimo iki paraiškos, kurioje pirmą kartą siekiama gauti išmoką jaunajam ūkininkui, pateikimo.

Žalinimo nuostatos

Nuo 2018 m. draudimas naudoti augalų apsaugos produktų EASV plotuose galioja nuo sėjos pradžios iki derliaus nuėmimo.

Padidintas trumpos rotacijos želdinių koeficientas nuo 0, 3 iki 0, 5. Tai reiškia, kad 1 m² trumpos rotacijos želdinių atitinka 0, 5 m² EASV ploto. Taip pat padidintas azotą kaupiančių augalų koeficientas nuo 0, 7 iki 1 (1 m² atitinka 1 m² EASV ploto).

Nuo šiol laikoma, kad pareiškėjas atitinka pasėlių įvairinimo ir EASV reikalavimus, jei paraiškoje deklaruotas pievos sudaro daugiau nei 75 proc. paramai tinkamo ploto. Taip pat pareiškėjui nereikia laikytis pasėlių įvairinimo ir EASV reikalavimų, jei paraiškoje deklaruotos pievos iki 5 metų ir (arba) pūdymas, ir (arba) ankštiniai (kodai: PUP, VIK, ŽIR, LEŠ, LUB) sudaro daugiau nei 75 proc. ariamosios žemės. Abiem atvejais nelieka reikalavimo, kad likęs plotas būtų ne didesnis kaip 30 ha.

Palengvintas žalinimo reikalavimo, susijusio su posėlio bei įsėlio išlaikymu, įgyvendinimas. Posėlis gali būti išlaikomas trumpiau negu iki spalio 15 d., jei jis nepertraukiamai išlaikomas bent 8 savaites. Pareiškėjas, pasėjęs posėlį, ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas el. paštu turi informuoti Nacionalinę mokėjimo agentūrą (NMA) apie sėją, nurodydamas tikslią sėjos datą, nuo kurios bus skaičiuojamas posėlio išlaikymo dirvoje terminas.

Taip pat trumpiau negu iki spalio 15 d. gali būti išlaikomas įsėlis, kai po įsėlio sėjami žieminiai augalai. Įsėlyje negalima ganyti ar jo šienauti iki spalio 15 d. arba iki tol, kol jame nepasėjami žieminiai augalai.

Pieva iki 5 metų ir išarta 5 metų laikotarpiu nebus laikoma daugiamete pieva, jei pareiškėjas šiais metais nuo liepos 2 d. iki gruodžio 1 d. Paraiškų priėmimo informacinės sistemos (PPIS) išankstinių KŽS ribų aprašymų modulyje nurodys informaciją apie išartas/atnaujintas pievas. Tuo atveju, jei pareiškėjas pievą atnaujins einamaisiais metais, šią pievą jis turi deklaruoti GPA kodu.

Pavėluotai teikiamos paraiškos

Šiais metais paraiškos išmokoms už deklaruotus žemės plotus gauti bus priimamos iki birželio 4 d. Paraiškos, pateiktos nuo birželio 5 d. iki birželio 29 d., bus laikomos pavėluotai pateiktomis – už kiekvieną pavėluotą darbo dieną tiesioginės išmokos bus mažinamos 1 proc. už visą lauką (jei yra įbraižomas naujas laukas) arba didinamą lauko dalį (jei yra didinamas jau įbraižytas laukas). Tiesa, kaip ir anksčiau, išmokos nebus mažinamos, jei keičiami paraiškos pirmojo lapo duomenys ar keičiamas deklaruojamų naudmenų kodas ir tai nedaro įtakos žalinimo reikalavimų įgyvendinimui. Išmokos nebus mažinamos ir tuo atveju, jei taisoma įbraižytų laukų grafinė konfigūracija, ir toks taisymas galimas be paraiškos lapo lentelės duomenų keitimo.

Pasibaigus pavėluotai teikiamų paraiškų priėmimo terminui, paraiška priimama tik tais atvejais, kai vėlavimą lėmė nuo pareiškėjo valios nepriklausančios ( force majeure ) aplinkybės. Po einamųjų metų spalio 31 d. paraiškos nepriimamos.

Vėluojant pateikti dokumentus

Jei anksčiau pareiškėjui nepateikus dokumentų iki taisyklėse nurodyto termino, parama jam nebuvo mokama, tai nuo 2018 m. už vėlavimą taikomas išmokų mažinimas. Už kiekvieną pavėluotą darbo dieną išmoka mažinama 1 proc. Atkreiptinas dėmesys, kad vėluoti galima ne daugiau kaip 25 kalendorines dienas po taisyklėse nustatyto dokumento pateikimo termino pabaigos.

Valdymo teisę patvirtinantys dokumentai

Valdymo teisę patvirtinančius dokumentus reikės pateikti, jei pareiškėjas deklaruoja visiškai per praėjusius dvejus metus nedeklaruotus didesnius nei 2 ha ploto naudmenas ir kitus plotus (anksčiau – didesnius nei 1 ha plotus).

Jei nuosavybės ar žemės valdymo teisė registruota Registrų centre, pareiškėjas galės nurodyti tik registruoto žemės sklypo kadastrinį bei deklaruoto kontrolinio žemės sklypo, lauko numerį, kodą bei plotą.

Žemės dirbimo įrodymas

Kaip ir anksčiau žemės ūkio veiklą galima įrodyti vienu iš šių būdų:

  • jei pateikiami žemės ūkio produkcijos pardavimo praėjusiais arba einamaisiais metais fakto pagrindimo dokumentai arba suteiktų žemės ūkio paslaugų teikimo sutartis, arba ūkio reikmėms išsinuomotos žemės ūkio technikos nuomos sutartis ir atsiskaitymo pagal minėtas sutartis dokumentai (sąskaitos faktūros, PVM sąskaitos faktūros, kurios išrašomos, jei pardavėjas ar nuomotojas yra PVM mokėtojas (ar kiti vietoj jų naudojami apskaitos dokumentai), pirkimo–pardavimo kvitai, pinigų priėmimo kvitai, kasos aparato kvitai arba kiti laisvos formos produkcijos pardavimo dokumentai);
  • jei einamaisiais metais pareiškėjo, jo valdos partnerių, valdoje registruotų šeimos narių ar susijusių subjektų vardu Lietuvos Respublikos traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registre yra nepertraukiamai registruotos (įregistruotos ne vėliau kaip iki einamųjų metų liepos 1 d. (imtinai) ir neišregistruotos) žemės ūkio technikos (traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų);
  • jei pareiškėjas, jo valdos partneriai, valdoje registruoti šeimos nariai einamųjų metų laikotarpiu nuo sausio 1 d. iki birželio 30 d. laiko ūkinių gyvūnų, registruotų Ūkinių gyvūnų registre, ne mažiau kaip 0, 1 SG hektarui (vertinamas visų deklaruojamų plotų ir nurodytu laikotarpiu laikytų ūkinių gyvūnų vidurkio santykis).

Nauja tai, kad pareiškėjai, deklaruojantys 30 ha ir didesnius tiesioginėms išmokoms tinkamus plotus, produkcijos pardavimo, paslaugų įsigijimo ar technikos nuomos faktui pagrįsti taip pat privalo pateikti apmokėjimo, įvykdyto per komercinius bankus, kredito unijas ar kitus mokėjimo paslaugų teikėjus, patvirtinimo dokumentus – mokėjimo nurodymus su mokėjimo paslaugų teikėjų žyma (jei mokėjimas atliktas elektroninės bankininkystės būdu, mokėjimo nurodymas turi turėti „Įvykdymo datos“ žymą).

Nukentėjusiems nuo liūčių

Europos Komisija nukentėjusiems Lietuvos ūkininkams skyrė 9 mln. 120 tūkst. Eur. Siekiantys kompensacijų žemdirbiai paraiškoje turės pažymėti langelį „Prašau skirti kompensacinę paramą už žuvusius ir (arba) nepasėtus žieminius (kvietrugius, kviečius, miežius, rugius ir rapsus) žemės ūkio augalus“.

NMA informacija

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content