Tikros lietuviškos žiemos įsigalėjimas – gera proga pasklaidyti dažniau vartojamų meteorologijos terminų žodynėlį. Kai šita leksika suprantama tiksliai, orų prognozės yra tiesiog informatyvios, o ne sugluminančios snygio ir juodojo ledo perspektyva.
Speigas – tai didelis, spiginantis šaltis. Jis dažniausiai fiksuojamas sausio mėnesį.
Sniego danga – sniego sluoksnis, susidarantis sningant. Sniego dangai taip pat priskiriamas ir ledo sluoksnis, kuris susidaro ant sniego paviršiaus, jo viduje arba ant žemės.
Snygis yra tas pats, kas snigimas. Dažniausiai terminas „snygis“ vartojamas, kai kalbama apie itin smarkų, gausų sniegą.
Šlapdriba – krituliai, iškrintantys tirpstančio sniego pavidalu esant teigiamai temperatūrai. Kai kada sykiu su tirpstančiomis snaigėmis iškrinta ir lietaus lašai.
Pūga – sniego pernešimas storame pažemio oro sluoksnyje. Tuo metu pučia turbulentiškas, gūsingas vėjas, sunešamos pusnys, debesys ir dangaus skliautas ne visada matomi. Vertikalus ir horizontalus matomumas labai sumažėja.
Pustymas – sniego pernešimas prie žemės paviršiaus iki 1, 5–2 m aukščio. Sniego dalelės juda horizontaliai, lygiagrečiai žemės paviršiui. Gali būti ir sningant, ir nesningant. Matomumo nuotolis sumažėja nežymiai.
Šlapio sniego apdraba – viena iš apledėjimo rūšių, kai šlapio sniego sluoksnis prilimpa prie laidų, medžių ir kitų (dažniausiai horizontalių) paviršių. Paprastai susidaro krintant šlapdribai. Oro temperatūra svyruoja apie 0 °C arba būna teigiama. Kai ji tampa žemesnė nei 0 °C, šlapias sniegas sušąla tankiu, daugiau ar mažiau tolygiu sluoksniu. Laužo medžius, nutraukia elektros laidus ir kt.
Lijundra – ledo sluoksnis, susidarantis ant įvairių paviršių, kai lyja lietus arba dulksnoja, o vandens lašeliai, patekę ant paviršių, kurių temperatūra yra 0 °C arba žemesnė, greitai užšąla.
Plikledis – atmosferos reiškinys, kada žemės paviršiuje susiformuoja gerai matoma atviro ledo danga. Jis susidaro, kai esant teigiamai temperatūrai iškrenta šlapdriba, lietus, rūkas arba pradeda tirpti sniegas, tačiau vėliau orui atvėsus iki neigiamos temperatūros iš iškritusių kritulių susidaro ledas.
Juodasis ledas – plonas ir skaidrus ledo sluoksnis ant kelio dangos, kai oro temperatūra svyruoja apie 0 °C. Dėl tamsios dangos spalvos plonytis ledo sluoksnis yra beveik nematomas, o važiuojamoji dalis atrodo tiesiog drėgna. Juodasis ledas – rudens pabaigos bei žiemos pradžios ankstyvų rytų ir vėlyvų vakarų, kai oro temperatūra būna labai nepastovi, reiškinys.
„Santakos“ inf.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.